Když bude mít dcera moje příjmení, po svatbě se změní?

apricots
1. únor 2007

Zajímalo by mě, jak by to všechno probíhalo, kdyby se malá narodila a jmenovala se příjmením po mě. Máme v plánu se s tatkou později vzít a chtěla bych vědět, jak by to potom bylo s příjmením maličké?Změnilo by se jí taky?A jaké kroky by proto bylo dobré podniknout?Nechci aby se malá jmenovala jinak než já, protože nevím kdy vlastně ta svatba bude a co když třeba ani nebude...(jen přehnané strachy🙂

modra_slunecnice
2. čer 2010

přihlásit k jné národnostní menšině ??? 😒 to jako třeba k uzbekům ???? nemo turkům ??? to mi příjde úpně postavený na hlavu. přítel je Major a příjmení Majorová se mi fakt nelíbí tak mě napadlo si vzít jeho příjmení bez -ová..... ale jak koukám tak to bude složitý jak hydrant. děkuji za info. no jsem zvědavá. zatím domluva je taková že než budeme sezdaní budou mít děti moje příjmení i když on bude ofic na matrice nahlášený jako otec

weri1
2. čer 2010

@modra_slunecnice já se přihlásila k řecké i když manžel má předky bulhary, ale oni mají ženský tvar příjmení a pak jsem musela ještě zakroužkovat jestli je přítel cizinec nebo já cizinka nebo jestli se budeme stěhovat do ciziny. Ale to ti řeknou na matrice. Vím jen, že kamarád měl to samý, na Praze 1 mu to odmítli udělat tak se šli vzít na Prahu 8 a tam v pohodě. To mi připadá postavený na hlavu. Jinak mě štve, že se mě nezeptali předem na děti jaké budou mít příjmení a napsali tam automaticky že dcera bude s -ová. Musela bych vše vyběhávat znova

sambucca
6. čer 2010

@weri1 ahoj, no to stim prijmenim deti s -ova je na pest, taky to resime. Zijeme v zahranici, ale rodit budu v Praze, a ikdyz mame oba s manzelem prijmeni bez -ova , cekame holcicku a ta automaticky bude mit prijmeni s -ova, takze po vystaveni rodnyho listu musime zazadat o zmenu 🙄 kocourkov...

sambucca
6. čer 2010

@modra_slunecnice na tohle tema je dobry vlakno na beremku - ja osobne jsem proti zmene narodnosti, nekterejm holkym to nedela problem. jako chapu kdyz je pritel cizinec a rozhodly se zit v cizine, ale stejne... ja jsem ceska, pritel taky, ale zijeme dlouhodobe mimo Cr a chtela jsem mit stejny prijmeni jako on - tady moc nechapou ze X a Xova je jedna rodina 😅 Kdyz jsem v CR predstavuju se s ova. Krome zmeny narodnosti mas jeste moznost prohlasit ze hodlate zit v zahranici, to byt tebou udelam spis tenhle krok. Musis tam napsat kontaktni adresu, ale ver mi, je vsem fuk. My tam dali adresu z ktery jsme se dva tejdny po svatbe stehovali 😎

modra_slunecnice
7. čer 2010

to je fakt kocourkov. připadá mě to úplně postavený na hlavu, nevím že toho našeho OVÁ se furt tak všichni drží. Všude ve světe jim nevysvětlíte že manžel je váš manžel když vy se předci JMENUJETE JINAK. Tohle znám jen od kamarádky ta má manžela cizince ale brali se tady tak ji uplně zprasili příjmení......neměla v tom jasno a myslela si že automaticky dostane jeho příjmení bez ova ....ale ouha....
Nedovedu si představit že se budu hlísit k jiné národnosti ..to spíš to šméčko se žitím v zahraničí....no jak to tak vypadá asi podlehnu systému a nebudu mít sílu s tím kocourkovem bojovat, hlavně protože přítel úřady a úředníky uplně nesnáší a je prudas....když je na něj nějaká uřednice hustá pošle ji kam slunce nesvítí a už na ten úřad nikdy nejde......

maart
7. čer 2010

Tak ja si myslim, Slunecnice, ze se spis kamaradka neinformovala, ne? Ja jsem si teda nechala svoje rodne prijmeni, ale deti....synove i dcera maji prijmeni po manzelovi (je cizinec), vsichni stejne, takze dcera bez "ova". Nebyl s tim problem, proste jsme o tuto zmenu na matrice zazadali, urednice to zapsala bez prechyleni a hotovo. U nas by to tedy byl i docela zmatek, kdybych se ja jmenovala jinak, manzel a synove a dcera vlastne taky 😀 ....uz takhle obcas musim vysvetlovat, ze manzel a deti opravdu patri ke mne 😉 .

weri1
9. čer 2010

sambuca: já prohlásila že budeme žít v zahraničí ale oni chtěli i tu menšinu. Já bych se s -ová nepředstavovala. Já s tím třeba problém nemám. Ale teď jsem četla, že před sňatkem na matrice by se tě měli zeptat, jaké příjmení chcete pro děti

weri1
9. čer 2010

mě to nedělalo problém se přihlásit k jiné menšině, stejně to založí a je to jen o papírech

weri1
9. čer 2010

a adresu jsem nedávala

nadis.h
4. črc 2010

Ahoj my byli na matrice pred par dny kvuli prijmeni. Nejsme sezdani a ja chci prijmeni pro maleho po otci. S sebou jsme museli mit obcanky a rodne listy,museli jsme udat jmeno pro kluka i holku s tim ze jdou 2 moznosti. Dat krestni jmeno ktere po porodu lze zmenit a nebo jmena dat na pevno,pak jsme rekli domluvene prijmeni. Ja mam v obcance trv.pobyt v Praze,ale na matrice jsme byli v Liberci kde zijeme. Podepsali jsme 3 vyhotoveni,2 dostali a sli jsme.

kammka
4. črc 2010

@apricots úplně ti rozumím, já si taky myslela, že se vezmem, tak jsem dala malé příjmení po tátovi, ale budou jí tři a milej zlatej se nejen nevyjádřil ale dokonce odmítá o svatbě mluvit..ale žít prý se mnou chce..že je to jedno.. mně to teda jedno není, zvlášť, když malá půjde do školky a než si tam zvyknou, že se jmenuju jinak...on ji vyzvedávat nebude. a totéž u doktorky. aspoň, že má malá poměrně dost neobvyklé jméno (Františka) tak si nás pamatují podle jeího jména , ale jinak jak debil všude do telefonu hlásím sebe a pak "jsem matka Františky..." vopruz. nehledě na mé pocity, když se nás ptají, kdy se teda vezmem..otcovství dítěte můžete řešit snad i před porodem na matrice, myslím, že není nutné, aby dítě ´mělo příjmení po otci.

amj
9. črc 2010

@kammka jo tohle znám... jdem k doktoru, hlásím moje jméno a pak jméno malé ... taky si nás pamatují všude podle jména 🙂))

katka_mel
9. črc 2010

Takže jen jestli jsem to dobře pochopila... Jde to, aby bylo uznano otcovství a dítě se jmenovlo po matce a pak po svatbě změnit příjmení dítěte?

jijitka
11. črc 2010

Ahoj, můj syn má příjmení po příteli (nejsme manželé). Nevíte za jakých podmínek je možné jeho příjmení změnit na moje?

j.a.n.i
14. črc 2010

@jijitka Pokud bude souhlasit i přítel, tak to myslím stačí na matrice změnit, pokud nesouhlasí, tak je to problém, muselo by to jít přes soud a ten bys musela přesvědčit, že je pro změnu vážný důvod.

modra_slunecnice
24. zář 2010

@jijitka Ahoj. Je to skutečně tak že by se změnou otec dítěte tak jak ti napsala j.a.n.i . Já jsem právě z důvodů toho že partner se poslední měsíce mého těhotenství chová, skutečně divně, nechala dát dítěti příjmení po mě pro případ že by se něco zvrtlo abych pak nebyla v situaci kammka @apricots . Kromě toho taky partner nejdřív mluvi o svatbě tak jsme to an to i nahrála, že po svatbě samozřejmě bude mít dítě jeho příjmení, ale když to tak vidím tak k tomu asi nikdy nedojde. Sice už jsem si vyslechla výčitky od partnera ale vzhledem k tomu že se před tím nevyjádřil nesouhlasně, resp. když jsem se ho ptala jestli mu bude vadit že ted dítě bude mít příjmení po mě aby všude u dok, na úřadech a prostě všude nebyl zmatek a po svatbě se mu změní, tak mi odpověděl "jak chceš " tak mě jeho současný postoj nijak nedojímá.

j.a.n.u.s.
22. lis 2010

Ahoj chci si zmenit prijmeni jako ma moje dcera. Na netu se toho moc nedoctu. Vymeni pouze hanlive, smesne, nebo kvuli zavaznemu duvodu. Zajimalo by me, jaky zavazny duvod by povolil tedy zmenu prijmeni....nemate s nim nektera zkusenosti? 🙂

vojtisek2007
22. lis 2010

@j.a.n.u.s. taky jsem si chtěla změnit příjmení, takže jsem to zjiš´tovala, už je to teda dýl, neměla jsem směšné nebo hanlivé jméno nebo tak něco..prostě jsem chtěla změnit příjmení co jsem měla za svobodna - protože i když jsem vdaná na spoutě dokladů a tiskopisů a tak se uvádí i příjmení za svobodna - a chtěla jsem si vzít příjemní mojí mamky za svobodna a nebyl v tom žádnej problém, poplatek 1.000,-Kč, jen jsem se k tomu ještě nedokopala ☹ Nejlepší bude když si zavoláš nebo zajdeš na matriku, tam ti řeknou.

j.a.n.i
22. lis 2010

@j.a.n.u.s. Zkušenost nemám, ale na baby cafe k tomu byla diskuze a některé holky změny dosáhly... myslím, že jako hlavní důvod uváděly, aby měla celá rodina stejné příjmení a proč se nemohou (nechtějí) vdát.

dexonka
22. lis 2010

@j.a.n.u.s. ahoj je to uplne v pohode,zajdes na matriku a zaplatis tisic korun poplatek,jelikoz ti uz 18 let bylo 😀 😀 nemusis mit k tomu zadny souhlas..........

j.a.n.u.s.
22. lis 2010

@vojtisek2007 dnes jsem to zjistovala a pry to u me nepujde, nerekli mi to primo na matrice, ale ve tvem pripade to bylo ok, protoze by sis dala prijmeni tve maminky za svobodna. Tzn. muzes si zmenit prijmeni, ale jen tvych predku....Kazdopadne tam zkusim zavolat, nebo napsat. Diky 🙂

@j.a.n.i vidis, to by mohlo jako duvod stacit, no uvidime.

@dexonka jj, to vim, ale musis uvest vazny duvod. Pac moje prijmeni neni hanlive...ani smesne... 😒

dexonka
22. lis 2010

@j.a.n.u.s. zkus o tom napsat trosku vic,tva dcera ma asi prijmeni po svem otci a ty chces stejne jako ona???byt tebou urco se jdu poptat primo na matriku..............

dexonka
22. lis 2010

@j.a.n.u.s. ja to prave pochopila tak ze handlive atd mas zdarma a pokud je to jiny duvod tak za tu 1000 kc

j.a.n.u.s.
23. lis 2010

Mala se jmenuje po otci, ktery zije mimo cr(anglican), ted cekam miminko, ale z osobnich duvodu se nebude jmenovat po jeho otci :( tak bych chtela jeste pred porodem zmenit sve stavajici prijmeni na prijmeni dcery (pac jeji otec neda souhlas ke zmene na me prijmeni), tak bych si ho zmenila ja a miminko by melo prijmeni automaticky po me(jako teda uz to nove).
Duvod. Aby El nezarlila, ze miminko ma stejne prijmeni jako ja...musim podotknout, ze s nami zije i moje maminka, ktera ma stejne prijmeni jako ja 🙂 takze Elishka by byla fakt sama(jeste navic ma anglicke prijmeni bez -ová)....dalsi-chci ukoncit jednu etapu zivota a zacit i s novym prijmenim, mam proste pocit, ze na tom mem je hnusna kletba(opodstatneny strach-vidim i na bratrech :/ )

Ale asi tyhle duvody nevemou....nevim, jestli tam mam zajit....nemuzu na ne sehnat jiny kontakt jako pres mail...

j.a.n.u.s.
23. lis 2010

@vojtisek2007 dekuju moc....zajedu tam radej osobne, pac pres telefon to neni ono ...dekuji vojtisku 🙂