Kdy na matriku kvůli nahlášení jména pro dítě?

andy15
7. srp 2015

Ahoj. 🙂
S přítelem čekáme mimi v Prosinci a chci se zeptat, kdy tak cca máme jít na matriku, kvůli tomu, aby se mimčo jmenovalo po otci? ( příjmení)
Díky moc. 🙂

endy2002
4. dub 2016

@cattus děkuju moc za info, už se na tom pomalu pracuje... s přítelem jsme o tom mluvily a zajdem tam v nejbližších dnech ať toho potom není mnoho 😉

ketscha
11. dub 2016

nám řekli na matrice, že dítě dostává automaticky adresu po matce. Asi by šlo na vyžádání i po otci, ale nejde mít jinou než jeden z rodičů. Jinak pokud bych ale porodila dítě v jiném městě než které spadá pod naši matriku, tak už po porodu musím rodný list vyřizovat tam.

eviicka
11. dub 2016

@ketscha a nevíš jak bude situace když budu rodit tam, kde mám trvalou adresu já, ale protože se budeme před porodem stěhovat, tak budu chtít aby dítě mělo adresu jinde (otec si ji tam do porodu přepíše - já zatím, kvůli složité administrativě nechci).

Znamená to, že RL se bude vyřizovat v "mém" městě, ale dítě klidně může mít adresu stejnou jak otec - manžel jinde?

ketscha
11. dub 2016

@eviicka Já to pochopila tak, že rodný list se vystavuje na matrice v tom městě, kde se dítě narodí. Taky jsem z toho byla překvapená.
Jinak adresu jde podle rodičů asi nejspíš zvolit. To přesně nevím. My původně chtěli pro dítě úplně jinou než naše, protože se tam budem stěhovat. Ale to nejde. Nemůže mít jinou než jeden z nás. Takže taky ještě měníme občanky no 😒

j.a.n.i
11. dub 2016

@eviicka Rodný list se vystavuje na matrice, pod kterou spadá daná porodnice, kde porodíš. Jak je to u porodu doma, to netuším. A s trvalým pobytem jinde než podle matky taky nevím, nám to tak vyhovovalo.

eviicka
11. dub 2016

@j.a.n.i rodit budu určitě v porodnici, ale ve městě, kde žiju teď a kde budu mít trvalé bydliště - jako rodina ale budeme žít jinde, sice je to nedaleko, ale už jiný kraj.

eviicka
11. dub 2016

@ketscha přesně 🙂, taky bychom mrňouska nejraději nechali "bydlet chvilku samotného" 🙂 , ale u nás bude ještě dost času na změnu trvalého bydliště.