Kde se ruší trvalý pobyt a co je k tomu potřeba?

marecek4
5. zář 2011

tady je otázka pro slovenské maminky-potřebuju zjistit kde se ruší trvalý pobyt a co je k tomu potřeba-a taky jestli musíme do místa trvalého pobytu,nebo jestli stačí zajet pro nás do nejbližšího města nebo jestli je proveditelné i písemně,budu moc ráda za každou radu a dopředu děkuju

danielita7
16. lis 2011

@mrnik no já som sa na to pýtala, a v prípadě ak budem chciet sama s dietatom vycestovat, musím ho mat v pase, alebo musí mat samo pas tak ako píše vyžšie kvetinkakaivanka... Jedná se o to že dieta ziadny doklad okrem rodného listu nemá...nechápem tomu slovu automaticky...Ved ste museli niekde o to občianstvo žiadat nie? Automaticky snad mimčo dostane české občianstvo po manželovi, ale nie automaticky aj slovenské,o to druhé sa predsa musí niekde zažiadat nie? Díky moc za info.

danielita7
16. lis 2011

No dievčatá v každom prípade v piatok idem na velvyslaněctvo SR tak sa na to musím opýtať ako je to so Slovenským občianstvom pre malú ked sa narodí...hlavne kde sa čo k tomu vybavuje. Ak by to bol iba ten slovenský rodný list tak je to v poho... Já som si myslela ze pojde aj pre mna vybavit dvoje občianstvo ale nejde to, zevraj sa musí vzdat toho slovenské a to nechcem, možno časom...ale pre dieta by som rada mala oboje...No uvidíme ako dopadneme...

kvetinkaivanka
16. lis 2011

@danielita7 tak to presne neviem,lebo ja to nevybavujem,ale skús zavolať na to veľvyslanectvo ak chceš!My sme museli mať pre syna tu v Prahe osvedčenie o českom občianstve,tak možno to bude to,čo budete potrebovať.A vybaviť sa to dá na veľvyslanectve.

mrnik
16. lis 2011

Nám pani tu v čechách na matrike povedala, že miminka majú od narodenia dve občianstva, že je to ich veľká výhoda, a potom mi to aj pani na matrike v Bratislave potvrdila, že po otcovi má české a po mne slovenské.

danielita7
17. lis 2011

@mrnik Ano ale nikde si to slovenské nemusela nevybavovala? a máš na to neaký papier aspon teda ? 😀 Chápem to české občianstvo lebo sme rovnaký prípad to bude mat aj naša malá po manželovi ale neviem ako vybavit potom to slovenské.☹

mrnik
17. lis 2011

Ani v čechách na to papier nedostaneš, len rodný list, tak isto aj na sk, takže neviem, ako to tam evidujú, asi vtedy keď vystavujú ten rodný list, na matrike v Bratislave.

danielita7
17. lis 2011

@mrnik aha...no ja idem zajtra na Velvyslanectvo tak som zvedavá...Kamarádka má pre syna iba české občianstvo a tiez má za manžela čecha, Slovenské nemá ☹ tak uvidíme díky moc 😀

mrnik
17. lis 2011

ok, tak potom napíš, čo ti tam povedali

kvetinkaivanka
17. lis 2011

@danielita7 tak som to dnes riešila so sestrou a objavili sme na nete toto :
Deti občianky SR získajú automaticky slovenské štátne občianstvo narodením a nič netreba vybavovať. Ak im rodičia chcú vybaviť slovenské cestovné pasy, musia dať zapísať ich narodenie do osobitnej matriky a vybaviť im slovenský rodný list.

Matričné udalosti, teda aj narodenie, ktoré našim občanom nastali na území cudzieho štátu, sa zapisujú do osobitnej matriky. Zápis do osobitnej matriky sa vykoná na základe oznámenia o narodení. Oznámenie možno podať na zastupiteľskom úrade v zahraničí alebo na matričnom úrade, v územnom obvode ktorého má matka /resp. rodičia dieťaťa/ trvalý pobyt. Pokiaľ nemajú trvalý pobyt na Slovensku, môžu podať oznámenie na hociktorom matričnom úrade v SR.

ja som tiež nič pre syna nevybavovala a manžel je tiež Čech,ale chcela som pre syna len české občianstvo,tak som sa o to ďalej nezaujímala.Podľa toho,čo sme našli,stačí poslať RD na osobitnú matriku a to je všetko!Nie je to ale tvoja povinnosť!!!Možeš to urobiť aj za päť-desať rokov.

Ak ti zajtra na veľvslanectve povedia niečo iné,napíš,tiež ma to zaujíma.Ďakujem 😉

danielita7
18. lis 2011

@kvetinkaivanka ahojky,
Tak sme sa právě vrátili z velvyslanectva SR a veci sa maju takto:
Dieta automaticky dostane narodím české občianstvo po manželovi ( je Čech, ja Slovenka ) Slovenské občianstvo automaticky deti nedostávaju je to na ohlásenie, ako by predsa vedeli ze sa nam narodilo dieta? Takže pokial budem mat záujem stačí požiadat o vystavenie slovenské rodného listu, na základe ktorého dieta nadobudne aj slovenské občianstvo po matke. Má na to nárok a nikdo mu už občianstvo odobrat nemože. Takže jedine deti, ktoré sa narodia medzinárodným občanom ( Čech, Slovák) má nárok na dve občianstva.
S tým vycestovaním je to tak ako som písala. Najjednoduchšie je dietatu vybavit pas a potom s ním moze kdokolvek vycestovat ( ako otec tak aj matka ) Alebo zapísat dieta do pasu ( na 5 rokov ) tým že budem s mimčom cestovat aj sama na Slovensko tak je najlepšie požiadat o vystavenie vlastného pasu normálně tu v ČR.

@kvetinkaivanka napísala si to správne, v žiadnom prípade nie je tvojou povinnostou aby si pre dieta vybavovala aj slovenské občianstvo na základě rodného listu SR v osobitnej matrike. 😀
Ale ako som písala , slovenské občianstvo nie je automatická vec...dieta ma na nu maximálne tak automicky nárok, ak požiada o zápis do speciálnej matriky.

Tak snad som niektorým čo maju rovnaké starosti pomohla 😀 majte sa krásne.

kvetinkaivanka
18. lis 2011

@danielita7 super,ďakujem za info!A je mi jasné,že nič nie je len tak 😉 samozrejme som to myslela a chápala tak,že dieťa narodením získa aj Slovenské občianstvo.,ale je potreba poslať RD,inak ako si napísala,nemožu vedieť,že sa nám narodilo dieťa 😉 ja niekedy píšem rýchlejšie než myslím 😀 Ja synovi zatiaľ nebudem posielať RD na matriku.Pas pre neho mám,cestujeme v pohode 😀

danielita7
18. lis 2011

@kvetinkaivanka to ano 😀 aj my to tak budeme mať už za pár dní začneme vybavovať ked sa malá narodí 😀

kvetinkaivanka
18. lis 2011

@danielita7 tak prajem pohodový porod a samozrejme len a len veľa zdraviíčka 🙂

danielita7
18. lis 2011

@kvetinkaivanka dakujem moc, dufam, že všetko dopadne dobre 😀

kvetinkaivanka
18. lis 2011

@danielita7 určite áno,neboj,už to máš za pár!Sarah-nádherné meno!!!!

danielita7
18. lis 2011

@kvetinkaivanka to ano už to mám za pár, teším sa už. Ano bude to Sarah, manžel konečne vybral 😀 dakujeme za pochvalu