Jsem zodpovědná za cizí dítě na naší zahradě?

akasamitni
23. kvě 2017

Dobrý den,
prosím o radu. Mám 2 děti a bydlíme v domečku se zahradou. Zahrada má svoje vlastní vrátka na ulici. Na ulici si běžně hrají volně sousedovic děti a kolikrát bez dovolení si vrátka od zahrady otevřou a jdou na trampolínu. Většinou slyší naše děti na zahradě, tak se přidají. Vrátka bohužel zamknout nemohu, moje děti se pohybují volně a nemůžu je chodit stále odemykat a zamykat (zřejmě brzy vyřešíme lehkým zavíráním, které zvládnou i děti). Někdy si děti na zahradu přivedou kamarády i s mým svolením. Moje otázka je, jsme zodpovědná za všechny cizí děti, které jsou na naší zahradě? Nestíhám je všechny hlídat, bývají tu hodiny a hodiny, skoro každý den v létě....Jde mi především o trampolínu a možný úraz. Velmi děkuji za odpovědi.

karlajasmine
23. kvě 2017

@akasamitni Netusim, ale osobne bych branku proste zamkla a hotovo. Nevim, jak mas stare deti, ale pokud jsou dost stare na to, aby si volne chodili sem a tam, tak jim muzes taky dat klic od branky, at si odemykaji a zamykaji samy? Cizi deti bych na svuj pozemek nepoustela, protoze bych se taky bala urazu.

lv
23. kvě 2017

Drába na vlastní zahradě bych dělat nechtěla, ani nést to riziko, že se tam někomu něco stane - není to hřiště, kde jde vše na zodpovědnosti rodičů (i když je tam nechají bez dozoru). Domluvila bych se z vlastními i cizími dětmi, že pouze na dovolení.

konidana
23. kvě 2017

Domluvila bych se i s rodiči těch dětí, co k vám takto nezvaně chodí - že to je jejich vlastní riziko a že za nepozvané děti fakt nezodpovídáš.

petradova
24. kvě 2017

Taky to takto bylo i u nás, naštěstí to sousedům docvaklo dřív, než to mohlo zhoršit naše sousedské vztahy🙂 a jejich děti jsou u nás pouze po předchozí domluvě ( a naše u nich). Absolutně nechápu, proč bys měla tolerovat drzost a lenost sousedů, že se "zbaví" na pár hodin svých dětí, páč ty jsi přece ta hodná sousedka....nenech si to líbit, za chvíli děti budou chtít u vás i svačit. Domluv se se sousedy, že děti můžou přijít pouze po domluvě.Já si se sousedkou též domlouvám odkdy dokdy u nich naše děti můžou být, a v určitou hodinu mi je prostě pošle domů na večeři apod...

verkaver
25. kvě 2017

Tak my máme naprosto skvělé sousedské vztahy a cíleně jsme si navzájem udělali mezi našima zahradama v plotech branky,abychom si to nemuseli obcházet po chodníku. Běžně máme na zahradě kromě našich čtyř dětí i děti sousedů,takže celkem kolem deseti dětí,někdy i víc. Absolutně nám nikomu nevadí,že jsou děti u nás nebo u nich nebo u vedlejších sousedů,prostě si tak volně po těch zahradách pobíhají a přebíhají,podle toho,co je zrovna baví. Někde jdou na trampolínu,k někomu zas do bazénu nebo na písek,jinde zas na houpačky a klouzačkou, běžně si trhají v létě ovoce ze stromů nebo zeleninu ze skleníku a je jedno,u koho zrovna jsou. Stejně tak když někdo opéká,automaticky dává všem dětem,nebo když donese sladkost svým,tak i těm ostatním. Stejné je to s dohlížením na děti,prostě u koho zrovna jsou,ten na ně naprosto jasně dává pozor,takové nepsané pravidlo. Stejně tak je ale může okřiknout nebo něco přikázat. Děcka jsou spokojené a my dospělí taky. Takže když jsou děti u nás,jsem za ně zodpovědná já a řešení případných problémů je na mě. Jakmile přejdou k sousedům,je to zase na nich. Tak aspoň víme,že děti mají nad sebou všude dohled a že kdyby něco,tak je tam někde vždycky nějaký dospělý,který pomůže.

jihlavanka
26. kvě 2017

@verkaver tak to mate super! U nas jsem hlidaci jenom ja, sousedky nechavaji detem "volnost", coz znamena, ze si muzou (s jinyma detma) hrat na silnici, u sousedu nebo kdekoliv jinde, jenom ne doma, doma by totiz znicily travnik, poslapaly zahony, nedejbuh neco rozbily... A ja pak opravdu delam draba, nebo mym detem zakazuji si hrat a vodit si cizi deti k nam. Kdyz jsou nahodou u sousedu, tak maximalne 5 minut a pak rychle zase k nam.... Takze ti to muzu jenom zavidet!

verkaver
26. kvě 2017

@jihlavanka Hm,to je blbé,když to hlídání není vzájemné,to je fakt na houby...člověk si sousedy bohužel moc nevybere,no. Jo,jsem ráda,že to tak máme,fakt vím,že se můžu 100% spolehnout na bezpečí dětí,když jsou jinde,než u nás a zase naopak ostatní se mohou naprosto spolehnout na nás,když jsou jejich děti u nás. Máme to tak,že sousedi jsou možná bližší než rodina,vidíme se pořád,pořádáme společné akce,třeba v létě opékání kýty s bečkou nebo na den dětí akci pro ty naše dětičky 🙂 Taky spolu trávíme narozeniny,Silvestr,i dovolené...se divím,že si ještě nelezeme na nervy 🙂 🙂 Takže mi přijde normální,že máme plnou zahradu dětí a samozřejmě na ně dohlídnu,automaticky. Ale zakladatelka to má pravděpodobně jinak,to se jí nedivím,že nechce mít zodpovědnost za cizí nezvané děti a kdo ví,jak by se tvářili jejich rodiče,kdyby se jim opravdu na té jejich zahradě nedejbože něco stalo... U nás je to zase tak,že když to není nic dramatického,tak ošetříme,otřeme,přelepíme náplastí a hotovo,rodiče se ani nevolají.