Když neuvedu jméno otce, dostanu 1x větší příspěvek?

deathy
27. lis 2008

Ahoj, koukala sem jestli tu už podobné téma není, ale asi ne. Snad to napíšu dobře, snad mě pochopíte.
Chtěla bych se zeptat, jestli někdo nevíte, zda se po novém roce nechystají nějaké změny ohledně porodného atd. Sem teď ve čtvrťáku na SŠ, školu nepřerušuji, termín p. mám v březnu. Pokud vím, tak ta mateřská (nebo rodičák? - já si teď nejsem jistá do který skupiny patřím), je nějakých 7500, na mě jako na studentku se vztahuje to 4leté čerpání, tak jen jestli se to třeba nebude měnit.
Další dotaz...slyšela sem, že pokud do papírů neuvedu tatínka mrněte, tak prý od státu dostanu ještě jednou tolik, jako tu část která by mi jakoby chyběla. Tak sem se chtěla zeptat, co je na tom pravdy, přijde mi totiž, že stát tolik asi nedá. A kdyby, tak s jakou částkou by se asi dalo počítat.
Řeším to, protože je mi proti srsti aby přítel nebyl (třeba jen na pár let, než se vše srovná) zapsanej jako otec, protože...no je mi to prostě nepříjemný. A taky kvůli jménu. Ale na druhou stranu, já studentka, on nyní bez práce...naše finanční situace je prostě šílená, a tak bych ocenila nějakej ten příspěvěk od státu. Proto se ptám, jestli někdo nevíte kolik by to třeba mohlo být, protože kvůli tisícovce bych to teda nehrotila a normálně by byl přítel v papírech. Ale kdyby to bylo třeba podstatně víc, tak bych to nějak přežila že tam není napsanej. Třeba na dva roky, než by se to nějak vzpamatovalo a já si třeba našla přivýdělek.. Možná bych ještě měla říct, že zatím nemáme společný bydlení. Pracuje se na tom. Ale dokud nedodělám maturitu (příští rok v květnu), tak bydlím jako u rodičů. Jejich příjmy by se teoreticky neměly brát v potaz při vypočítávání nějakých dávek pro mě, protože 1.12. se chystá rozvodové stání.
Tak jen tohle, mockrát díky, snad to není moc krkolomné

vojtisek2007
27. lis 2008

ahoj deathy -
jako studentka, která nepřeruší studium máš nárok ode dne porodu rovnou na rodičovský příspěvek v délce 4roky a budeš pobírat do 21měsíců dítěte 7600,-kč a pak do jeho čtyř let 3800,-kč. Jestliže do rodného listu neuvedeš otce, budeš posuzovaná jako matka samoživitelka a maximálně dostaneš nějaký ten sociální příplatek nebo tak něco, ale že by to byly nějaké závratné sumy, tak s tím rozhodně nepočítej....a kor když bydlíš u rodičů - ikdy se chystá rozvodové stání (předpokládám že jejich) , jestliže máš u nich trvalý pobyt, rozhodně se budou brát na zřetel i jejich příjmy...nebo alespň jedno z nich pokud by druhý domácnost po rozvodu opustil...

deathy
autor
27. lis 2008

Ahoj vojtisek, ty už si mi tu jednou radila.
No, žádný rodič barák neopustí, jelikož barák je mámy, táta tu má doživotní právo. Takže s tím se nic dělat nebude. A v případě, že bych si trvalé bydliště nahlásila jinde, tak potom by to něco řešilo? Mě právě zarazilo, že jedna známá přítele říkala, že ona to tak má. Přítel s ní není, takže není ani uvedený v papírech, a že dostává v podstatě jednou tolik jako je rodičovský příspěvěk.
Já s přítelem normálně sem, ale kvůli těm penězům by se to muselo udělat takhle..

vojtisek2007
27. lis 2008

no na dávky se vždycky posuzují společně žijící osoby....nevím - když budeš posuzovaná jen ty a dítě - tak životní minimum činí 4480,-kč - teď jde o to kolik by vás posuzovali - kdyby jen tebe a dítě když vezmu tvůj příjem 7600 rodičák, tak bys dostala kolem 500 přídavky na děti a kolem 350 sociální příplatek - jestli bys třeba žádala o příspěvek na bydlení - tam by ti počítali nájem,elektriku,vodu,plyn (když teoreticky vezmu 2000 nájem+1000elektrika+1000 plyn a budu brát že máš příjem pouze 7600 ten rodičák tak by příspěvek na bydlení byl kolem 700kč) - ale jednou tolik mi přijde divný. Tak se jí zeptej co to má za dávky, nebo odkud jí to platí ???

deathy
autor
27. lis 2008

To zkusím, jen si nejsem jistá jestli dotyčnou seženu, protože to byla holka z bývalý práce přítele.
Hm, kde na kterým úřadě bych si tohle mohla zjistit? Na ČSSZ? Nebo jinde?
Přijde mi fakt pěkně padlý na hlavu, aby posuzovali toho s kým bydlím. Co když bych bydlela na ubytovně? Tam bydlí spoustu lidí... 😀

vojtisek2007
27. lis 2008

kdybys bydlela na ubytovně, tak tam máš smlouvu na konkrétní byt 🙂
a ty dávky zjistíš na ssp - státní sociální podpora (na městským úřadě nebo při úřadu práce).... hodně štěstí...

deathy
autor
27. lis 2008

Tak sem volala na ten úřad práce. Paní mi sice konkrétní částky neřekla, ale vysvětlila mi, že pokud se naši rozvedou, což startuje v pondělí, a já budu bydlet dál s mámou (sice v baráku bude bydlet táta dál, ale to se nepočítá jako společná domácnost), tak budou posuzovat mě a mámu dohromady.
Takže z toho pro mě plyne asi to, že toho moc nedostanu. Teda podle toho co si myslím. Protože jestli na to mají nějaký koeficienty, přes který to vypočítávájí, tak jelikož má máma plat řekněme cca 15000 čistýho (když se odečtou veškerý platby, tak pro nás dvě zbývá na vyžití přibližně 7000, ale to je asi nezajímá), tak to podle nich nebudu sociální případ a nic mi nedají..

vojtisek2007
27. lis 2008

takže životní miminumu ty+maminka+mimi = 7080,-kč. Když vezmeme v úvahu ten čistý plat mamky 15tis, tys za minulý rok neměla příjem žádný, když chodíš do školy, ne - takže i tak budeš mít nárok pouze na přídavek na dítě - kolem tý 500, možná by si mamka mohla zažádat o příspěvek na bydlení....

deathy
autor
27. lis 2008

Myslím že je to těch 15 tis. čistýho, ale nejsem si tím vůbec jistá. Každopádně víc to není určitě. Ale to nevadí, to by se nějak pořešilo. Uvidím co se bude dít teď když se budou naši rozvádět, co všechno se tím vyřeší nebo naopak zkomplikuje. A nějaký ty příspěvky na bydlení, to jí řeknu, to nás ani nenapadlo.
Paní na tom úřadě řikala, že prý nemám nic zatím řešit, že všechno až nastane ta situace. Ale je dost šílený nevědomky čekat co s náma bude.. ach jo.