Kousnul mě cizí pes na ulici, co můžu dělat?

eliska10
5. črc 2014

Milé maminky, potřebovala bych poradit. Bydlím na menším sídlišti, 4patrové paneláky. Je to klidná, pěkná lokalita. Včera, když jsem šla s dcerou z nákupu mě napadl pes pána, který bydlí v protějším paneláku. Doteď jsem v šoku, protože to není žádné malé plemeno, ale hlavně, dcera při tom napadení stála cca. 2-3metry přede mnou. Jsem ochromená hrůzou, kdyby si vybral jí. I já jsem měla štěstí, že mě jen 2*kousl do lýtka a pak ho to buď přestalo bavit, nebo si ho majitel zvládl chytit (je to asi 60ti letý pán - ale žádná třasořitka). Nebudu tady popisovat další detaily. Nicméně bych potřebovala poradit. Majitel psa je JUDr. (ale myslím, že to není žádné právnické eso, asi ani nevykonává praxi). Nicméně se choval se svou ženou dost arogante. Paní to zhodnotila, že mě pes jen škrábnul a kdyby mě kousnul, tak mi teče krev. A že oni mají pojistku a tím to pro ní asi končilo. Koukala jsem jak zjara a na to konto jsem se teprve podívala na svojí nohu. Krev mi trochu z proukuslých míst tekla. Takže jsem to s nimi ukončila a zajela si k doktorovi (píchnout tetanovku a ošetřit tu ránu). S majiteli psa jsem měla ten den ještě 2 konfliky. Pro ně to končilo tím, že co mají asi tak dělat? To ho snad mají nechat zastřelit? No a co řeším já. Obrana v zákoně je dost malá. To že dostanou pokutu mě nijak neuklidňuje, že by se to třeba nezopakovalo a navíc, pořád mám před sebou, kdyby se rozhodl zaútočit na dceru, je to kříženec, žádný malý ratlík. Kdyby chtěl i mě by asi mohl díky svojí velikosti a váze, hodně ublížit.
V pondělí půjdu na městs. úřad, proběhne asi nějaká přestupkové řízení a pán asi dostane pokutu. Nicméně pes není vychovaný a neposlouchá. Je možný mu nařídit, aby s ním musel absovovat výcvik a aby byl třeba potom přezkoušen, jestli ho zvádá? Když na mě pes útočil, majitel na něj volal, ale vůbec ho neposlechl a nechal mě být, asi že ho to omrzelo, stála jsem zkoprňělá a ani se nehla, ani nehlesla a jen koukala na malou a byla ráda, že nejde po ní.
Omlouvám se za dlouhý projev, ale když na mě paní odpoledne štěkala, že ty rány na noze, že to klidně může být bolák, který jsem si roškrábala!!!!Tak to jsem si fakt říkala, jestli se mi to nezdá. Oni splnili svojí povinnost, co musí. Navštívili se psem veterináře, protože ví, že to ze zákona musí. Prostě chrání sebe, ale vůbec je nezajímá, co se může stát, když mají v ruce takovou neřízenou střelu, jako je jejich pes. Teď si zpětně uvědumuji, když vidím pána psa venčit, tak pes vždycky běží a on za ním vlaje.
Děkuji moc za rady M.

ivonapop
5. črc 2014

Povinnost majitele psa je taková, že pes musí být na vodítku, musí mít košík a to bez debaty. A i tak, košíkem na čumáku může poranit, ale za psa si zodpovídá majitel. Tečka. Nějaké pojištění - to Tě taky nezajímá, protože pojistka, co se tohoto týče má svá pravidla a nedostala bys ani Ty, ani oni - jedinou korunu. Pokud bys šla se zraněním marodit, tak i zdr. pojišťovna, u které jsi přihlášena by vymáhala škodu - bolestné a nemocenské po majiteli psa.
Pokud půjdu po ulici a nějakej blbec bude mít psa na dlouhém voditku, pes bude po mne skákat a zhvízdá mi kalhoty, klidně si je nechám vyprat či vyčistit na účet majitele psa

eliska10
autor
6. črc 2014

@ivonapop Diky. No, dle mest. vyhlasky v nasem meste, pes musi byt na vositku, ale kosik mit nemusi!!! To nam rekla mestska policie. Vis a ze si na jejich naklady muzu nechat vycistit kalhoty. Mne jde o to, ten pes se pohybuje v mem okoli. Muzu ho tu kdykoliv potkat a jak pises, i pres nahubek muze poranit. Zajimalo by me, jestli se jom muze prikazat absolvovani vycviku, nebo jestli by treba chlapek nemohl byt prezkousen, jestli vubec psa zvlada. Nejsem pejskarka a vubec s timhle memam zkusenost, ale to ze pujde jen podat vysvetleni a zaplati nejakou pokutu mi jako prevence toho, aby se to neopakovalo pripada malo. Kdyby pes napadl stareho cloveka, nebo dite, meli by nasledky na noze daleko horsi nez ja. Pekne se mi tam vylila modrina, ale zlomenyho, nebo prekouslyho tam snad nic nemam.

ivular
6. črc 2014

@eliska10 My jsme našeho psa venčili jen na vodítku. Pokud jsme ho pouštěli na volno, tak výhradně s náhubkem. Ne proto, že on sám by na někoho zaútočil, ale proto, že jej mohl vyprovokovat jiný pes či dítě (a děti jsou v tomto směru neřízené střely).
Ve Tvém případě je na místě to přestupkové řízení, v rámci kterého jej poučí jak zabezpečit psa, aby neohrožoval ostatní, případně mu udělí i pokutu. Určitě ale nemají možnost někomu něco nařizovat. To by muselo jít o řízení soudní. Nevím ale, jestli by se dalo uspět jen kvůli tomuto případu 😖

eliska10
autor
6. črc 2014

@ivular A nevis, jak tedy postupovat, aby doslo k soudu. Nemas treba zkusenost, ze to nekdo dotahl a neceho se dobral? Ja jsem momentalne nastartovana. To ze ho pouci, jak zabezpecit psa. No, tak to by si snad mel zjistit, nez si ho poridi. Stalo se to u nas pred vchodem, mala jela prede mnou na trikolce, zastavila pred vchodem, slezla a cekala na me, kdyz se na me ten pes rozbehl. Mijely jsme je asi 20m zpet. Ja tady premyslim, co jsme udelaly spatne. Cim jsme ho vyprovokovaly? Nesly jsme nahodou moc rychle? Jako kde jsme? Pes me 2x kousne a majitel dostane ponauceni a jedeme dal? To mi pripada smesne. Momentalne, i diky chovani majitelu psa, kdy pani mi rekne, ze pes je chudak z utulku a ze me kousl, protoze poznal nedobryho cloveka a vic takovych perlicek, kdy jsem jen nevericne koukala.

lrg
6. črc 2014

Já to tedy nechci nijak bagatelizovat, určitě máš pravdu ty, že tohle se stávat nesmí. Ale pokud by ti velký pes opravdu prokousl lýtko, tak by to asi vypadalo jinak, než že jsi zpětně objevila pár kapek krve, takže mi to připadá trochu přehnaná akce, co rozjíždíš. Já bych dědkovi řekla svoje, poslala na něj manžela ať udělá bububu a pořídila si pepřák, který holt na pejska použiješ, když na Vás zase vystartuje. S některými lidmi se prostě nedomluvíš, i když budeš kvůli škrábnuté noze běhat po úřadech. Nikdo nemůže majiteli nařídit, aby šel se psem na cvičák. Můžou mu ho odebrat, ale určitě ne v téhle situaci a toho přece ani docílit nechceš. To by ti pak asi pán udělal ze života peklo.
@eliska10

ivular
6. črc 2014

@eliska10 Znám velmi dobrou a velmi razantní právničku (je sice z Prahy, ale bere případy i mimo) a ta by to určitě dokázala pojmout jako obecné ohrožení. Dokázala by to podat jako závažný občanskoprávní spor a velmi pravděpodobně bys ho s ní i vyhrála. Abych Ti ale pravdu řekla, nešla bych do toho. Naprosto chápu, že Tě vytočil jejich laxní nebo spíš arogantní přístup (mě by vytočil taky), ale jsou tam dvě ALE:
1) bude Tě to stát spoustu peněz (např. ta právnička bere 2,4 tis. za hodinu), spoustu času, spoustu práce a spoustu nervů
2) přestupkové řízení se bude konat cca do měsíce od podání podnětu k jeho zahájení, soudní řízení může být nařízeno až třeba za půl roku - zkrátka časový horizont nesrovnatelně delší.
Věř, že ať je teď Tvoje zlost jakkoliv silná, bude slábnout a měnit se jen v trpkou vzpomínku. Víš, aby sis nenaběhla, že jsi tomu obětovala vše výše jmenované a přitom za toho půl roku už to budeš chtít spíš vymazat z paměti než na tom dál ztácet síly.

uztotakbude
6. črc 2014

@eliska10 Stávat se to samozřejmě nesmí, je to průšvih co si budeme vykládat. Pes měl dostat nařezáno jako nikdy v životě. Páníček měl dostat neskutečného sprďana od měšťáků. Nic víc s tím nenaděláš, protože to co popisuješ rozhodně není žádný brutální útok. Kdyby tě velký pes chtěl dotrhat, tak skončíš mnohem hůř.

mafeska
6. črc 2014

@eliska10 pust to z hlavy, nic s tím neuděláš. Hnát to až k soudu mi přijde přehnaný 🙂

eliska10
autor
6. črc 2014

@lrg Pana bych dedkem nenazvala. Je to porad chlap, jak hora. Zadna susinka. Muz ma 187c cm a jsou tak nastejno. Takze zadny bububu. Ma prav. vzdelani a postupuje presne, jak musi.,tzn. se psem na prohlidku k veterinari, obvodakovi dorucit potvrzeni atd. A na tohodle psa s peprakem. No nevim, neni to zadny krysarik. muz rika, ze mu prijde smrncnuty s foxterierem. Abych si s pepr. pomohla, musela bych byt hodne pohotova. A nevim, jak by mi mohl ze zivota udelat peklo. Bydlim ve meste, ne na vesnici. U nej jsem jen vedela o koho se jedna, protoze ho tu psa vencit vidam z okna. Na zivo jsem je potkala tak max. 5x a presto uz maly uz jednou vystartoval, ale to ho stihl strhnout voditkem, ted kousl me a priste snad zakousne malou? Mozna vam pripada ma reakce prehnana. Ja jsem kousnuta poprve a teda cucim, ze se vlastne nic moc nestalo. Ale diky za nazor, pred tydnem bych asi mela taky takovy. Kdybys tam stala se svym ditetem nazivo ty, videla bys to taky jinak 🙂.

eliska10
autor
6. črc 2014

@ivular Diky. Ja uvidim, co mi zitra reknou na mestsk. urade, jak to bude probihat a pak se rozhodnu, jak dal. Nechci to nechat jen tak vysumet. Mne to teda jako obecne ohrozeni pripada. Neposloucha a kdyz bude mit prilezitost muze to udelat znovu.

eliska10
autor
6. črc 2014

@uztotakbude Ja neresim velikost utoku. Kousl me, tak jak se mu chtelo. Neni to skrabanec, regulerne me kousl. Ja nebydlim na vesnici, kde se to asi stava, ale ve meste. Na sidlisti, kde se pohybuje spoustu deti. A pan toho psa evidentne nezvlada. Samozrejme, kdyby pes chtel mohl me dotrhat, malou mohl i zakousnout. Mel by na to, ale to neni to, co resim.

eliska10
autor
6. črc 2014

@mafeska Z hlavy to rozhodne nepustim. K soudu to samozrejme hnat nechci, rozhodnu se zitra, podle toho, co mi reknou na mest. urade. Ver tomu, ze kdybys byla na mem miste, taky bys to plavat nenechala 🙂 .

uztotakbude
6. črc 2014

@eliska10 Dobrá a jak to chcete řešit? Psa utratit? Protože pánovi se bohužel nic nestane. Faktem je, že nevím jaká byla reakce. Sama jsem pejskařka, dávám pozor, ale jako každý pejskař vím, že se může stát a bude průšvih. Proto jsem ostražitá, jenže ani to nemusí stačit. Pokud se chlap třeba omluvil, psa vycepoval a dá si příště mnohem větší pozor, asi bych to neřešila. Konec konců i když to řešit budete, hrozí mu max pokuta a přestupkové řízení.

uztotakbude
6. črc 2014

@eliska10 Pokud je šmrncnutý s foxem, není to žádný velký pes. Já dneska přišla k naší bytovce se psem a manželem, vraceli jsme se z vycházky. A přímo u schodů stála slečna a držel rotwičku a bandoga. Podotýkám že v jednu chvíli, bylo u nás na zahradě tedy trošku víc psů, než bych si přála. Vzhledem k tomu, že ten bandog má tak 60 kg, náš pes tak padesát a rotwička měla tak 30. Tomu říkám velcí psi. No měla jsem strach, jak je slečna zvládne a zvládla. Domů jsme se dostali bez újmy. Takže nějaký kříženec foxe, to mi připadá jako směšná velikost psa. Ale můžu Vám říct, že pepřák je to nejlepší co s sebou můžete nosit. Ten zabere na mého psa, stejně jako na toho obřího bandoga, nebo mnohem mnohem menšího foxe. Ono to prostě pekelně štípe a oslepí. Těžko se útočí, když ztratíte orientaci...tohle prostě platí na každého psa.

lrg
6. črc 2014

@eliska10 Chápu, že jsi v šoku a vystrašená, obzvlášť pokud nejsi pejskařka, ale pořád nechápu, čeho chceš dosáhnout. Ten chlap se měl omluvit, to je jasné. Ale i když to poženeš před soud, lepšího člověka z něj neuděláš. A pochybuju, že by jsi měla šanci na vítězství v tomto sporu, protože žaloba by stavěla na lékařské zprávě o ošetření a vzhledem k rozsahu by to rozumný soudce nepovažoval psa za nebezpečného okolí. Bohužel to tak u nás funguje, dokud se něco opravdu nestane, úřady nic neudělají, vždyt to můžeš vidět denně ve zprávách. A hlavně, jestli psa normálně venčí na vodítko, což jsem pochopila z tvých příspěvků a utekl jim, jedná se o nešťastnou náhodu ale ne o úmysl nebo nedbalost. Kdyby pes chtěl ublížit, ublíží ti. Rozumím tvému rozčílení, ale být tebou byla bych ráda, že se nic vážného nestalo a ten pepřák si opravdu pořídila, pokud se bojíš. Jeho účinnost nijak nesouvisí s velikostí psa přece a spolehlivě ho překvapíš a můžeš jeho útok odrazit.

eliska10
autor
6. črc 2014

@uztotakbude Pes je mi ukradenej. Klidne utratit. Lepsi nez, aby priste pokousal a treba o hodne hur nekoho jineho. Neni to zadny krysarik, velikostne na to, aby zakousl dite a rekla bych i dosp. zenu ma. Ale nechci to hrotit, o tomhle nerozhoduji nastesti ja 🙂. Pristup majitele a zvlast jeho zeny je mirne receno laxni. Pes rozhodne vyliskan nebyl. Pan byl rad, ze se mu ho podarilo chytit a zavrel si ho do auta do klece, kterou pro nej ma na zadni sedacce. Ani se nejak ke me nehnal se omluvit, spis mi prislo, ze se snazi zdekovat a az kdyz jsrm na nej zavolala, jak se jmenuje, ze me ten pes kousl - ani neodpovidal, az kdyz jsem zavolala, vy bydlite tamhle, ze jo a ukazala na jeho vchod, tak mi rek jmeno a ze za mnou prijde do vchodu, kam jsem se s malou schovala. Ale to tu nechci resit. Nechci tu vest diskuzi o tomhle napadeni. Spis rady, jak postupovat a branit se pred arogantnomi majiteli psu, kteri sve psy nezvladaji. Kdyby psa vyliskal a slusne se omluvil, stacilo by mi to. Ale yen pes vubec potrestan nebyl, majitel delal jakoze se vlastne nic nestalo. Neverim mu, ze je schopen a zabezpeci, aby se to nemohlo opakovat.

uztotakbude
6. črc 2014

@eliska10 Nechat utratit psa, protože je páníček idiotek, to také hovoří o mnohém. Pán je blbec. Takovému člověku pes do rukou nepatří, měl by psovi najít nového pána. Ale toho nedocílíš. Takže je to smůla, ale nezmůžeš nic.

lrg
6. črc 2014

@eliska10 To ti asi nikdo neporadí, bezohlední lidé jsou všude, ať pejskaři nebo bez psů. Třeba i blbé uklízení bobků, dělají to dva z deseti a už si ani neumím představit nechat běhat dítě v Praze po trávníku. A přitom to snad není taková oběť. Znám maminy ze sídliště, které nelení a když takového pejskaře vidí, hned se do něj pustí. A myslíš, že si to ty lidi uvědomí, nebo se zastydí? Akorát je pošlou do háje.

eliska10
autor
6. črc 2014

@lrg Ja vim. Me ale stve ta bezmoc, ze te kousne pes a dokud te nedotrha, tak se vlastne nic nedeje. Majitel te jeste pomalu serve, ze je pes chudak z utulku /teda on se choval slusne, ale jeho zena, to jsem tedy koukala/Mne o toho psa nejde. Doufam tedy, ze uz ho nikdy nepotkam 🙂. Ale fakt jsem prekvapena, jak malo jsme chraneni. A ze vlastne ani pro majitele psa neni zadny trest. Jako tytyty na urade a 500kc pokuta mi pripada smesne.

eliska10
autor
6. črc 2014

@lrg Teda on se choval slusne, protoze mlcel, stekala na me jeho zena. No uvidim, co mi reknou zitra na mests. urade.

ivular
8. črc 2014

@eliska10 Tak co, co Ti poradili na úřadu, resp. jak ses rozhodla?

eliska10
autor
9. črc 2014

@ivular Ahoj, dekuji za zajem 🙂. Ja ti vecer napisu soukrome, jak postupujeme. Zatim jsem v soku, jak to vsichni bagatelizuji. Sem uz ted info davat nebudu, jen az to bude vyresene, tak sem napisu, jak jsme postupovali a ceho jsme dosahli. Protoze pan vesele venci psa dal a my se mame bat jit si hrat na hriste, jestli se mu nahodou zase nevytrhne? To jsme jako kde? Na MU my rekli, ze v Cechach 🙂. Pekny den M.

butterfly
9. črc 2014

@eliska10 Ahoj, bohužel ti neporadím, ale naprosto chápu, jak ti je. Stalo se mi před pár lety něco podobného. Šla jsem parkem, proti mě taková už od pohledu divná dvojice se 3 psy. Když jsem je obcházela, jeden (asi foxteriér) po mně skočil a kousl mě do stehna těsně pod zadek. Majitel si ho stáhl a všichni se rychle dekovali pryč. Já byla v šoku, nenapadlo mě je zadržet nebo volat městskou, jenom jsem si zkontrolovala kalhoty, roztržené nebyly, jen oslintané. Až doma jsem zjistila, že mám v tom místě lehce sedřenou kůži. Šli jsme to s manželem ohlásit na městskou policii, ta to v podstatě odmítla řešit, pouze mi důrazně doporučili zajet na infekční oddělení a nechat se očkovat proti vzteklině. Majitelé se pochopitelně nedohledali, já musela asi 5 x jet z Olomouce do Prostějova nechat se očkovat proti vzteklině.
V této diskusi mi hodně vadí bagatelizace problému, bohužel, kdo nezažil, asi nepochopí.

eliska10
autor
9. črc 2014

@butterfly Ahoj, děkuji za pochopení. Toho se mi teď zoufale nedostává. Každý řekne, buď ráda, že nepokousal malou a že tebe nepokousal hůř. Lékař řekne, hlavně, že se dohledal majitel a že je pes očkovaný Můj majitel psa by se taky zdekoval, ale bydlí naproti v domě a známe se od vidění, tak nemohl. Já proti němu, ani proti tomu psovi nic nemám, ale samozřejmě se bojím, chodí ho tu venčit, aby se to neopakovalo ☹.