Kde se ruší trvalý pobyt a co je k tomu potřeba?

marecek4
5. zář 2011

tady je otázka pro slovenské maminky-potřebuju zjistit kde se ruší trvalý pobyt a co je k tomu potřeba-a taky jestli musíme do místa trvalého pobytu,nebo jestli stačí zajet pro nás do nejbližšího města nebo jestli je proveditelné i písemně,budu moc ráda za každou radu a dopředu děkuju

marecek4
autor
8. zář 2011

nikdo jste nestěhovali a nerušili trvalý pobyt ????

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
marecek4
autor
8. zář 2011

no jo,ale to je trošku z ruky,z práce to nestíháme,volno nedostanem,tak jestli by to nešlo právě i jinde s tím,že si to vyřídí pak mezi sebou

marecek4
autor
8. zář 2011

@em_ka no jo,ale to je trošku z ruky,z práce to nestíháme,volno nedostanem,tak jestli by to nešlo právě i jinde s tím,že si to vyřídí pak mezi sebou

kvetinkaivanka
8. zář 2011

@marecek4 Občan, ktorý má pobyt v zahraniči a ktorý sa rozhodne počas tohto pobytu skončiť trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, môže ohlásiť jeho skončenie prostredníctvom zastupiteľského úradu Slovenskej republiky alebo prostredníctvom splnomocneného zástupcu v Slovenskej republike.
tohle jsem objevila na portal.gov.sk Já jsem byla na polici osobně 😉

marecek4
autor
8. zář 2011

@kvetinkaivanka prosím ten zastupitelský úřad -to je policie?takže by stačilo,kdyby jsem zajeli jen za hranice a tam to pořešili na prvních policajtech?

kvetinkaivanka
8. zář 2011

@marecek4 ne,ne,ne,to je klasika velvyslanectví Slov. republiky v Praze a nebo,když dáš někomu splnomocnění na Slovensku a vyřídí to za tebe!

jana8
21. zář 2011

Ahojte....je tady někdo????
Chtěla bych se Vás zeptat,kdo má zkušenosti s zrušením trvalého pobytu......Jsem Slovenka žijíci v ČR, přítel je Čech.....teď jsem ve fáze,že zachvíli budu mít trvalý pobyt tady v ČR (už se vybavuje),jen nevím,že když ho budu mít tady tak musím ho zrušit na Slovensku a dle toho co jsem tady četla tak to může za mě vyřídit někdo na Slovensku na základe splnomocnení.....ale to splnomocnění stačí aby ověřil ten na Slovensku,nebo ja ho musím ověřovat tady v čr? a ne doufám na ambasáde?a to se pak ruší na policii v místě TP?....a jak to je pak z občanským průkazem?ten mi tady v čr neudělají,když mám slovenské občanstv í anebo áno?...co všechno musím pak měnit za kartičky? na zdravotke im to stačí nahlásit pokud vím a oni mi zas budou vybavovat novou kartičku a co se týče řidíčáku,tak tam to musím někde taky nahlásit? je mi jasné,že to řeknu v bance, u zaměstnávatele.....ale ostatní věci v tom mám chaoz.....Doufám,že mi některá z Vás rozumíte a poradíte 😖 .....moc děkuji....

barky
26. zář 2011

Jana8 proč chceš rušit trvaly pobyt na slovensku? Ja som slovenka mám tu trvaly pobyt, manžel je čech. Na cizinecke policii mi řekli že nic rušit nemusím a tady v čechách se mám legitimovat povolením k trvalemu pobytu co my oni dali. Občanku i řidičák mám slovenské a nikde problem není. Na pojištovne jsem si zažádala o přidelení mého rodného čísla ktere mi dali na slovensku a jelikož ho tady nikdo neměl tak mám stejne i tu i na slovensku a už žádny problem není. Všude chteji jen pobyt a občanstvý a pobyt i na slovensku nikdo neřeší.

jana8
1. říj 2011

Barky,já jsem slyšela,že by si neměla mít dva trvalé pobyty ,tak nevím 😒 Ale taky potřebuji zrušit TP na Slovensku,protože tam jsme prodali byt,takže resp. ted tam už ani pobyt žádný nemám.....asi za 14dní bych měla mít TP tady....jen nevím jak to mám pak udělat z OP, kde mi ho pak vybaví....a taky jsi chci nechat slovenské občanství....jsem Slovenka,a rušit to nechci.....koukám,že jsme na tom stejně s těhotenstvím 😵 .....jak to pak uděláš s mimi? kam ho mám nahlásit? vím,že zdravotku by mělo po mně a trvalý pobyt taky tady když ho máme i my,ale to musím pak taky někam na úrad?

danielita7
1. říj 2011

@jana8 Opravdu nelze mít dva trvalé pobyty ... já jsem Slovenka také, a poté co jsem dostala trvalý pobyt zde v ČR, musela jsem odevdat občanku, jelikož na občance se uvádí trvalý pobyt a když ho máš v ČR tak ti ho zapsat do občanky nemůžou, což je logické...Takže mi sebrali občanku a funguji na pas normálně...občanství mám slovenské i když mám manžela čecha...teď čekáme mimčo a občanství bude mít po manželovi....Mimčo by mělo mít pojištovnu jako maminka, to pak musíš nahlásit po narození až budeš mít rodný list...

jana8
1. říj 2011

Danielita, děkuji za radu....A kde ti vzali občanku? Tam kde si vybavovala TP v ČR? Ale je v tom háček můj pas propadnul,tak když mi vezmou občankku,tak nemám žádný doklad.... 😖 .....to se asi nedá vybavit občanka tady,ale s tím,že budu mít slovenské občanství? A ty budeš občanství někde vybavovat,aby malá měla po manželovi?

danielita7
1. říj 2011

@jana8 trvalý pobyt som vybavovala na cudzineckej polcii...tá to posiela na ministerstvo vnitra ČR...musíš tu byt 5 rokov po sebe, bez prestávky všetky papiere musíš mat v poriadku a dolozit,ale to uz isto vieš 😀. No a potom čo mi pridělili trvalý pobyt (já mám konkrétně od 1.6.2011 a je to taký doklad podobný pasu) by si sa mala zo Slovenska odhlásiť ( povedali mi to ako na cudzineckej polícii tak aj na Slovenskej ambasáde, kde som si nechala vybavit pas na nové meno vzala som si Čecha a na slovensko kvoli zmene dokladov som sa kvoli práci nemohla dostat, tak to za mna vybavila ambasáda... Inak odhlašovala som sa já osobne na Slovensku na policii, kde mi zobrali občianku, vypísali papier a musela som s tým papierom ešte na matriku, kde ma odhlásili z evidencie...😀 Občianku ti zoberu iba na Slovenku, kedže si slovenka. Tu v Čr som sa nemusela nikam prihlasovať.Občianku tu česku nedostaneš lebo nie si občanom českej republiky, ale az budeš mat české občianstvo tak ju samozrejme dostaneš. Malá automaticky dostane občianstvo po manželovi = otcovi dieťata, je čech takže dostaně automaticky občianstvo české po ňom...Ak ťa ešte niečo zaujíma kludne sa opýtaj, já všetko vybavovala nedávno tak to mám v pamati 😀

danielita7
1. říj 2011

@jana8 kedže ti prepadnul pas, tak bud si ho musíš vybavit na Slovensku, alebo na Slovenskej ambasáde tu v ČR... já som si ho nechala vybavit tiez na ambasáde platila som tuším ze 820kč ale na Slovensko som nemusela. Mne teda neprepadol, ale vydala som sa a zmenila meno, takže som si ho vybavila takto. Občianku som nevybavovala,nemala som dovod, kedze som vedela, ze ju budem skor ci neskor musiet odovzdat kvoli trvalému pobytu... Neviem ci si vydatá alebo nie a ci budeš musiet vybavat doklady na nové meno alebo nie. Ak nie, tak na základě rodného listu a občianky by ti mali pas vybavit a to dokonce do mesiaca 😀 coz je docela fajn.

jana8
1. říj 2011

Danielita,moc mi pomáhaš, moc děkuji.....jen v tom mám docela chaoz.... 🙂 ...nevím,kam dřív skočit.....chystáme se na Slovensko,ale to tak cca 14dní a to ješte nebudu mít vybavený TP v ČR.....tam si mám zavolat a objednat se 14.10.,tak nevím asi budu muset počkat a vybavit si to tu na cizinecký policii a pak ject do SR......a tam teda na policii,kde mi vezmou občanku 😒 ....a jak se pak budu dokladovat.....??? to mi bude stačit jen ten doklad o TP tady? .....pas se mi zatím nevyplatí vybavovat....zatím nejsme svoji....svatbu plánujeme...jen nevíme kdy....jestli teď narychlo,kým se malé narodí,nebo až pak....ale asi až pak protože teď máme jiné vybavovačky.....a taky potřebujeme se domluvit na svatbě a záleží jak zvýší peníze....tak zatím svatba se odkládá možná na příští rok...asi jo.....tak to bych si mohla pas vybavit až pak.....nevím jestli tady v ČR,to bych musela na ambasádu anebo až když pojedu zas na Slovensko.....a na jak dlouho máš pas? na 5let?

jana8
1. říj 2011

I když nevím na co já budu mít pas?..... 😖 ...nikam za hranice nejedeme i když člověk nikdy neví 🙂

danielita7
1. říj 2011

@jana8 Dokladovat sa v žiadnom prípade nemožeš trvalý pobytom!!! Trvalý pobyt neslúži ako preukaz totožnosti na to si daj pozor. Tvoj preukaz totožnosti je buď občiansky preukaz alebo pas. V tvojom prípade, kedže ti zoberu občianku tak budeš musiet mat pas, takze je urcite potreba si ho vybavit co najskor. Kludne teraz ak pojdete na Slovensku, dá sa vybavit do niekolkých dní dokonca, ale platí sa za to ako za všetko...urcite ho budeš mat rýchlejšie vybavený ako keby ti ho vybavovala SLovenská ambasáda tu v ČR.
Inak pas nesluši len na cestovanie, bude to tvoj preukaz totoznosti ako som uz písala. Já tiez teraz nikam necestujem, ale je to jediná moznost ako sa tu v ČR preukázat,napr v banke, na poště, policii ak ma zastaví v aute atd... Pak je na 10 rokov. Do tej doby, nez ti prepadne, alebo prestene platit, tak urcite stihnes potom vybavit aj české občianstvo ak budeš chciet. A získáním českého občianstva, budeš potom vybavovat česku občianku, pas atd 😀
Zdá sa to fakt zlozité vybavit všetko, aj mne to tak prislo,ale nekoniec to az tak zložité nie je 😀
Neviem za ako dlho budeš mat ten trvalý pobyt? Kedy si o trvalý pobyt ziadala?

jana8
1. říj 2011

@danielita7 ....no jo zdá se to zložité, i když kdoví 🙂 ...měla bych si zavolat o TP 14.10. to bude 59denod podání žádosti....řekli,at zavolám za 60dní...tak proto jsem si řekla že toho 14. bych se ozvala je to pátek...a na Slovensko by jsme měli ject možná už 10. nevím ....záleží jak se tam stihnou vybavit věci, kvůli kterým tam jedeme....jenže mi tam budeme jen tak 2-3dni a za tu dobu nestihnu vybavit pas 😒 ...jedine jak by se dalo tak já bych si tam zašla a pak třeba dala splnomocnení sestře a ona by mi ho vyzvedla....jenže pak nevím,zas ject si pro něj protože poštou ho poslat to neni moc dobrý 😖 ......a taky je to také divné,vybavit si ho teď,když vím,že pak si změním příjmění a zas si ho budu muset vyměnit a platit poplatky....och....už mám pocit,že vemu toho svého a v rychlosti si vyměníme prstýnky ať vybavuji vše najednou 😀 ...a ne teď starosti s TP, pasem, nahlásit změnu pojištovne,bance, zaměstnávateli a nevím kde všude a třeba za rok běhat na novo....och 😖

jana8
1. říj 2011

@danielita7 ....jo a co se týče českého občanství,tak já ho ani nechci.....a proč jo, vždyt jsem Slovenka a chci ní zůstat 😔 ........

danielita7
1. říj 2011

@jana8 takt o tam určo ten pobyt uz dávno mají si myslím...Nepřislo ti nic z ministerstva vnitra o dolození nějakých dokumentů? Mne jo, něco mi tam chybělo, tak mi napsali dopis abych jim něco dododala a pak do 7 dní jsem to měla na cizinecké policii. 😀
No jinak kdyz se teď vezmete a manzel je bude čech, tak dostaneš český oddací list. Budeš potrebovat doklad na nové jméno, které ti ale dle českého oddacího listu neudělá nikdo. Takže budeš muset požádat Slovenskou ambasádu o vydání slovenského oddacího listu ( trvá to 3 mesíce ) poté co ti prijde slovenský oddací list, budeš žádat o nový doklad na nové jméno. To trvá taky cca měsíc nebo dva. Pak budeš muset na cizíineckou policii aby jsi požádat o změnu jména i na trvalém pobyte 😀
Já taky nebudu vybavovat české občanství, rekla jsem si ze az v prípadě ze si budu moct nechat jak slovenské tak české tak pak to udělám 😀

jana8
1. říj 2011

@danielita7 ....nic mi nepřišlo,jen mi řekli,že oni si dávají načas a těch 60dnů to tak trvá,ale přemýšlím,že bych tam zavolala už příští týden,napr. ve čtvrtek...to bude 51.den .....a viděla bych co a jak.....och,co? 😖 ...proč to dělají tak složite a nejde to jednoduše,když se vezmeme,tak hned na základě oddacího listu vybavit doklady.....ale ono ne,musíš mít slovenský oddací list......ale nechápu proč,když všechno bych měla české....TP, zdravotku, vše.....to je dokladu na změnu teď a pak po svatbě.....že se z toho asi zcvoknu
😀

jana8
1. říj 2011

@danielita7 ...myslíš,že bych si tam mohla zavolat dřív jestli už nemají ten TP vybavený?.....a pak když ho budu mít,tak na Slovensku - na policii odhlásim TP na Slovensku,oni mi vezmou občanku a já si tam vybavím pas....který nevím jak si vyzdvihnem 😖 ...je to tak nebo jsem na něco zapoměla?

danielita7
1. říj 2011

@jana8 no ono to nejde opravdu 😀 já si taky myslela jak to bude jednoduché všechno zařídit kdyz se vezmeme, manžel je čech...ale není no. Pořád budeš Slovenka víš, nabudeš mít žádnej českej doklad...kromě toho trvalého pobytu v ČR. Změnit jméno na základě českého oddacího listu ti nemůžou...musíš požádat o vydání slovenského oddacího listu. Uvedu ti príklad, Já jsem se vdávala 28.8.2010. cca 3.9 .2010 jsem šla na Slovenskou ambasádu požádat o změnu jména. Tam jsem vypsala papír, dala ověřenou kopii českého oddacího listu, a požádala prestředníctvím SLovenské ambasády o vydání slovenského oddacího listu opravdu to trvá 3 měsíce... I kdyby jsi to zařizovala na slovensku, a to z toho duvodu, ze na tom uřadu kde se vyřizuje slovenský oddací list nejdřív dělají papíry pro narozené dítě, nebo pohřby a podobně. 3.11 volali z ambasády, ze mám slovenský oddací list, at si pre něj prijedu. Poté jsem prostrednicví ambadáda požádala tedy o vydání nového dokladu pasu na nové příjmení ( nechala jsem si své i manželovo) Pas mi pršel 21.12 .2010 😀 1.3.2011jsem si zažádala o tvralý pobyt na cizinecké policii. 1.6.2011 mi byl přidělen 😀
Jo a na základě českého oddacího listu ti udělají změnu jména v bance a pak ještě ve zdravotní pojistovny to je vše 😀 Takové jsou bohuzel pravdila a nic z toho nelze nijak obejít legální cestou samozrejmě 😀

danielita7
1. říj 2011

@jana8 nejlepší by bylo kdyby jsi opravdu měla vyřizený ten trvalý pobyt pred tím nez odjedete na SLovensko. Tak si uz jenom dojdes na policii ve meste kde bydlíš...tak ti vydají takový papír a sebou občanku. S tím papírem musíš na matriku, kde tě odhlasí z trvalého pobytu na to nezapomeň. Když budeš na Slovensku v jeden den si zarit i ten pas, který ti prepadnul. U nás lze vydat pas do druhého dne, jen se za to více platí nevím kolik to ti urco reknou. Nevím jestli to jeste jde nebo ne zeptej se jich prímo na policii za jakou nejkratší dobu lze pas zhotovoit. Pokud by sis nestihla tak se zeptej,jestli muzes někoho splnomocnit, to znamená ze prevezme pas za tebe a pak ti ho posle. Splnomocnení musí být právně ověřeno...to znamená ze ty dáš plnou moc např. sestře ( obě např. pred právnikem) splnomocnení podepíšete. a je to . Pak ti pas posle postou doporucene samozrejme, aby se nestratil někde na poste 😀

jana8
1. říj 2011

@danielita7 ....och tak to jsou věci....dle toho co píšeš,tak se mi asi fakt nevyplatí volat kvůli TP dřív než za 6Odní 😖 .....a nemohla bych když pojedu na Slovensko,tak zrušit pobyt tam a vybavit si zároven ten pas? a až pak jít po TP tady? ja i tak oficiálne už TPna Slovensku nemám,jen na papíre....prodali jsme byt a tak adresa už vlastně neplatí,tak proto to potřebuji vybavit co nejrychleji a hlavně ať nemusím létat na Slovensko....protože taky nevím jak to půjde,jsem na neschopence a doktorovi jsem říkala,že budu potřebovat ject na Slovensko,tak on je chudák,že jak to udělá,že mi bude muset napsat papír o pobyte na Slovensku vrámci neschopenky a pak řekl,že už by mi mohl dát i neomezené vycházky,které by si mi víc hodili i z důvodu jestli bych musela zas na Slovensko ať to nemusím hlásit doktorovi.....

danielita7
1. říj 2011

@jana8 no to by nešlo , protoze k tomu aby jsi zrušila trvalý pobyt, musí mít pobyt někde jinde, oni si ten trvalý pobyt ten doklad co dostanes v ČR, na Slovensku ofotí a na základě tohoto dokladu zruší a odhlásí tě ze Slovenska ... jinak pokud nemáš doklad o udělení tvralého pobytu tak ti ho jen tak nezruší...skus zavolat na cizineckou policii , ze jsi si zádala o tvvalý pobyt, jestli jim uz něco z ministerstva vnitra prislo nebo ne. Oni ti to oficiálně říct nemuzou ,myslím ted jestli ti trvalý pobyt pridelili nebo ne, ale tobě bude stačit pokud ti jenom reknou ze tam něco mají a ty uz budeš vědět ze tam mají ten TP. Kdyby ho neměli, tak by ti přímo z ministerstva prislo vyrozumení ze jim neco chybí stejne jako poslali mne a já jsem jim pak musela jeste něco poslat..

jana8
1. říj 2011

@danielita7 .....děkuji za radu.....tak se budu snažit zavolat nejdřív na policii tady kvůli TP a když tak budeme muset odložit Slovensko za týden....och,no uvidíme.....skusím sestre říct at mi zistí za jak dlouho mi vybaví pas a co vše budu potřebovat a taky za kolik....zítra si to vše napíšu,co jsi mi poradila ať na nic nezapomenu.....hlavne že vím,nejdřív TP v ČR, pak odhlásit se na policii na Slovensku a zároven na matrike....a vybavit si pas....no a pak nahlásit tady změnu pobytu zaměstnávateli,na zdravotce,v bance....a kdoví kam jsem ji všude dávala.....jo a na řidičáku se to taky hlásí,to už nevím? 😖 ......a to bude snad vše.......a když se třeba vezmeme za rok.....tak zas na ambasádu s českým oddacím listom,oni mi vybaví slovenský a pak si můžu měnit zas všechny doklady nanovo....chápu to správne......????....och a zas jít kvůli pasu na slovensko,abych si ho změnila a strčila im poplatky 😠 .......tak doufám,že jsem te pochopila správne

ani3012
1. říj 2011

@marecek4 http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...
tu máš všetky inf. o trvalom pobyte 😉

jana8
1. říj 2011

@danielita7 ....aha tak skusím tam brnknut....už i ten 50.den....a uvidím,co řeknou

danielita7
1. říj 2011

@jana8 jo jo presne tak 😀 nejdřív musíš mí TP zde v ČR, pak se odhlásiš na policii kde odevzdáš občanku, dají ti papír s tím papírem odhláška na matrice 🙂 pochopila jsi to naprosto správně 😀
ty jo na rodičáku to urcite budeš psát ale na to máš jeste hodně času 😀 si myslím 😀 ten budeš vyrizovat az se mimčo narodí 😀
Jo jo pak budeš měnit doklady nanovo kdyz se vezmete ☹ ale tak nedá se nic dělat, to budeš vyrizovat uz jen ten slovenská oddací list a pak na nové jméno... to máš vyřízené za 4 mesíce 😀 a nemusíš na slovensko vyřídi to to tady vse ambasáda 😀
Tak hlavně pevné nervy 😀 urednící se někdy dost otrávení a neřeknou všechno tak jak by měli a někdy nejsou plně informovaní 😀