Konec RD a znova těhotná, mám nárok na nějaké peníze?

matkalc
28. dub 2014

Dobrý večer, potrebujem poradit..som Slovenka žijuca v Cechach,jeden porod mám tu za sebou a ted v červnu mi skončí rodičovský príspevok, synovi je 26 mesiacov.Pracovný pomer mi stále trvá, zamestnavatelovi som oznámila, že ostávam 3 roky na RD.Nedávno som zistila, že jsem znovu tehotná, asi 4 týždne...no zajíma mne, ci budu neco dostávat.Vím, že mohu zážádat o prídavky na díte, vím že jeste je nejaký príspevok na bydlení, ale mna sa to netýka, lebo som vydatá.Keby mi dal gynekolog pnku, tak by som dostávala nemocensku zo sociálky?Pred porodom som dostávala peníze z OSSZ, ale ted nevím, když jsem byla na rodičáku, či sa to do toho počíta.A mám nárok na matersku dovolenu?Dekuji za rady 🙂

ange_de_la_morte
29. dub 2014

Podle toho co píšeš nebudeš mít nejspíš nárok ani na nemocenskou ani na mateřskou, pouze na rodičovský příspěvěk na 4 roky ( respektive volitelný pokud splňuje podmínky alespon manžel) . Pokud jsi před prvním dítětem neplatila nemocencké pojištění alespon 280 dní nemáš nárok na mateřskou, na nemocenskou jsou ty podmínky tuším podobné. Takže ti skutečně zbývají asi jen příspěvky na bydlení ( na ty možná dosáhneš i s manželem, pokud nemáte jiný příjem ,zkuste si to zpočítat), a přídavek na dítě ( ten činí 500-600Kč podle věku), ale ten se taky vyplácí od příjmu. Třeba poradí někdo ještě něco dalšího