Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

j.a.n.i
14. led 2010

gabriela97 - a co ti teta počítala a co ji vyšlo?

geliva
14. led 2010

j.a.n.i : díky, zkusím tam zajít

pitru24
19. led 2010

Ahojky holky můžete mi poradit?Jsem v 5tt,nezaměstnaná a nejsem ani na úřadu práce.Budu mít vůbec nárok na něco??

vojtisek2007
19. led 2010

pitru - jo ode dne porodu budeš pobírat rodičák ve 4leté verzi

pitru24
19. led 2010

vojtisek2007-díky moc za odpověď,docela jsem se bála,že nebudu mít nárok ani na to.Teď tak počítám a v dubnu se můžu přihlásit na pracák,když tak udělám,změní se něco?

j.a.n.i
19. led 2010

pitru, nezmění se nic, ale proč se budeš moct na UP přihlásit až v dubnu?

vojtisek2007
19. led 2010

pitru - přesně tak, přihlaš se hned, jako těhotný ti práci nejspíš nenajdou, ale nebudeš si muset sama platit a možná dostaneš i nějakou tu korunu podporu

pitru24
19. led 2010

vojtisek2007-a je možný mít rodičovskou ve tříleté verzi?

vojtisek2007
19. led 2010

pitru - bohužel pro tebe asi spíš ne, na tu bys musela splnit podmínky pro mateřskou - za poslední dva roky mít účast na nem.pojištění min.270dnů a musela bys mít zaměstnavatele (nebo čerpat mateřskou z titulu ochranné lhůty,ta činí 180dnů) - takže jestli jsi v posledních dvou letech pracovala a třeba jsi doma teď plácnu 2,3měsíce, našla by sis práci ve který bys vydržela až do nástupu na mateřskou, tak by ti potom na ni vznikl nárok - nastupuje se na ni 6-8týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů - a pak bys mohla volit i ten tříletý rodičák, jinak bohužel ne....Jestli jsi nepracovala dýl, tak těch 270dnů za poslední dva roky nesplníš, nebudeš mít nárok na mateřskou a ode dne porodu dostaenš ten 4letý rodičák.... ☹

pitru24
21. led 2010

vojtisek2007-ahojky tak jsem se koukala trochu po internetu jak to nejspíš budu mít s tím vyplácením a zjistila jsem,že prvních 21 měsíců bych měla mít nárok na těch 7600 a po zbytek jen ty 3600.tak snad to bude aspoň tak

j.a.n.i
21. led 2010

pitru, jojo na tohle máš 100% nárok, to je ta 4 letá varianta RP

gabriela97
22. led 2010

omlovam se ti za to že jem byla tak protivna mně tu mateřkou nedaji ja musim žadat o rodičovsky ten mně daji tak promnin

vojtisek2007
22. led 2010

pitru - ano, to je čtyřletý rodičák - do 21měsíců dítěte 7600 a potom 3600 do jeho čtyř let 🙂

gabi - je to smůla, člověk tolik let pracuje, a pak nic...nicméně budeš mít nárok na ten 4letý rodičák, jako pitru

lakuska
24. led 2010

Ahoj, jsem od listopadu 2008 nezamětnaná, vedená na ÚP. Teď jsem se dozvěděla, že jsem v 5.-6. týdnu těhotenství. Poradil byste mi někdo, prosím, zda mám nárok na nějaké příspěvky či dávky nebo zda by se dalo něco dělat, aby to bylo finančně lepší? Díky

gabriela97
24. led 2010

mně se drogerie stejně vyhodili

j.a.n.i
24. led 2010

lakuska - jedině nastoupit do práce, i když pokud si ji nesehnala doteď, tak jako těhotná asi taky ne... jinak na žádné spešl dávky nárok nemáš, na nemocenskou taky ne, až od porodu na rodičák ve čtyřleté variantě

gabriela97
27. led 2010

tet už setim netrapim mam nemoceskou až do porodu a pak si vyřidim rodičakptala jsem se na socialce

soumiii
20. kvě 2010

Ahoj, chtěla bych se zeptat. Už v tom mám docela hodně velký zmatek. Kam se mám obrátit, aby mi řekli, zda mám nárok na ppm a samozřejmě na dobu čerpání rodičovské dovolené. Děkuji

vojtisek2007
20. kvě 2010

soumiii - zda máš nárok na mateřkou ti řeknou na příslušné ossz - ale obecně - pokud máš zaměstnavatele (nebo bys čerpala mateřskou v ochranné lhůtě) a za dva roky před splnila 270dnů účastni na nemoc.pojištění. Když jsi osvč musíš ještě k těm 270dnů účastni na nemoc.pojištění za poslední dva roky ještě splnit za poslední rok před nástupem 180dnů účasti na nemo.pojjištění.

luckaa
29. kvě 2010

Ahoj holky,mám dotaz,od konce června nastupuju na pracák po rodičovské dovolené,malou mi vezmou do školky až od září a 30.listopadu mám termín porodu,můžete mi poradit,jak to bude vypadat na pracáku,kdo s tím máte zkušenost?Jestli mi na tu dobu budou hledat práci,připadně,jestli mě někam budou honit a tak?Nedokážu si představit,že by mě někde přijali na tři měsíce,děkuji

j.a.n.i
30. kvě 2010

luckaa - ono to může být na každém UP jiné, záleží na tom kdo tě dostane na starost... reálná šance, že by tě někdo zaměstnal podle mě není, ale jak často tam budeš muset chodit, to záleží na tom, jak rozumnou úřednici budeš mít...

luckaa
31. kvě 2010

j.a.n.i. děkuji,no uvidím za měsíc

andelka
6. čer 2010

luckaa: Já jsem byla na pracáku od července a v září jsem zjistila, že jsem těhotná. V říjnu jsem jim to řekla a od té doby po mně nic moc nechtěli, do porodu jsem tam pak byla už jen2x. Ono je jim jasné, že jako těhotnou tě nikde nevezmou. Mně ještě sepsali po 4 měsících evidence akční plán, ale tam už bylo napsané, že jsem těhotná, že si hledám krátkodobé zaměstnání (což nebyla ani pravda že) a že iniciativa je ponechána na mně. A hotovo. A to jsem měla chlapa na dvě věci, byla jsem z něho vždycky na mrtvici.

lulii
10. čer 2010

Holky, nevím, na koho se obrátit.

Teď na konci června mi skončí smlouva na dobu určitou (na jeden rok), ještě nevím, jestli jí prodlouží a nebo budu opravdu bez práce. Jenže chci miminko, které se zatím nedaří ☹ Prosím poraďte mi, jaká je nejvhodnější varianta pro to, abych v případě otěhu měla nárok na mateřskou (kdyby mi smlouvu neprodloužili)? Jestli jít na pracák, nebo si platit sama zdravotku......v plné výši, a kolik to vlastně dělá?

Moc děkuju 😉

vojtisek2007
10. čer 2010

lulii - na to abys měla nárok na mateřskou by jsi musela mít zaměstnavatele (nebo mateřskou čerpat v ochranné lhůtě - ta je 180dnů od zkončení prac.poměru)....když půjdeš na pracák, nárok na mateřskou mít nebudeš, zdravotní nemá s mateřskou nic společného, musela by sis sama platit sociální - udělat si živnostenský list a platit si vše sama - nejvyšší záloha na nemoceské je 1010,-. Ale taky musíš splnit určité podmínky, 270dnů účasti na nemoc.pojištění za poslední dva roky (tam by se ti započítalo i zaměstnání) a 180dnů jako platící osvč za poslední rok....to bys asi stihla...no a nejlepší by bylo,kdyby ti prodloužili smlouvu.

lulii
10. čer 2010

Vojtisku, takže tu ochranou lhůtu stejně nemůžu stihnout ne? Když se nastupuje na mateřskou 6-8 týdnů před porodem. To bych musela být těhu už minimálně 2 měsíce, aby se mě ta ochranná lhůta týkala, pokud to správně chápu.
Jejda, jsem fakt v zapeklité situaci. Každopádně když mi smlouvu neprodlouží, mám jít nebo nemám jít na pracák. Docela ráda bych se tomu vyhla. Ale pochybuju, že bych si našla práci do týdne.Co jiného můžu dělat?

vojtisek2007
10. čer 2010

lulii- ne ochrannou lhůtu nestihneš, to už bys musela být těhotná.....když ti smlouvu neprodlouží asi bych šla na pracák (přestala se snažit o mimi) a až bys nastoupila do nové práce začít zase s těhotněním....jinak opravdu nárok na mateřskou mít nebudeš.

luckaa
10. čer 2010

@andelka Moc děkuju za odpověď,čeká mě to za 14 dní,malá mi půjde do školky až od září a na konci listopadu už čekáme miminko,tak nevím kde by o mě měli na tři měsíce zájem.

lulii
10. čer 2010

Vojtisek a jak je to teda s tím živnosťákem? Jak dlouho trvá vyřízení, co všechno pro to mám udělat, kolik vůbec stojí? Klidně budu chvíli bez práce a platit si sama tu sociálku, ale nevím, co a jak.

lulii
10. čer 2010

A když si budu platit sama jako osvč, kolik vlastně bude dělat mateřská a z čeho se bude vypočítávat?