Kritérium na přijetí do školky, je legální?

copa
9. dub 2013

ráda bych se zeptala, jestli má nějakou oporu v zákoně následující kritérium pro přijetí do školky:
- děti 4 leté a děti od 3 let, jejichž rodiče pracují a nepobírají na dítě rodičovský příspěvek
Budou-li potom volná místa, budou zařazovány děti rodičů, kteří jsou na mateřské dovolené s mladším sourozencem.

na jednu stranu mi přijde logické, že pracující rodiče potřebují děti umístit spíš, na druhou strnau je to podle mě diskriminační; může si dát školka legálně takové kritérium? proč je dítě znevýhodněné tím, že má mladšího sourozence, se kterým je máma doma na mateřské? ☹

lamarika
9. dub 2013

@copa A když za 2 roky opět bude málo dětí na pár et, tak co s tím zařízením a prostorama?

elu
9. dub 2013

a když budou stejně staré a maminky příjdou na sekundu stejně k zápisu 😵 , tak si střihnou!!!.....

blanka.k
9. dub 2013

mě by v těch pravidlech vadilo i ta zmínka o pobírání rodičovského příspěvku , já třeba od 5 měsíců věku pracuju na živnost, teď za pár dní bude mít syn 3 roky, tj.skončí mi RD, ale rod.příspěvek pobírám do 4 let věku (a to není jen u živností, není problém pracovat i na běžný poměr).... 😝
Tady byly body za rlzná kriteria - bydliště ve městě, bydliště v konkrétní městské části, věk, sourozenec, celodenní docházka 😉 Takže letos to zas jistí soukr.školka, sice budu pracovat doma, ale prostě to už s ním doma nedávám, i když na to padne vše co vydělám, další rok doma už ho nezvládnu 😅

karchinka
9. dub 2013

@copa zkusit to určitě můžeš, ale je to složité a jsou v tom hlavně finance a prostory a "požární směrnice" :D ... jsem kdysi pracovala jako pomocná administrativní síla ve školce a za mě se žádalo o výjimku na 25 dětí ve třídě (jinak muselo být pod těch 25, kdybychom nepožádali, teď nevím, jestli to bylo 20, nechci kecat)... teď už jsou ty výjimky na 28 dětech, což mi přijde na třídu celkem dost, ty děti jsou většinou malé a aby tam fakt došlo k nějakému "vzdělávání", tak je to číslo už dost na hranici, když některé jsou ještě takové malé kuřátka, co potřebují 100 % asistenci 🙂

lucenek
9. dub 2013

ono když porovnáváte diskriminaci dítěte majícího matku na RD s mladším a dítěte jehož máti maká je tak trochu off topic nejde to....
Pracující nebude pobírat dávky (teda za mě to tak bylo - teď nevím jak došlo ke změně legislativy), takže ta mamina co maká a nemůže nebude mít ani korunu oproti mamině, co má RD a dvě děti....
u nás jsou kritéria:
1.povinná předškolní docházka 5-6ti leté
2.4leté
3.3.leté
4.trvalé bydliště
5.nástup rodičů do zaměstnání
6.sourozenec navštěvující žádanou mš
Myslím, že to trvalé bydliště je "povinné" u těch věkových kategorií.....

elu
9. dub 2013

některé školky ještě mají kriterium, ze mají přednost ty děti, jjejichž sourozenec už do školky chodí...to by taky mohla být diskrimance těch, co jsou jedináčci 🙂...

lucenek
9. dub 2013

a v jedné školce rozhodují snad i sympatie nebo čas kdy kdo dojde...předemnou do tel slíbila ředitelka přijetí a mě ho odřekla na místě.....ale jsme ráda, že mám dceru v nej školce co jsem ani nedoufala....

lucenek
9. dub 2013

@elu zas to ber tak, že kdyby to mladší vzali jinam tak se máma rozkrájí , teda mě to přijde neekonomické a neetické takto rozdělovat sourouzence.....

blanka.k
9. dub 2013

@lucenek rodičák se může pobírat a u toho "přilepšovat finanční situaci rodiny" (tak nějak jsem to zrovna min.týden četla na webu MPSV) , takže vlastně jde chodit do práce na plný úvazek, dohody , podnikat na živnost a pobírat dávku soc.podpory 😉

elu
9. dub 2013

@lucenek ale já to beru!!!!! to je jasné, že je to logické a ekonomické...stejně jako vzít maminku co musí jít do práce...ale je to stejně diskrominační..podle teorii uživatelky copa 🙂

lucenek
9. dub 2013

@blanka.k to je fajn, u durhého však chci být doma do tří let ne do roku a 3m jako u dcery

elu
9. dub 2013

já jsem už psala...že mě to diskriminační nepříjde

lucenek
9. dub 2013

@elu mě přijde, že z těch kritérií pro přijetí si každý můžeme na sebe a svou situaci stáhnout to, co je pro nás "diskriminující"
je to o úhlu pohledu.
Když budu mít práci a nedostane se mé dítě a bude mi končit RD tak budu nasraná a vztahovat si, že ta druhá co bere dávky a sedí s druhým doma je na tom prostě líp....tak to prostě bylo je a bude.....
ale hranice holt musí někde být byť je to pro někoho diskriminující

elu
9. dub 2013

@lucenek nevím proč to píseš mě 😅 😅 ...já říkám to co ty!!! 🙂

lucenek
9. dub 2013

@elu já se asi uklikla no.... 😀

leg
9. dub 2013

Asi i hodně záleží na místě školky. Žiju na malinkatém městě, kde má školka kapacitu cca 70 dětí a loni byl zájem cca dvojnásobný toho, co mohli přijmout. Jediná kritéria byla daná zákonem a to dle trvalého pobytu ve spádové oblasti předškoláci a pak už jen podle věku. To si stěžovali maminky, co museli do práce, že jim dítě nevzali. Jeden rok, bylo kritérium i o přednosti zaměstnaných maminek. To byl zase problém, že si maminky doma sehnali razítka z práce a seděli přitom doma a ty co z domova makali na živnosťák, tak měli smůlu. Prostě se nikdo nikomu nikdy nezavděčí a dokud bude málo míst ve školkách, tak se vždy něco na tom najde. A to patřím k té skupince, kdy malé budou 4 roky a do školky jí loni nevzali, protože pro tříleté neměli místo. A jestli je to diskriminační? Nevím, protože bych také mohla brát za diskriminační, proč mi nevzali dítě do školky a raději dali přednost dětem z dětského domova, které jsou v kolektivu dětí stále.

lucenek
9. dub 2013

@leg jako mě by nenapadlo jít žebrat o razítko.... 😕

leg
9. dub 2013

@lucenek tak to tedy mě také ne, ale bohužel takových pár případů prý bylo ☹ a ani se nedivím ředitelce školky, že prostě dala kritéria pouze na věk dítěte a hotovo. Jen tedy letos doufám, že mi jí už tam vezmou, protože jí už v září budou 4 roky a 2 měsíce a fakt se doma nudí 🙂

lucenek
9. dub 2013

@leg jo no asi bych to na schůze řekla a dodala prověřování ze strany úřadu (zasílání zdrav a soc.pojištění) - v tom případě bude jasné jestli platí zaměstnavatel, nebo stát že....

blanka.k
9. dub 2013

Mě bylo včera řečeno, že se ještě pár míst uvolní tím, že maminky předškoláků nahlásily, že ti mají odklad a budou příští rok ještě v mš = tím dostaly body navíc pro mladšího sourozence, který tímto předběhne všehcny 3 leté děti a teď za pár týdnů řeknou, že změna, že do ZŠ nastoupí (když už mají přijetí "v kapse"...)...další možnost "ochcávání" některých kriterií 😅

leg
9. dub 2013

@lucenek tak tahle situace prý byla tak 3 roky zpátky, teď už se jede jen podle věku dítěte. Např. manžela strašně rozčiluje to, že se sem přistěhujou lidé, přihlásí sem pouze své dítě, takže oni vlastně daně platí jinam, a dítě je tady ve školce a on, který tu platí daně min. 15 let, tak má jako rodič mladšího dítěte smůlu. Jak tu už někdo psal, je to vše o úhlu pohledu.

romantika
9. dub 2013

u nas bylo vyslovne receno, ze pravidla pro prijeti si urcuji reditele skolek sami. Takze se jelo podle veku. Nakonec v jedne zustali 3 mista volna a oni je losovali. Cert tomu rozumi, ale i tak z 600 deti prihlasenych do 3 skolek co jsme chteli brali 40, takze nadeje zadna. Zbytecne se nervovat. Je to boj s vetrnymi mlyny. Nezbyva nez VYDRŽaŤ Pionier. Vzhledem k vseobecne silene situaci tu uz prestavaji byt i prvni tridy cili uz i skolky nevi co, tak za chvili to bude sranda jeste vetsi.

marton
10. dub 2013

@elu To jo,ale měli jsme za věk pouze 3 body.Pětileté děti 5,čtyřleté 4.Takže ty měly přednost.Plus to,že se před nás dostaly i děti,které dovrší tří let dříve jak my.Super,vd?

naomi6
10. dub 2013

Tak my také právě řešíme školku, příští týden jdeme k zápisu a už teď víme, že nás nevezmou ☹ . Malá je narozená v lednu 2011. Ale jdeme to aspoň zkusit. Budu muset do práce, hlídání nemáme, ale naštěstí bydlíme v krajském městě a existují tu různá hlídací centra, takže to prostě budeme muset ten půl rok nějak zvládnout. A jestli je to spravedlivé? Život není spravedlivý a já se kvůli tomu s nikým hádat nehodlám. Je to prostě tak a musíme to tak brát. Přeju všem štěstí nejen u zápisu 😉

leg
29. kvě 2013

Tak dnes jsme se konečně dočkali oficiálního rozhodnutí, že malá je přijatá do školky. Hurá! V září jí budou 4 roky a 2 měsíce a i tak byla cca 20 v pořadí 🙂