Kde a jak žádat o změnu výše rodičovského příspěvku?

janka12
28. črc 2013

Prosím o radu: na jaký úřad musím a co potřebuji s sebou, když chci žádat o změnu výše rodičovského příspěvku?? Na úřad práce?? Tam jsem před koncem mateřské žádala o rodičovskou samotnou, ale nyní potřebuji zažádat o změnu. Předem moc děkuji za informace.

olusenka
28. črc 2013

já šla na Úřad práce, nějaký ten sociální odbor nebo co, přesně tam, co jsem dřív žádala o RP. S sebou snad jen občanku, jinak nic. Dostala jsem formulář o změně, vyplnila na místě, za pár dní mi přišel do schránky dopis, že budu dostávat víc a kolik, a pak už mi přišla vyšší částka na účet. Jednoduché jako facka, bohužel na rozdíl od ostatních věcí jako žádání o RP nebo jeho ukončení kvůli nástupu na další MD...

nipeal
28. črc 2013

tý jo, tak to mám taky dotaz, synovi je 20 měs. rodičák mám na 3.roky, tudíš abych vyčerpala částku 220tis. chci si zvednout rodičák, jsem v 8tt. To bude problém? Abych nezůstala bez peněz ....

lucieandrlova
29. črc 2013

Nevím, jestli teď nebyla změna, ale já jsem o změnu žádala v dubnu (snížení výši příspěvku, abych nevyčerpala vše a mohla dál zůstat doma na rodičovské) a žádala jsem přímo na ÚP. Na místě jsem vyplnila formulář. Jen chtěla vědět, jakou částku chci dostávat, tak jsem si doma musela spočítat, jak mi to vychází do doby, kdy chci zůstat doma. Nepotřebovala jsem nic, jen občanku, ale předtím jsem telefonovala na informační linku ÚP a tam mi řekli, že si to každý ÚP dělá jinak a že někde chtějí potvrzení - denní vyměřovací základ. Tak je asi lepší se dopředu informovat.

vrana
29. črc 2013

@nipeal nebude to problém, normálně si tam dojdi, vezmi si OP, dostaneš formulář, který vyplníš a navýší ti to. 😉

cuci25
29. črc 2013

Změnit rodičovský příspěvek si můžeš kdy chceš, další změnu pak můžeš udělat každý tři měsíce, já jsem byla v květnu na sociálce, tam kde jsem vyřizovala vše okolo RP. Ani jsem nemusela vyplňovat žádnej formulář, paní se mě jen zeptala, jak dlouho chci být na RP a dopočítala částku, kterou budu ještě dostávat, pak jsem to jen podepsala...

betysek
29. črc 2013

@nipeal Není to problém, jen je tam určitý strop, jakou částku ti můžou měsíčně dát...Odvíjí se od výše mateřské, kterou jsi brala...Tak že doporučuju provést změnu co nejdříve, prtože jak nastoupíš na mateřskou s dalším mimčem, tak už ti RP přestanou posílat....
@lucieandrlova Myslela jsem si, že pobírání RP nesouvisí s délkou rodičovské. Požádala jsem si o RP tak, aby mi to vyšlo na 4 roky. V práci mám domluvenou rodičovskou do 3 let dítěte. Na UP mi řekli, že když půjdu do práce, až bude malé 3 roky, tak mi budou posílat RP dál, dokud se nevyčerpá celá částka. Že se čerpání zastaví pouze mateřskou na další dítě...

evelp
29. črc 2013

zrovna před pár týdny jsem řešila to samé. na úřadu práce jsem vyplnila žádost a to by bylo vše. jenže já jsem chtěla maximum, což je v každém případě 11500, ať jsi měla před tím základ i vyšší, víc nedostaneš, já bych ani na to nedosáhla, tak se ještě potvrzoval příjem tatínka na sociálce, takže 2 papíry navíc 🙂

takže jestli dle denního vyměřovacího základy, dle kterého ti zasílali mateřskou na to dosáhneš, tak jen zajdi na pracák

tehuli
5. srp 2013

holky a dá se to zvednout když jsem neměla na smlouvě ani těch 11500,- měla jsem napsanou 8500,- mzdu i když jsem brala víc. tím pádem si to zvýšit nemůžu nechat?díky moc popř. se to dá zvýšit na jakou částku chci?nebo je to jen těch 11500

bati
3. bře 2014

Ahoj holky, chci žádat o zkrácení RD. Nevíte, jestli k tomu potřebuji souhlas zaměstnavatele? Nebo stačí jen zajít na ÚP? RD mám do srpna 2015, nyní jsem zjistila, že jsem těhotná a chtěla bych to zvýšit na maximum. Děkuji

saminomimino
3. bře 2014

úřad práce teď vyřizuje veškeré dávky,takže tam,pod který okresní spadáte 😉

janarv
11. črc 2016

Není nic jednoduššího než si na UP zavolat. I kdybyste zavolala někam kam nespadate oni vas nasměrují.

adoslava
10. srp 2016

Chtěla jsem se zeptat v polovině září nastupuji do práce a dcera do školky.Chtěla jsem si zvýšit rodicak (jinak bych ho měla do lustopadu) zvýší mi to na ten měsíc?

simdan
18. čer 2017

@evelp Ahoj,obnovím diskuzi,takže pokud tvůj příjem z práce nedosáhl nejvyšší žádané částky tj.11500,-,tak je třeba teda nějaký papír z ÚP na potvrzení pro tatínka do práce,že? Zítra si tam dojdu pro formuláře,tak uvidím,snad to půjde já měla právě v práci výplatu hrubou mzdu 10300,- a chtěla bych tu max.částku,abych vybrala co nejvíce z rodičáku na dcerku,když čekáme další.A jak dlouho trvalo to vyřízení navýšení částky?měsíc,nebo to bylo nějak do týdne? děkuji

simdan
18. čer 2017

Aktuálně 2017.Tak už jsem zjistila,že maximální požadavek je 70% z platu tzn.pokud by měl manžel 15000,- má nárok na 10500,- no uvidíme,když tak pak napíšu,jak jsme dopadli,pro informaci dalším maminkám.

katarinakejt
20. zář 2017

@simdan nějaký výsledek, prosím?

simdan
21. zář 2017

@katarinakejt zkusím pohledat už jsem to tady někde dávala i s obrázky 😉 najdu a napíšu 😇

simdan
21. zář 2017

@katarinakejt zvláštní nemuzu to najít je možné že to někdo smazal? 😲
Takže šla jsem na úřad práce tam si vzala papír na změnu výše RP a papír pro manžela o výši příjmu.
Manžel v práci dostal ještě nějakou tabulku o výpisu měsíčních příjmů co mu dala účetní +potvrzení příjmů za období ode dne narození dítěte a s tím šel na úřad státní sociální podpory+obcansky průkaz a rodný list dítěte,tam mu potvrdili ten fialový papír o denním vymerovacim základu a s tím jsem šla potom já+papir na změnu RP na úřad práce a bylo vyřízeno,dalsi měsíc mě přišel už zvýšený RP. Škoda že nemůžu dohledat tu mojí odpověď 👎 nechápu to.. Ještě kouknu jednou 😘

simdan
21. zář 2017

Už jsem to našla tady je to srozumitelné 😉

simdan
21. zář 2017

A ještě tady ten formulář co dala účetní manželovi jinak tyhle formuláře jsou buď na betu k vytisknuti nebo vyzvednutí na OSSZ
@katarinakejt

simdan
21. zář 2017

Takže potvrzení ne ode dne narození ale DO dne narození rok zpětně 🙄

katarinakejt
21. zář 2017

@simdan mockrát děkuji za vyčerpávající informace 🙂👍

sarkagolova
26. zář 2017

http://www.podnikatel.cz/clanky/od-roku-2018-ne...
Chysta se novy zakon ;ktery bude platny od 1.1.2018, mam tyto informace potvrzene i od pani na urade z Prahy.

nat
26. zář 2017

@nipeal a proc by to mel byt problem 😉 zajdete si na urad kde jste zadala o RP a vypl ite formular a bude 😉

chanellka
21. říj 2017

Ahoj holky chtela jsem se zeptat, v pondeli jdu na uradnahladit zmenu bankovniho uctu a zaroven bych si chtela zvysit rp, otazka zni kdyz v pondeli zazadam o zvyseni, bude uz pristi rp vyssi nebo je tam nejaka prodleva?

katarinakejt
21. říj 2017

@chanellka vyplácí se ,,zpětně", takže už v listopadu přijde vyšší.

chanellka
21. říj 2017

@katarinakejt moc dekuji za odpoved ❤️

nat
21. říj 2017

@chanellka nemusi prijit,na vyrizeni maji 30 dni mam tetu pri na urade delajici RP tajze mzzete vyssi dostat az v prosinci

chanellka
21. říj 2017

@nat dekuji, na zmenu toho uctu maji asi tez 30 dni?? To abych se zrusenim jeste pockala?

nat
21. říj 2017

Ono zalezi kdy pozadate o zmenu. Pokud to bude na zacatku mesice ten mesic to pitrva pokud dele nemelo by to byt dele nez do dalsiho RP. A taky na vytizenosti pracoviste.U nas to delaji cca do tydne ale u vetaich mest to trva dele.

katarinakejt
21. říj 2017

25.září jsem žádala a v říjnu přišla požadovaná vyšší částka. Jsem z Ostravy...