Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

micha.bello
18. led 2011

@vojtisek2007: Ano, to s tím zrušením chápu, a on teda bude zrušený předešlý rodičák až po šestinedělí nahlášením manžela na PPM? Bude zrušený zpětně ke dni narození dítěte nebo až dnem nástupu na PPM(po tom šestinedělí)?

vojtisek2007
18. led 2011

@lifinka tak určitě by ten měsíc neměl míň, spíš cca 500-1000 kč navíc za tu mateřskou....o který ale zase dostanete míň na rodičáku....takže ve finále to bude s penězma na stejno 🙂

lifinka
18. led 2011

vojtisek2007 a když mm bude přes ten víkend na PPM a pak se to převede na mě než bude rodičák, tak budeme brát normálně PPM do půl roku dítěte nebo jak to je? a pak si zvolí RP a mohl by i na dva roky, že?a RD je teď od ledna jen 7600 po 9měsíců, že ať je na 3 nebo 4 variantě???

vojtisek2007
18. led 2011

@micha.bello měla bys ho zrušit ke dni narození "nového" dítěte, a na to si zažádat o nový rodičák, po šestinedělí si ho zase zrušíš, manžel na něj nastoupí, mezitím si tam hodí tu mateřskou a zase v něm bude pokračovat do konce měsíce a k dalšímu 1 se převede na tebe....
asi takhle kdyby se vám narodilo fakt 13.7.2011 tak šestinedělí končí 16.srpna
tzn. ke 12.7. rušíš rodičák Klárku
od 13.7. žádáš rodičák na miminko
k 31.8. rušíš rodičák na miminko
od 1.9. žádá manžel rodičák na miminko
kdykoliv během září je na víkend na mateřský
k 30.10. ruší manžel rodičák na miminko
k 1.11. žádáš ty rodičák na miminko

vojtisek2007
18. led 2011

@lifinka nene, manžel bude na té mateřské jen ty dva dny, pak bude pokračovat rodičákem....nebude se na tebe převádět jeho mateřská, to nejde....ty na mateřskou nárok mít nebudeš, to znamená že dnem narození dítěte si žádáš na něj rodičák, který potom zrušíš, nastoupí na něj manžel (nejdříve po skončení 6ti nědělí)- který v tom měsíce bude čerpat přes víkend tu mateřskou, udělá volbu roků - dva nebo tři, podlé výšky mateřské - dojede měsíc na rodičáku a převede se rodičák s jeho volbou roku zpátky na tebe.....

lifinka
18. led 2011

vojtisek2007 aha takže on by na to RD musel zůstat doma, že takže by mu plat nešl v práci ten měsíc a jen by měl RD?To je poslední dotaz neboj...

vojtisek2007
18. led 2011

@lifinka ne, při RD může chodit do práce a o dítě se staráš ty, takže bude v práci ale místo aby vyplatili ten měsíc RD tobě, ho vyplatí na jeho jméno,nic víc, nic mín, doma musí být opravdu jen při té mateřské - ty dva dny....o víkendu 🙂

lifinka
18. led 2011

vojtisek2007 děkuji 🙂 na podzim tu budu jako na koni, jseš ráda?

vojtisek2007
18. led 2011

@lifinka to víš že jo 🙂 😀 😀 😀

micha.bello
18. led 2011

@vojtisek2007: A ten rodičák teda mám zrušit až po tom šestinedělí a vypisovat ty papíry zpětně? Asi v den porodu nebudu moct jít se nahlásit zrušení rodičáku, je možné aby tam šel partner s vyplněnýma papírama(s mým podpisem a občankou) a zařídil to on(již třeba den po porodu)? 🙂

lifinka
18. led 2011

vojtisek2007 😀 😀 😀 papa

vojtisek2007
18. led 2011

@micha.bello no jasně že to nemusíš vyřizovat v den porodu, změnu máš nahlásit do 30dnů tuším, takže až se vrátíš z porodnice tak na www.mpsv.cz nebo dopředu si vyzvedni všechny tiskopisy a pak to jen vyplň a pošli poštou, vůbec tam nemusíš chodit osobně.

micha.bello
18. led 2011

@vojtisek2007: Tak to jsem nevěděla že tam ani nemusím chodit. Ještě poslední otázka má nejdříve nastoupit manžel na rodičák a pak na mateřskou nebo může dříve napsat mateřskou na ten víkend a pak teprve vypíše rodičák?

vojtisek2007
18. led 2011

@micha.bello dělá se to tak že k 1. nastoupí na rodičák....pak v průběhu měsíce čerpá těch pár dnů mateřskou a pak do konce měsíce zase rodičák......ne že třeba k 16. čerpá mateřskou a až potom rodičák....nejspíš by mu tam ty datumy opravili od začátku měsíce, je to takový přehlednější....

petrusam
18. led 2011

Ještě jsem se chtěla zeptat, můžu třeba půlku z těch 270 dnů být na neschopence? Třeba že do práce nastoupím a pak za dva měsíce odejdu na neschopenku?

vojtisek2007
18. led 2011

@petrusam můžeš, počítají se do toho i dny na PN...🙂

petrusam
18. led 2011
kamirka
25. led 2011

S dvouletou variantou to je stejné jako s tříletou? tzv. mimčo čekáme v dubnu, po šestinedělí, např. 1.7. manžel nastoupí na nějaký víkend na mateřskou na víkend (zbytek měsíce chodí do práce), pak může do konce července navázat na rodičovskou a tam zvolí dvouletou variantu-chodí celý červenec do práce, rodičák akorát přijde na jeho jménoa já jsem doma s tím, že se starám o dítě-nemusím platit soc a zdravotní?
je to tak a nebo jak se to liší s tou dvouletou? Kdy zažádat a kdy má jít manžel na mateřskou a rodičovskou?

Děkuji 😵

vojtisek2007
25. led 2011

@kamirka ano, s dvouletou je to stejné jako se tříletou, jenom je na to "míň" času, protože dvouletá volba se musí udělat do 22týdnů věku dítěte,ale jinak je to stejný jak jsi psala 🙂

kamirka
25. led 2011

@vojtisek2007 ach, super, takže do 22 týdnů dítětě. a jak se to tedy dělá prakticky, když manžel by měl být na rodičáku měsíc?
Rozepíšu to, jak jsi to psala nahoře, dobře se mi v tom orientovalo:

6 týdnů před porodem na mateřskou(1.3.)
12.4. porod
od 12.4. rodičák na miminko (matka)
šestinedělí do 24.5. (do konce května by s tedy nemuselo nic řešit) Tedy by mohl jít manža akorát 28.a29.5. na mateřskou
od 1.6. žádá manžel rodičák na miminko
k 30.6.ruší rodičák na miminko (otec)-rodičák proplacen na jméno otce
k 1.7. rodičák na miminko (matka)

Jsou ta data zhruba ok, abychom to stíhali vyřešit? Aby se nestalo, že bychom žádali třeba jak bude mimčo 22 týdnů staré a už by se nestihl ten jeden měsíc manži na rodičovské. Když bude otec na rodičáku ten měsíc, tak si platím sociální a zdravotní?

vojtisek2007
25. led 2011

@kamirka já tomu teď moc nerozumím, ty máš nárok na mateřskou a jen nedosáhneš na tu dvouletou verzi a proto budete dělat to prohození s manželem nebo vůbec na mateřskou nárok nemáš ????

kamirka
25. led 2011

Jo a ta mateřská 28 týdnů je ve výši dle mého platu, že? Akorát prostě po této době bych nezačala brát 7600 po dobu 3let, ale 11400 po dobu dvou let...Myslím, že to tak je, ale potřebuji se ujistit 😉

kamirka
25. led 2011

@vojtisek2007 mám nárok na 3letou variantu, ale raději bych dvouletou na kterou nedosáhnu 😒

vojtisek2007
25. led 2011

@kamirka tak to bude lepší, když na mateřskou půjdeš 8týdnů před porodem, protože v době mateřské se budete muset stihnout prohodit, takže kdyby si opravdu dítě narodilo 12.4.2011 tak to bude zhruba takhle :
15.2.2011 ty nástup na mateřskou
12.4.2011 narození dítěte
24.5.2011 končí 6ti nedělí a 13.9. bude mít dítě 22týdnů - takže v mezidobí se musíte s manželem prohodit na mateřské, stačí tedy aby šel na mateřskou na konci srpna (např. 27-28) a od 1 září by si manžel zažádal o rodičák a zvolil dva roky, a k 1říjnu by se převedl na tebe, protože zvolit si dva roky musíte nejpozději v měsíci, který následuje po měsíci ve kterém dítě dosáhlo 22týdnů života....to dosáhne v září, takže nejpozději v říjnu musíte žádat o to dvouletý čerpání....samozřejmě to prohození můžete udělat někdy mezi 24.5. - 13.9. kdykoliv.....teda doufám, že jsem počítala správně....🙂

kristuska87
26. led 2011

Ahojte holky, mám dotaz!
jsem v 6tt, bohužel smlouvu v práci mám jenom do konce března (byla jsem zástup za rodičovskou). Odpracováno mám tři a půl roku. Už teď jsem na neschopence protože jsem loni potratila. Jde mi o to, že jestli stále platí, že když do 6ti měsíců od ukončení pracovního poměru (má to být ta ochraná lhůta) nastoupím z neschopenky na mateřskou, tak budu mít nárok jak na mateřskou tak i na rodičovskou na ty 3 roky i když už budu vlastěn nezaměstnaná???
Moooc děkuju za rady a odpovědi 🙂

vojtisek2007
26. led 2011

@kristuska87 ano, pokud do 180 dnů od zkončení prac.poměru nastoupíš na mateřskou, budeš na ní mít nárok a budeš mít nárok i na volbu tříletéo rodičáku 🙂

kristuska87
27. led 2011

@vojtisek2007 Tak to jsem ráda a moc děkuju 🙂 tak snad se nic nepokazí a budu mít v září miláča u sebe !

sponiarka
31. led 2011

Ahoj mám prosím dotaz můžete mi poradit 1.2. nastupuji na UP chtěla bych jít marodit nestihnu tu 7 dení ochranou lhůtu bývalého zaměstnání půjdu až dýl z čeho mi budou počítat nemocenskou.

puckal
31. led 2011

@sponiarka - nárok na nemoícenské dávky ti nevznikne, bud začněš marodit do 7 dnů od ukončení prac. poměru, nebo ti nevznikne nárok na vyplácení nemocenských dávek. ÚP je pouze náhradní zaměstnavatel, a ten nezakládá nárok na nemocenské dávky.