Kdy vyplácí mateřskou zaměstnavatel a kdy stát?

klara.t
13. srp 2009

Zajímalo by mě, kdy vyplácí zaměstnavatel mateřskou a kdy stát? Včera mi šéf nezapomněl podotknout, kolik ho budu stát těch 28 týdnů.

Tchánovci mají malou firmičku s mladou zaměstnankyní, a když jsem jim řekla, že to hradí zaměstnavatel, tak byli v šoku, pže se bojí, že by to také museli platit.
Je nějaký rozdíl v tom kdo to platí, podle velikosti firmy?
Pracuju ve firmě s 200 lidmi, oni mají do 5ti zaměstnanců.

Kdo pak platí rodičovskou? Tu už platí stát?

wacinka
13. srp 2009

ahoj od 1.1.2009 vše vyplácí sociálka,

klara.t
autor
13. srp 2009

jsi si jistá? Šéf mi to podal docela suveréně, tak se nechci ztrapnit, kdybych mu odporovala až to vybalí zase. 😅

klara.t
autor
13. srp 2009

Asi máš pravdu, našla jsem toto:
Od 1. 1. 2009 vyplácí nemocenské dávky, tedy i PPM, pouze Okresní správa sociálního zabezpečení (u zaměstnanců dříve vyplácel zaměstnavatel). Dávku vyplácí do 1 měsíce po dni doručení žádosti na OSSZ.

wacinka
13. srp 2009

jsem si tím jistá na 100% 😉

spagatice
14. zář 2009

Ahoj, nevíte někdo kdy se musí posílat ta žádost? Kdybych nastoupila na mateřskou 1.12.09?

vojtisek2007
14. zář 2009

spagatice - až ti žádost tvůj gynekolog vystaví, tak jí pošleš do práce, bývá to 6-8týdnů před porodem

spagatice
14. zář 2009

Děkuju, já jsem si myslela, že ji budu muset vypisovat sama 😉

vojtisek2007
14. zář 2009

nene - tvůj gyn ti vyplní termín porodu a termín nástupu na mateřskou - dělá se to těch 8týdnů před porodem - ty si tam taky něco dovyplníš a podepíšeš , a zaneš do práce, tam ti taky něco vyplní , přidají ještě takovej list co se teď musí a pošlou to na ossz odkud budeš dostávat mateřskou - z ossz taky dostaneš potvrzení o mateřský, v jaký výši je a přesně odkdy do kdy jí čerpáš 😉