Konec RD - nemocenská - konec nemocen. Co dál do 2. MD?

martule20
22. bře 2011

Ahoj holky, dostala jsem se do zajímavé situace a přemýšlím, jak ji nejlíp vyřešit. Po skončení RD
jsem jako těhulka zůstala na neschopence kvůli psychickým problémům a vrozené srdeční vadě.
Myslela jsem si, že na PN zůstanu až do druhé mateřské, kterou nastupuji 22.7., ale dnes jsem
dostala úžasné vycházky 10-12 a 14-16, což si myslím, že za pár týdnů nebude s tříletým prckem
dost dobře zvládnutelné ☹ Malá je v pobytem venku odkázaná prakticky na mě, manžel je většinu
dní v práci od rána až do noci. Tak přemýšlím, jakou mám jinou možnost, pokud bych neschopenku
ukončila, do práce mě nevezmou. Máte někdo zkušenost? Můžu si ještě stále prodloužit rodičák do
čtyř let věku dítěte? Jak je to potom s pojištěním?

j.a.n.i
22. bře 2011

Nějak nechápu, že tě nevezmou do práce? Z toho, že jsi na neschopence mi vyplývá, že máš trvající pracovní poměr, tak tě vzít musí, ne? Jinak rodičák do 4 let si prodloužit nemůžeš, ale můžeš si v práci domluvit neplacené volno a pokud nebude dítko chodit do školky na víc jak 4 hodiny denně, tak by za tebe pojištění platil stát.

mavanka
22. bře 2011

Ještěv s tím pojištěním - musíš se ale dojít přihlásit na pojišťovnu, abys byla dál státní pojištěnec - s potvrzením ze sociálky, že ti skončila výplata rodičovského příspěvku - v pojišťovně si tě zadají do kolonky "osoba pečující o dítě" - prý v té kolonce můžeš být do sedmi let věku dítěte (tak mi to řekli na infolince, taky mě to překvapilo a jistá si těmi sedmi lety teda nejsem)

j.a.n.i
23. bře 2011

@mavanka Jojo, do 7 u jednoho dítěte, do 15 u dvou.

petulka77
24. bře 2011

@j.a.n.i Zaujal mě dotaz i odpovědi... Mohu být státní pojištěnec a přitom dát 3-letou dceru do školky? Podotýkám, že mi brzy skončí RD a zaměstnavatel pro mě nemá práci, takže budu nezaměstnaná, ale nechci jít na ÚP, abych mohla dělat aspoň brigádu, kterou jsem dělala i během RD.

veruska007
24. bře 2011

Ahoj, mam to samy az na to, ze jsem mela dvoulety rodicak. Na neschopence jsem taky, v srpnu se nam predcasne narodilo a zemrelo miminko a ted si cele tehotenstvi picham injekce a chodim do rizikove poradny, praci mi nedoporucili, i kdyz jsem mela zamluvene i jesle. Vychazky mam taky 4h denne, dite je velmi zive, vstava ve 4h rano a v sedm rve u dveri, ze chce ven, a dr. mi dala vychazky pouze odpoledne a polovinu v dobe, kdy maly stejne spi 🙄 . Vzhledem k tomu, ze chodim casto k lekarum, tak ty dny chodim ven i dopoledne, sem tam to risku a jdu ven mimo vychazku (ale vikendy teda dodrzuju).

Pokud to nepujde, zvazuju moznost, ze si zaplatim pani nebo slecnu na hlidani na 2h dopoledne, kdy ji vyslu s malym na dve hodiny do parku. Je to levnejsi nez soukrome jesle.

j.a.n.i
24. bře 2011

@petulka77 Dcera by směla být ve školce maximálně 4 hodiny denně.

lenkaaa
25. bře 2011

Ahoj holky, mne by zajimala tahle situace: v lednu 2012 mi konci 3leta RD, do tohoto terminu jsem chtela porodit drue dite a jit z materske na materskou. Vzhledem tomu, ze jeste nejsem tehotna, tak to nejak asi do toho ledna porodit nestihnu, kdyby jsem otehotnela pozdeji a rodila treba az v breznu 2012 jak se to da resit? na ty dva mesice jit do prace nebo na neschopenku? a jak je to pak placene? na jakou materskou co se tyce vyse penez mam narok? muzu pak jit znovu na 3 letou materskou za 7600 nebo pak mi uz jen zbyde 4 leta varianta za 3800 Kc?? prosim poradte

veruska007
25. bře 2011

Ty dva mesice mas materskou, na ni muzes nastoupit 2 mesice pred porodem. Jinak muzes jit na neschopenku nebo si kratce jit "odpocinout" do prace. Ja to tak planovala, ale bohuzel, musim byt na neschopence. Pokud mas smlouvu na dobu neurcitou, tak muzes mit stejnou materskou i rodicovskou, jako pred tim (k memu pripadu mi to rikali na socialce). Budu materska - rodicovska - neschopenka - materska - rodicovska.

lenkaaa
25. bře 2011

Veruska - diky moc za odpoved. A myslis ze mi daji i materskou mezi teda dvema RD? nemusim znovu odpracovat 270 dnu aby jsem mohla mit narok na materskou?
Moje situace je takova, ze mam smlouvu na dobu neurcitou,a tak jsem premyslela ze kdyz nestihnu porodit druhe dite presne do 3 let, jestli se radsi prestat snazit o druhe mimi, jit v tom lednu 2012 do prace,byt tam alespon rok a mit dalsi dite az potom. Cele toto premyslim vzhledem k financim, bojim se ze kdyz druhe dite neporodim do presne 3 roku tak ze pak na tom budu financne blbe....

veruska007
25. bře 2011

Ne, na materskou mas narok znovu, pokud jsi v zamestnaneckem pomeru. Ja uz to financne prestala pocitat, ono se to porad meni, kdo vi, kolik pak bude rodicovska a jaky na ni bude narok. Nechteli jsme jedinacka, bylo mi v zari 30, neni na co cekat. Prace bude 😉

tygrous
26. bře 2011

Ahojky, řeším něco podobného a chci se zeptat, jestli mám teda hned těsně po RD nárok na pobírání nemocenské? Z čeho se to počítá? Z platu před mateřskou? Mám RP na dva roky...

veruska007
27. bře 2011

Jj, presne, pocita se to z platu pred materskou a rodicak na dva roky muze byt znovu.

knobloska
16. kvě 2011

Ahoj, potřebovala bych poradit:
25.3. byly dceři 3 roky a mně tedy skončila RD. Od 26.3. jsem nastoupila na PN (rizikové těh) a od zaměstnavatele mi za těch 21, resp. 18 dní přišla nízká částka, jen 5200 Kč. Paní na mzdovce, které jsem se dovolala, mě odbyla, že si mám přečíst zákon. No to jsem udělala, ale jestli je nemocenská 69% DVZ, tak fakt nechápu těch 5200, protože můj plat je 21000 a když jsem byla na nemocenské s dcerou, tak mi chodilo měsíčně 15700. Tak mám otázku, jestli se mi tedy DVZ změnil mateřskou? Podle mě by neměl, když jsem řádný zaměstnanec a smlouva se mi nezměnila. Nevíte někdo?

j.a.n.i
16. kvě 2011

@knobloska Nemocenská je 60% redukovaného DVZ, ale to nehraje roli, protože to co platí zaměstnavatel se počítá podle hodinové mzdy a rychlým výpočtem mi to vychází na cca 6400,- ale já se tedy z toho platu, co uvádíš nemůžu dopočítat ani té nemocenské, platu 21000,- odpovídá nemocenská nějakých 11300,-

knobloska
16. kvě 2011

@j.a.n.i díky, 21000 je to v hrubém (jsem blbá), takže těch 5200 asi odpovídá 60% redukovaného DVZ. Myslela jsem si, že nemocenská je 69% platu, to je nějaká změna pro rok 2011? To teda nechci vidět, co mi pošle příští měsíc sociálka 😝 . Děkuju moc

j.a.n.i
16. kvě 2011

@knobloska Neschopenka 69% myslím, že nikdy nebyla... to dříve byla mateřská, neschopenka nejdříve byla 60%, od druhého měsíce 66% a od (myslím) třetího 72%... od roku 2010 je to 60% stále bez ohledu na délku neschopenky a mateřská je teď 70% plus se zvýšily redukční hranice.

knobloska
16. kvě 2011

@j.a.n.i tak moc děkuju. Já stejně neměla na vybranou, jen jsem se těšila na víc peněz a prdlajz. 😀

j.a.n.i
16. kvě 2011

@knobloska Nojo, nenaděláš nic

deyana
20. říj 2011

@j.a.n.i ahojky, můžu mít také dotaz? plánovala jsem porodit před dceřinými 3.narozeninami, ale to se nepovede, šance téměř nulová, mohla by jsi mi prosím vypočíst kolik bych dostala na nemocenské a následně na mateřské? a to opravdu mezi dvěma mateřskými nemusím mít odpracovaných těch 270dní a mám nárok na PPM, i kdybych byla dejme tomu jen 3 měsíce na neschopence a pak rovnou na PPM? můj plat byl 16tis. hrubého. Nemění se to třeba od nového roku zase? Děkuju moc

j.a.n.i
20. říj 2011

@deyana Ne, na tomle se nic nemění... a platu 16000,- odpovídá nemocenská cca 8500,- a mateřská cca 11000,-

deyana
20. říj 2011

@j.a.n.i děkuji 🙂

missymici
23. říj 2011

Ahoj,muzu se take pokusit o radu, prosim?
Mam to asi tak,ze na zacatku tehu,jsem se se zamestnavatelem domluvila na drzeni mista na tri roky,a po skonceni trilete materske nastoupim dle smlouvy na stejne misto.Ale divize postupne krachuje,proposteji,takze bych mela dostat odstupne. Muzu jit pak na pracak,jak by to a z ceho pocitali? Jelikoz mam jeste nejake zdrav,problemy a leceni je jeste na dlouho,je mozne jit jeste na nemocenskou pred ukoncenim smlouvy,...a ta by se pocitala z platu nebo z materske? Kdyz vlastne mam prerusenou smlouvu materskou ale smlouva mi porad plati,ukonceni smlouvy jsem neobdrzela.....materskou samozrejmne mi firma neplati.nevite jak to je? nekdo mi rikal,ze se to vse pocita z materske.... 🙂

j.a.n.i
23. říj 2011

@missymici Je to trošku zmatené, nicméně dokud nepůjde firma do likvidace a ty neobdržíš výpověď, tak ti smlouva stále trvá. S nemocenskou je to tak, že po dobu trvání rodičovské dovolené nemáš na nemocenskou nárok - neuniká ti případnou nemocí žádný plat, tak není co kompenzovat.

nesetrilek
8. pro 2012

Ahojky, chtěla bych poprosit o radu - 19. prosince mi končí rodičák a jsem čerstvě těhotná (zatím jen z TT). Teď nevím jak to mám udělat, abych měla nárok na mateřskou, jde-li to tak vůbec udělat. Jsem zaměstnaná, ale zaměstnavatel se mnou nepočítá (neprozřetelně jsem mu nahlásila, že plánuji další mateřskou, ale jaksi to nevyšlo časově tak, jak jsem si myslela...), předběžně jsme domluveni, že rozvážeme pracovní poměr.
I kdybych chtěla nastoupit na nemocenskou, tak stejně nevím, jestli do 19. už bude na UZ vidět akce srdeční. A i kdyby byla, tak je otázka, zda mě Dr. doma nechá, on není zorvna z těch, co by nechával doma každou.

Na druhou stranu, když se půjdu dnem skončení rodičáku přihlásit na pracák, tak nebudu mít nárok na mateřskou. Tudíž až do porodu budu na podpoře a dnem porodu nastoupím hned na rodičák?

A hledat si práci jako těhotná a neříct to mi přijde nefér ☹

Jo a ještě jedna věc, na mateřskou jsem připrvním těhu nastupovala z neschopenky, má to vliv na vypočítávání neschopenky a mateřské v dalším těhotenství?

Poradíte mi někdo, jak to ve skutečnosti je a jaké mám možnosti

děkuju!

j.a.n.i
9. pro 2012

@nesetrilek Tak sice to není vůči zaměstnavateli zrovna fér, ale prostě bych nastoupila do práce a oznámila mu, že si těhotná, jako těhotnou tě pro nadbytečnost vyhodit nemůže... a je potřeba abys tam byla cca 3 měsíce, pak už to klidně můžete na dohodu ukončit a nárok na mateřskou ti vznikne a v tom mezidobí můžeš být na UP a brát podporu.

nesetrilek
9. pro 2012

@j.a.n.i No jo, jenže já nevím jak to zařídit s malým, když není ta školka a možnost hlídání máme dost omezenou 😒

nesetrilek
10. pro 2012

@j.a.n.i tak to vypadá, že se opravdu pokusím nastoupit, v pátek mám se zaměstnavatelem jednání, tak jsem zvědavá, jak to dopadne...

fio
28. pro 2012

Ahoj měla bych taky dotaz.
31.12.2009 mi v práci vypršela smlouva. Hned 1.1.2010 jsem nastoupila na MD, která mi končí 7.2.2013. Jsem znovu těhotná, jenže na další MD bych měla nastoupit až 16.4.2013 (8 týdnů před termínem). Teda pokud na ní vůbec budu mít nárok. Chtěla jsem se zeptat, co bude pro mne nejlepší v období od 8.2.2013 - 15.4.2013. Co mám dělat, kam se nahlásit - jestli na ÚP nebo jít na neschopenku? Komu jí pak nahlásit? Budu mít nárok na MD nebo mi dají rovnou rodičovský příspěvek? A budu si smět vybrat 3 letou variantu nebo mi dají automaticky na 4 roky? Bohužel nevím co ty 2 měsíce dělat, s velkým břichem mne nevemou nikam ani na brigádu ☹

j.a.n.i
29. pro 2012

@fio No, jelikož ti už netrvá smlouva, tak na mateřskou nárok nemáš a budeš mít až od porodu rodičovský příspěvek. Ty sama bys ho dostala na 4 roky, ale pokud partner pracuje a splní podmínky pro mateřskou, tak můžeš díky jeho nároku volit délku rodičáku aniž by on musel na mateřskou nastupovat.
Jinak v tom meziobdobí máš možnosti - buď se nahlásit na UP nebo na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě. Na UP bys měla nárok na cca 3000,- jako podporu, při nahlášení na zdravotní pojišťovnu si doma zadarmo, ale zas nemusíš docházet na UP. Na nemocenskou jít nemůžeš neb na tu nemáš nárok.

fio
29. pro 2012

Tak tohle přesně jsem potřebovala vědět. Děkuji moc za odpověď.