Kritérium na přijetí do školky, je legální?

copa
9. dub 2013

ráda bych se zeptala, jestli má nějakou oporu v zákoně následující kritérium pro přijetí do školky:
- děti 4 leté a děti od 3 let, jejichž rodiče pracují a nepobírají na dítě rodičovský příspěvek
Budou-li potom volná místa, budou zařazovány děti rodičů, kteří jsou na mateřské dovolené s mladším sourozencem.

na jednu stranu mi přijde logické, že pracující rodiče potřebují děti umístit spíš, na druhou strnau je to podle mě diskriminační; může si dát školka legálně takové kritérium? proč je dítě znevýhodněné tím, že má mladšího sourozence, se kterým je máma doma na mateřské? ☹

vecernice
9. dub 2013

@copa nově je na MŠ školu poohlíženo jako na vzdělávací zařízení, nikoliv jako hlídání. takže potom by byla děcka maminek, co jsou doma s mladším diskriminována. takže jediné kritérium by mělo být věk a trvalé bydliště v místě žádosti

copa
autor
9. dub 2013

@vecernice díky za info, a to je tak teda podle školského zákona? nebo čím můžu ředitelce argumentovat ?

mrazulkav
9. dub 2013

Dle školského zákona č. 561/2004 Sb. § 34 bod (8) (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-561#cast2)
"...O přijetí do této mateřské školy nebo odloučeného pracoviště rozhoduje ředitel na základě kritérií stanovených zřizovatelem, je-li jím stát, kraj, obec nebo svazek obcí, a v ostatních případech rozhoduje na základě kritérií stanovených vnitřním předpisem právnické osoby vykonávající činnost školy. Kritéria pro přijímání do mateřské školy se zveřejňují předem, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup."

ivca_doubek
9. dub 2013

@copa U nás jsou kritéria k přijetí dítěte do školky pouze dvě - věk a bydliště. Takže se vyřadí děti s bydlištěm mimo spádovou oblast naší školky, a pak se berou podle věku, od předškoláků po mladší, a záleží kam až dojdou podle počtu míst. Pokud by vzali všechny děti přihlášené místní, pak dojde i na děti "přespolní", a zase podle věku od nejstarších.
Loni například byl náš Matýsek přijatý jako nejmladší, v září při nástupu mu byli 3 roky a 4 měsíce. Mladší děti hold až letos. To, že matka potřebuje do práce bohužel (i když pro nás loni bohudík 😉 ) není důvod k přijetí dítěte do školky.

ivca_doubek
9. dub 2013

@copa A u vás takové kritérium mají? Myslím, že to teď už ani nemůžou - případně ty si můžeš stěžovat, pokud to tak je...

copa
autor
9. dub 2013

@mrazulkav takže podle toho § si tam ředitelka může dát úplně cokoli? Když se příští rok rozhodne, že bude brát jen blonďáky, tak je to taky podle zákona OK ??? 😨

copa
autor
9. dub 2013

@ivca_doubek jj, u nás takové kritérium je ☹

mrazulkav
9. dub 2013

@copa je otázka kdo je zřizovatelem školky... podle mě je to většinou obec (ale fakt nevím, ještě jsem tohle řešit nikdy nemusela) a ta musí kritéria odsouhlasit na zastupitelstvu (? - tak si to představuju) a dát dostatečně dopředu a transparentně vědět všem zájemcům (např. na stránkách školky apod. - ne až při "přijímacím řízení")

mrazulkav
9. dub 2013

@copa ještě jsem našla tohle:
"V případě znevýhodnění dítěte, jehož mladší sourozenec je v péči rodiče na mateřské/rodičovské dovolené se předpokládá, že rodič může pečovat i o dítě ucházející se o místo v mateřské škole. Vzhledem k tomu, že školka není poskytovatel pečovatelské služby, ale vzdělávací zařízení, uplatnění tohoto kritéria znamená znesnadnit nebo znemožnit dítěti přístup ke vzdělání. Neposuzují se přitom potřeby dítěte, ale jeho rodičů a role školky se zužuje na pouhé hlídání. Bodové rozlišování mezi dětmi s rodičem zaměstnaným nebo na mateřské/rodičovské dovolené proto není vhodné.
Zvýhodnění dítěte, jehož sourozenec už do dané školky chodí, je naopak racionální. Podporuje soudržnost sourozenců a ve většině případů bude mít pozitivní vliv na adaptaci dítěte v novém prostředí. Bodové zvýhodnění by však nemělo být ve výrazném nepoměru s ostatními kritérii."
http://www.ms-hlubcicka.cz/kriteria-pro-prijeti - úplně dole, je tam i odkaz (prý teda neexistuje), ale zadejte do vyhledávače mateřská škola a vyběhne toho spousta (většinou v .pdf a to mi na počítači zlobí, tak jsem to už neotvírala)

copa
autor
9. dub 2013

@mrazulkav díky za odkazy 🙂 u ombudsmana jsem si to našla a prý to diskriminační je, no uvidíme, co na to řeknou v naší MŠ

veřejný ochránce práv píše toto -
Nelze paušálně znevýhodnit či odmítnout přijmout děti, jejichž rodiče nevykonávají výdělečnou činnost.
Pokud je při rozhodování o přijetí do mateřské školy znevýhodněno dítě, jehož matka/otec je na mateřské/rodičovské dovolené s jiným dítětem, jedná se o diskriminaci.

marton
9. dub 2013

@copa Téma,které je u nás na denním pořádku 🙂 .Odpověď na tvoji otázku neznám,ale zajímalo by mě,kde si mohu stěžovat já.Naše dvojčata budou mít v srpnu 3 roky.Od roku 90 pracuji ve zdravotnictví/na jednom místě/.Drží mi místo 3 roky.Mám 4 děti.Dvojčata do školky nevzali ☹ .Takže buď přijdu o práci nebo dám 20tis.za soukr.školku.Není tohke diskriminace a podpora nezaměstnanosti?Podotýkám,chci pracovat ne žebrat o sociální dávky.
Pěkný večer.

copa
autor
9. dub 2013

@marton a odvolání jste nezkoušeli? to jen kvůli kapacitě?
koukám, že jsi z Prahy, znám lidi, co sice vozí dítě přes půl Prahy, ale vzali jim ho do státní školky i během roku, jakmile dosáhlo 3 let - i když to prý taky nemá oporu v zákoně, protože podle školského zákona
"Předškolní vzdělávání se organizuje pro děti ve věku ZPRAVIDLA od tří do šesti let"
ale to slůvko "zpravidla" asi hodně ředitelů přehlíží 😒

horakovatereza
9. dub 2013

Zrovna mám před sebou papír ze školky, kde jsme byli u zápisu včera (předpokládám, že na zbytečném zápisu🙂 - Kritéria pro přijetí jsou zde:
- děti v posledním roce před zahájeím školní docházky a s odkladem školní docházky
- děti, které v kalendářním roce, v němž jdou k zápisu, dovrší tří let a mají trvalé bydliště xxxx
- děti, které v kalendářním roce, v němž jdou k zápisu, dovrší tří let (bez ohledu na trv.bydliště)
- děti mladší tří let
- děti s opakovanou žádostí do této školy ( no hurááá, aleposň tady budeme mít za rok bodík🙂

horakovatereza
9. dub 2013

kdyby tady byla alespoň soukromá školka (no dobře, neměla bych na ni🙂, ale ta tady není a žádná agentura na hlídání děti taky ne - babička v práci a v jiném městě, prababičky poblíž dvě, ale těsně pod devadesátkou, ty si neohlídají ani vlastní dávkovač léků, natož pravnoučka - do práce chci, když pominu peníze, mám to tam ráda a jen tak takové místo neseženu a prostě budu mít smůlu.

speedygon
9. dub 2013

Co jsem koukala na kritéria pražských školek, tak se běžně dává přednost dětem, jejichž rodiče dělají. I ve školce, kde jsme byli kouknout mi přímo bylo řečeno, že pokud opravdu nutně nepotřebuji dítě umístit, tak dají přednost dětem, jak jsem psala výš...něco jiného je to u předškoláků, kteří mají přednost...No a jelikož já budu doma s dalším mimi, tak jsem to ani nezkoušela...navíc má dcerka opožděný vývoj řeči a čekáme na další vyšetření, tak snad alespoň něco doženeme,no...ale je to nelogické: nevezmou mi dítě, když nedělám, ale jak jsi mám najít práci, když nemám pro dítko hlídání a do školky jej nevezmou...njn, žijeme v Absurdistánu 😠 😖

marton
9. dub 2013

@copa Odvolání ještě ne,ale pošleme.I když asi jen pro klid neboť se hlásilo 188 dětí,brali 47 a kluci byli 136 a 137.Splňovali jsme vše na 100%,až na ten věk.Určitě se budeme ptát i během roku,ale já mám 20.8.nástup do práce.Nedovedu si představit,že by nám v jiné pražské části vzali kluky,když nepoberou ani ty s trvalým bydlištěm.Je to mazec a jsem dost otrávená ☹ .

marton
9. dub 2013

@speedygon to máš pravdu.Těžko si budeš hledat práci s dítětem za zády 😒 .

speedygon
9. dub 2013

@marton u nás je to složité i tím, že přítel má pracovní dobu všelijakou a směny na další týden se dozví až v pátek nebo o víkendu, tzn. max. 3 dny předem...takže u mě by připadala v úvahu jen noční...teď to neřeším, ale prostě mi ten systém přijímání přijde mnohdy absurdní

karchinka
9. dub 2013

@copa já vím, že mě tady možná ukamenujete, ale myslím, že svým způsobem to oprávněné kritérium je... když tady jenom čtu, jaké problémy mají maminky umístit dítě do školky, tak je logické, že by maminky nastupující do práce a pracující měly míst přednost před těmi na rodičovské s mladšími sourozenci... já vím, že od jistého věku děti potřebují kolektiv a školka není jen o hlídání, navíc já měla štěstí a starší mi do školky chodí, ale kdyby mi řekli, že nemají místo kvůli pracujícím maminkám, tak to pochopím (ale taky vozíme do školky autem a nechodíme do té nejbližší)... a taky hodně záleží na školce, jak je v tom přijímání dětí objektivní a fér a jestli opravdu pro ty děti maminek na rodičovské nemá místo nebo je to nějaká výmluva

copa
autor
9. dub 2013

@karchinka já tě kamenovat nebudu 🙂 chápu tě, na jednu stranu se dá říct, že je v tom jakási logika, ale ta diskriminace je tam prostě taky
co když se teď maminka chystá do práce, ale v září to bude úplně jinak - bude nezaměstnaná, znovu těhotná nebo co já vím; ale to už to nebude nikoho zajímat, dítě je jednou umístěné ne školce a hotovo
nikdy nebudou spokojení všichni, dokud bude kapacita školek taková, jaká momentálně je, taky se budu za 2 roky - doufám - vracet do práce a budu chtít mít 2.dítě umístěné ve školce, ale taky během těch 2 let plánuju kamenovat zastupitele, ať s kapacitou místní školky něco dělají

elu
9. dub 2013

@marton jak až na ten vek...vzdyt jim budou v zaří tři jak píšeš..tak jste splnovali

lamarika
9. dub 2013

@copa by mě jen zajímalo jestli bys souhlasila s maminkou co je na mateřský s jiným dítětem a jelikož se ve školce ohrazovala diskriminací, tak jí vzali její dítě do školky a tvé jelikož je mladší z ní vyšouply. . . Ty bys musela do práce a najednou bys řešila co dál. Myslín, že by sis o ní myslela své a ani jedno by nebylo asi slušný a rozhodně by jsi s ní nesouhlasila. . .

elu
9. dub 2013

podle mě to diskriminace není....nejde o to, že by někdo chtěl upírat dítěti právo na vzdělání, jde o to, že je nízká kapacita,takže když budou dva na jedno místo jeden se prostě vzít nemůže a logicky se veme ten, jehož rodiče platí daně...to nemůžeme zřizovateli zazlívat....není to tedy apriori diskriminace dětí jejichž rodiče pobírají rodičovský příspěvek...ale volba měnšího zla 🙂

copa
autor
9. dub 2013

@lamarika myslela bych si, že kdyby byla kritéria pro přijetí stanovená správně, tak se nějakou diskriminací nemusím ohánět; co bude příště v těch kritériích - když má dítě hlídací babičku, tak taky nesmí do školky??
o mě ať si myslí kdo chce, co chce, to je jen jeho problém, pro mě to neznamená, že nechám dítě automaticky doma, jen aby si si o mě nemyslel někdo něco špatného
jak jsem psala, za 2 roky se taky budu vracet do práce a nečekám od nikoho žádné ústupky

copa
autor
9. dub 2013

@elu a když budou 2 děti pracujících na 1 místo ve školce, tak předloží ředitelce výplatní pásku a kdo platí vyšší daně, ten má přednost...

karchinka
9. dub 2013

@copa určitě to je diskriminační, ale z etického hlediska pochopitelné... záleží ale fakt na školce, někde se snaží vyhovět, jak to jen jde, jinde třeba nejde nic a dělají problémy... my chodíme od září už do druhé školky, protože v té první právě nešlo nic, v té druhé teď jsou moc milí a rozdíly mezi maminkama nedělají, spíš se snaží pomoct, když je to třeba
a zastupitele můžeš kamenovat, ale asi ty školky moc nenafouknou, co vím, tak jsou už nafouknuté k prasknutí a kapacity počtu dětí a výjimky, co školky mají, se už asi moc upravovat nedají

copa
autor
9. dub 2013

@karchinka jasně, z etického hlediska to chápu... zastupitelé nebo zřizovatelé nebo kdo já vím kdo, by asi s tou kapacitou měli něco dělat, jiný řešení já teda nevidím; u nás by prostor k nafouknutí byl, ale to by musela být vůle... a musel by se někdo ozvat, což mám v plánu udělat

lamarika
9. dub 2013

@copa Zbytečně to dramatizuješ. . . .

elu
9. dub 2013

@copa tak vezmou toho kdo je starší nebo kdo dal přihlášku dřív!!!!!!!!!!