Když bude mít dcera moje příjmení, po svatbě se změní?

apricots
1. únor 2007

Zajímalo by mě, jak by to všechno probíhalo, kdyby se malá narodila a jmenovala se příjmením po mě. Máme v plánu se s tatkou později vzít a chtěla bych vědět, jak by to potom bylo s příjmením maličké?Změnilo by se jí taky?A jaké kroky by proto bylo dobré podniknout?Nechci aby se malá jmenovala jinak než já, protože nevím kdy vlastně ta svatba bude a co když třeba ani nebude...(jen přehnané strachy🙂

krejcirice
1. únor 2007

Známá má dítě a to se jmenuje po ní,ale když se vzali po čase s otcem toho dítěte tak museli zažádat o změnu přijmení a stálo je to asi 1000,-.

mona81
1. únor 2007

krejcirice má pravdu. Příjmení můžeš změnit i teď za poplatek 1000kč na matrice, ale musíš k tomu mít důvod, který oni zhodnotí a pokud by ti to neprošlo, tak ti peníze vrátí. 😉

alenahabibi
1. únor 2007

Apricots moje děti mají příjmení po tátovi, taky se chceme časem vzít(jednou to příjde 🙂 ). No ale i kdyby ne i když nemají moje příjmení pořád jsou to moje děti. Svatba v dnešní době už asi ztrácí význam. I když spousta lidí si na to ještě potrpí, člověk nepotřebuje glejt na lásku a spokojený život.

olus
1. únor 2007

jsem na tom stejně,
malá se jmenuje po tátovi, každý z těch stavů ať manželský či nemanželský má své pro i proti, ale ten papír rozhodně není patent na štěstí, v tom má Alča pravdu

andik
2. únor 2007

alenahabibi psala si mám dojem,že žiješ v německu?Tam asi svatby nemají takový význam jako u nás vid?

pistalka.x
2. únor 2007

Ja ziju v Irsku a taky nejsem vdana ale pry to tady chodi tak ze kdyz nechces mit problemy tak das diteti proste dve prijmeni. A kdyz se pak vemete tak se to jedno skrtne a je to. Taky se chceme vzit az casem takze to asi vyresi ty dve prijmeni za jmenem ditete.

marce
12. únor 2007

Ahoj Apricots, ja jsem zrovna v podobne situaci. V lednu jsem porodila dceru a jmenuje se po me, protoze je pritel francouz a nechtel podepsat otcovstvi. Vzdycky jsem rikala, ze chci, aby se dcera jmenovala po me, ale pritel chtel aby se jmenovala po nem, tak nechtel podepsat otcovstvi(jeste bych dodala, ze jsem se chtela vdavat, ale pritel ze az uvidi jak to vsechno bude klapat - proste si nechaval zadni vratka - hnus). Nakonec jsme se shodli na obou dvou prijmenich, ale ja jsem porodila v CR a pritel u toho nebyl,tak se mala jmenuje po me. Pritel bude priznavat otcovstvi a az pro nas prijede, tak ma v planu me pozadat o ruku-jak videl malou, tak asi prisel znovu k rozumu (ja jakoze samozrejme nic nevim🙂, takze jsem se rozhodla ze dame Emmince tatinkovo prijmeni. Na matrice mi pani rekla ze 1000kc nebudu muset platit, kdyz jde o priznani otcovstvi.
😉

jiji
12. únor 2007

Marce, je to tak jak říkáš. Jen trochu dovysvětlím. Pokud nebylo souhlasným prohlášením uznaný otcovství, je v rodným listě zatím otec neuveden. Pak by to otcovství mohl přiznat prakticky kdokoliv, kdo to prohlášení s Tebou podepíše. Tam by ten poplatek neměl být, protože na tom příjmení se v podstatě dohodnete v tom prohlášení. Když dítě nemá uvedenýho otce, není tam ohledně příjmení co řešit.
Stává se, že si rozvedená maminka vezme někoho jiného a chce, aby se dítě jmenovalo stejně. Tam se dá udělat změna příjmení i bez toho, aby ten nový manžel dítě adoptoval.

kocurek
12. únor 2007

Ahoj tehulky a maminky, tak ja to mam za par a taky nebudu za budouciho tatkou vdana pred porodem. Budeme se brat az po te. Mela jsmerodit ve Spanelsku, ale nakonec jsme se rozhodla rodit v CR, takze mam vse dobre zjisteno.
Porod v CR: dite ma prijmeni po matce, pokud chces, aby se jmenovalo i po otci nebo jen po otci, musite oba rodice zajit na matriku a vse se jen prepise, je to hned na pockani a poplatek je 50,-kc. TAk to budu delat ja. Teda pokud by otec ditete pred porodem podepsal, opet na matrice, ze chce, aby se dite jmenovalo po nem, neni treba uz nic vyrizovat.
Porod ve Spain: tam by se nic vyrizovat nemuselo, kdyz by se slo dite prihlasit, nahlasilo by se prijmeni, jak po otci, tak po matce, tam totiz deti dostavaji 2 prijmeni...
🙂

viktorieq
14. lis 2009

Všechny moje děti mají přijmení po mně, protože jejich tatínci nejeví zájem.

lulinka005
2. dub 2010

Ahojky, prosím, jak je to, když se miminko narodí dvou lidem, kteří ještě nejsou manželé? Ale budou se brát cca půl roku po narození dítěte. Může mít dítě příjmení po taťkovi? Jak v tomhle případě postupovat? Musí se někde žádat nebo to jde automaticky? 🙂

evita_ij
2. dub 2010

Ahoj, samozřejmě, dítě bude mít jméno po otci, když jste manželé, je to automatické (v oddacím listě jsou uvedené formy pro dívku a chlapce). Pokud nejste manželé, stačí zajít na matriku pro formulář o jménu dítěte, kde vyplníte předem údaje o partnerovi a dítě tak získá příjmení po otci. 😉 😉 😉 😉 Není to můj případ, ale kamarádka to tak měla. Více info ti dají určitě na matrice.

bari1
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kocule
2. dub 2010

Lulinko, co já vím, tak se musíte oba dostavit na příslušnou matriku ještě před narozením miminka s rodnými listy a partner udělá prohlášení o otcovství. Pak to není problém. Jaké další doklady potřebuješ nevím, ale podle mě by to měla být matrika v místě narození miminka, porodnice totiž automaticky obesílají s doklady matriku v místě., Pokud máš třeba trvalé bydlitě v Praze a budeš rodit v Brně, tak budeš mít rodný list z Brna. Raději si zavolej na brněnskou matriku, tamk ti budou RD dítěte vystavovat a řeknou ti co a jak. Jde to samozřejmě i po porodu, ale to dostane miminko příjmení po tobě automaticky a musí se to řešit. Jestli jen s matrikou nebo i s dalšími úřady, to nevím. Ale měli by ti to říct. 😉

kacenkag
5. dub 2010

Holky ahojte, nevíte, jestli se musí na matriku v místě trvalého bydliště, nebo v místě kde budu rodit? A nevíte, co je pravda na tom, že se na matrice vyplňuje už i jméno, jak pro chlapečka, tak pro holčičku a do porodnice se jede už s tím a není možno to změnit? (pokud tedy nejsme manželé). Díky za info 😉

dadous
6. dub 2010

kacenko, na matriku mužete zajít kamkoliv,a maš pravdu , vyplnuje se tam už jmeno pro kluka i holku a změnit to asi už nejde 😵

kacenkag
6. dub 2010

děkuju 😉

pohadka
10. kvě 2010

ahoj,
chtěla bych se zeptat - v létě plánum svatbu a mám první dceru s jiným přítelem.
Aby jsme měli všichni stejné jméno musím přes soud požádat o změnu??
Tady píšete ,že to stačí na matrice když je k tomu řádný důvod....
Děkuji předem .... 🙂

j.a.n.i
10. kvě 2010

pokud ti to odsouhlasí, tj. podepíše bývalý přítel, tak to stačí vyřídit na matrice, pokud bude proti, musíš přes soud

modra_slunecnice
11. kvě 2010

mám otázku, s přítelem nejsme vzití, někdy to příjde... asi, ted čekáme miminko, chci aby byl napsaný na rodném listě jako otec, ale aby miminko mělo příjmmení po mě ( vím že ze zákona má díte příjmení po matce pokud není vdaní resp. má příjmení takové jaké se dohodlo při svatbě ale pokud se při svatbě dohodlo zdovjené příjmení má díte automaticky příjmení POUZE po otci ).....zatím pro jistotu chci aby mimi mělo příjmení po mě a taky kvuli úředníkům a tak. Je to možné ? Nějak jsem pochopila že pokud půjdeme na matriku a přítel udělá přiznání otcovství tak pak se budu mimi jmenovat po něm a to nechci. Můžete mě někdo poradit případně objasnit situaci . Díky

modra_slunecnice
11. kvě 2010

na té matrice už musím vyplnit jméno nebo se tam řeší jen příjmení ...jsem zatím ve jménech nerozhodní a asi ještě chvilku potrvá než najdemem to správně 😀 jsem v 5 měsící takže máme relativně dost času na matriku i na jméno, ale pohlaví budem vědět až se mimi narodí 😉

j.a.n.i
11. kvě 2010

Na matrice se řeší jen příjmení, ale občas se na matrice tváří, že je nutné i jméno... přítel uzná otcovství a společně podepíšete, že jméno bude mít jméno po tobě a je to.

renatalen
13. kvě 2010

apricots: zrovna se učim na zkoušku o matrice, takže je pro mě tohle téma aktuální. V zákoně o rodině se píše: "Uzavřou-li rodiče manželství po narození svého dítěte, bude mít dítě příjmení určené pro jejich ostatní děti.

renatalen
13. kvě 2010

Modra slunečnice: Dítěti, jehož rodiče neuzarvřeli manželství a mají různá příjmení, se zapíše příjmení podle dohody rodičů při určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů.

modra_slunecnice
13. kvě 2010

renatelen : to první nechápu .... jak určené pro ostatní děti ? čekáme první, takže to znamená že pokud první bude mít moje příjmmení a nebudeme sezdaní ani při druhém bude opět mít naše příjmení ? a pokud se pak vezmeme tak jak se zmení příjmení dětí na naše společné ? asi an to bude nějaký formulář a opět návštěva matriku, že jo ? 🙂 jinak to druhé se mi líbí, jak by mohli nesezdaní lidé mít stejné příjmení pokud nejsou příbuzní ??? 😀 možná jsem to jen zle pochopila ale takhle mě to vyznělo

renatalen
14. kvě 2010

Podle mě by to mělo tak být, že až byste se vzali, tak by se příjmení dětí změnilo na vaše společné. Určitě bude zapotřebí navštívit matriku, nový zápis do matriky a vydání nového rodného listu. V úterý jedu na školení, tak se schválně zeptám na postup, co a jak je třeba a napíšu.

vojtisek2007
14. kvě 2010

Když se berete, vyplňujete tam jaká příjmení budete užívat vy a jaké budou mít vaše děti (např.Novák,Nováková,nebo kamarádka si brala cizího státního příslušníka,který se jmenuje SAL-HI a jména dětí mají bez toho -ová, tak vyplnili jména dětí SAL-HI,SAL-HI).....takže i to dítě co by jste měli už za "svobodna" dnem sňatku dostane příjmení, které uvedete v žádosti o sňatek pro děti, a dítě dostane automaticky nový rodný list.
V porodnici automaticky dostane dítě jméno po matce, pokud tam nepředložíte oddací list, a uvede se normálně jméno otce.Měla jsem to tak při prvním dítěti, měla ho za svobodna, na matriku jsme nešli, v porodce dostal příjmení po mě a až když jsme se vzali, dostal příjmení po manželovi - jak jsme vyplnili do té žádosti o sňatek.

modra_slunecnice
1. čer 2010

Ještě otázka k přechylování . Dočetla jsem se že si nemohu vybrat příjmení bez OVÁ pokud příjmení muže nebude končit na a, e, i, o, u. Je to tak ? Jsou nějaká omezení a pravidla pro přechylování při volbě příjmení po svatbě případně pro děti ? Díky.

weri1
2. čer 2010

@modra_slunecnice já jsem bez -ová, musela jsem vyplnit nějakej papír plus se přihlásit k jiné národnostní menšině, jakékoliv, kde nemají ženský tvar přijmení. Někde jsou neochotni, ale jsou povinni to udělat.Do oddacího listu nám automaticky napsali děti -ová, ale pak to samé uděláš u dcery

weri1
2. čer 2010

v porodnici dostane automaticky příjmení po tobě, jestli nemáš předem nahlášené otcoství dítěte. Když ne, jdete na matriku potom a oni to udělají dodatečně