Mám jako studentka nárok na peněžitou pomoc v mateř.?

smardik
11. kvě 2008

Holky mám takový dotaz, třeba mi poradíte 🙂. Studuju 3. rokem VOŠŠ a letos končím (kvůli problémům v těhu jsem si absolutorium přesunula na 22.zář a malé se narodí koncem říjnaí) ale zajímalo by mě zda budu mít nárok na pěněžitou pomoc v mateřství? Ptala jsem se jedné sociálce a tam mi řekli že ano, protože jsme byla těch 270 pojištěna a na jiné socce mi řekli že ne, protože jsem nepracovala. Tak nevím???

krista
12. kvě 2008

Někde píšou, že nárok na PPM máš a někde nemáš 😖 tohle je podobné 😉
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

A kdyžtak jdi k té úřednici co ti řekla že ano 😝 😀

smardik
autor
12. kvě 2008

krista: no právě tzo jsem našla taky někde mám a někde nee 🙂, když tak určitě půjdu k té dobré úřednici 🙂 ale mám strach aby pak zbytečně nebyli nějaké problémy

krista
12. kvě 2008

Smardik myslíš jako kdyby ti to ta úřednice uznala? To ať si kdyžtak nese následky sama 😉 Budeš asi muset předložit nějaké potvrzení o studiu, no tak hodně štěstí 🙂

smardik
autor
12. kvě 2008

krista: no právě u mě to bude složitější, já jsem měla končit ted v červnu ale kvůli zdravotním problémům jsem si ukončení (absolutorium přesunula) na 22. září a nejsem si vůbec jistá jestli se ještě budu počítat jako studentka? Malé se má narodit 27. října tak by to vyšlo tak tak 🙂

krista
12. kvě 2008

Hm. to nevim, možná se to musí počítat bez přerušení, ale fakt se zeptej na úřadě, to musí vědět, doufám, že na tebe nebudou protivný 😖

ocicka
19. kvě 2008

Pokud jsi studentka mas narok na rodicovsky ´prispevek od data narozeni ditete. Pokud jsi u studia i pracovala a tim padem odvadela pojistne na nemocenskou alespon 270 dni za posledni 2 roky mas narok na PPM od zamestnavatele a pak bude od 22. tydne nasledovat rodicovska

smardik
autor
19. kvě 2008

ocicka: právě že mi na jedné socce říkali že mám nárok i na PPM, tam je pokud jsi byla v posledních dvou letech alespon 270 pojištěna tak na něj nárok máš, není tam uvedeno že se tam počítá jen práce i studium takže teoreticky ano ale všichni říkají něco jiného

ilci
20. kvě 2008

podle mě jsi nemocensky pojištěná, jen pokud pracuješ - to ti platí zaměstnavatel
pokud bys pracovala jako OSVČ a nem.pojištění si neplatila, budeš pobírat jen RD a ne PPM

smardik
autor
20. kvě 2008

ilci: koukala jem dnes do zákona a tam je jasně napsáno že nemocensky pojištěna jsi i pokud studuješ

smardik
autor
20. kvě 2008

ilci: písmeno k - podle někoho tedy nárok mám, podle někoho ne i socky se v tom nevyznají
Podle tohoto zákona jsou pojištěni, pokud splňují podmínky stanovené pro účast na nemocenském pojištění a jsou činni v České republice:
a) zaměstnanci v pracovním poměru,
b) členové družstva, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro družstvo práci, za kterou jsou jím odměňováni,
c) společníci a jednatelé společnosti s ručením omezeným a komanditisté komanditní společnosti, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro ni práci, za kterou jsou touto společností odměňováni,
d) zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti,
e) soudci,
f) členové zastupitelstev územních samosprávných celků, jestliže jsou jim vypláceny odměny jako členům zastupitelstev územních samosprávných celků, kteří tyto funkce vykonávají jako uvolnění,
g) poslanci Poslanecké sněmovny a senátoři Senátu Parlamentu a poslanci Evropského parlamentu, zvolení na území České republiky,
h) členové vlády, prezident, viceprezident a členové Nejvyššího kontrolního úřadu, členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, členové Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, členové Rady Českého telekomunikačního úřadu, finanční arbitr, zástupce finančního arbitra, Veřejný ochránce práv, zástupce Veřejného ochránce práv,
ch) dobrovolní pracovníci pečovatelské služby,
i) pěstouni, kteří vykonávají pěstounskou péči v zařízeních pro výkon pěstounské péče podle zvláštního právního předpisu1), nebo kterým je za výkon pěstounské péče vyplácena odměna náležející pěstounovi ve zvláštních případech podle zvláštního právního předpisu1a),
j) osoby zařazené k pravidelnému výkonu prací ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě,
k) studenti a žáci,

andelka
21. kvě 2008

No dobře, ale platí to jak dlouho? Budu mít nárok na PPM, když jsem školu dokončila kdy? Do dvou let před termínem porodu? Když je tam podmínka, že v minulých dvou letech musí být člověk aspoň 270 dní pojištěn?

ilci
21. kvě 2008

andelko - po skončení školy jdeš podle mě do práce, na ÚP apod., ne?

smardik
autor
21. kvě 2008

holky taky to nechápu, každá soc a každý si to vykládá jinak, ale měli by se tam počítat dva roky předtím než jdeš na PPM ale nevím, půjdu někdy oběhat soc 🙂 důkladně

ilci
21. kvě 2008

Peněžitá pomoc náleží:

* zaměstnankyni, jestliže:
1. jí trvá účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou (převzetí dítěte do péče), nebo jestliže trvá ochranná lhůta z dřívějšího pojištění ještě počátkem 6. týdne před očekávaným nebo skutečným dnem porodu (ke dni převzetí dítěte), nebo jestliže až do počátku tohoto týdne pobírá dávky nemocenského pojištění z dřívějšího nemocenského pojištění; ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, je delší a činí 6 měsíců; obecná ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů,
2. splňuje podmínku tzv. čekací doby, tj. jestliže tato osoba byla v posledních 2 letech před porodem účastna alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění; do doby 270 dnů se započítávají také dřívější období, v nichž osoba v posledních dvou letech před porodem byla účastna nemocenské péče v ozbrojených silách, byla poživatelkou důchodu ze sociálního zabezpečení, byla účastna nemocenského pojištění OSVČ, pobírala po zániku pojištění, popřípadě jiného zabezpečení (péče) nemocenské nebo PPM nebo byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání,
3. jí nenáleží v období, kdy je PPM poskytována, započitatelný příjem z činnosti zakládající účast na nemocenském pojištění, ze kterého je PPM poskytována, s výjimkou těch příjmů, které náleží osobě i za dobu mateřské dovolené, aniž v této době vykonávala tuto činnost,

* studentce, pokud přerušila (skončila) studium a splňuje podmínky uvedené u zaměstnankyň pod 1. a 2. bodem,
* osobě samostatně výdělečně činné, jestliže:
1. splňuje podmínky uvedené u zaměstnankyň pod 1. a 2. bodem, je účastna nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných alespoň po dobu 180 dnů v období 1 roku před porodem,
2. má zaplaceno pojistné za dobu účasti na nemocenském pojištění, z něhož je nárok na peněžitou pomoc uplatněn, a to včetně kalendářního měsíce bezprostředně předcházejícího kalendářnímu měsíci, v němž začala pobírat peněžitou pomoc v mateřství; podmínka zaplacení pojistného je splněna, pokud OSVČ zaplatí pojistné do 3 měsíců ode dne vzniku nároku na dávku,
3. nevykonává osobně samostatnou výdělečnou činnost po dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství.

andelka
21. kvě 2008

Dík, ale pořád v tom mám zmatek. Pokud vím, tak studentka po skončení školy musí mít termín porodu do 6 měsíců od absolutoria. Což je v případě zaměstnankyně ochranná lhůta.
No a v případě evidence na úřadu práce to platí stejně? Pokud budu v evidenci déle jak 6 měsíců tak mám smůlu? A co když začnu pracovat a třeba po 4 měsících otěhotním?
Asi je blbost to řešit teď, když v té aktuální situaci nejsem, ale brzo končím VŠ a potřebuju se rozhodnout, kdy založit rodinu. Čert aby se v tomhle vyznal.

smardik
autor
21. kvě 2008

nevyznají se v tom ani socky ☹ ale mě se to týká, až budu vědět pošlu info jo

andelka
22. kvě 2008

Díky moc. Já právě řeším dilema, jestli se začít snažit hned od státnic s tím, že třeba ani do práce nenastoupím (ale stejně bych neporodila do půl roku od státnic) nebo jestli hledat práci a vydržet v ní aspoň ten rok. Potřebuju rodičák na 3 roky.

smardik
autor
22. kvě 2008

andelko já chci taky rodičák na tří roky, ale když to nepůjde jsme rozhodnuti napsat to na partnera 🙂

andelka
22. kvě 2008

No nám by taky nic jiného nezbylo.

lucik1988
5. čer 2008

NÁROK na PPM MÁŠ!!! Ahojik, jsem také těhotná studentka a věci okolo mateřské a rodičovské dovolené jsem si zjišťovala skoro už od početí Oběhala jsem si sociálku a psala i do specializovaných poraden - právníkům, kteří se zabývají těmito věcmi. A všude mi řekli přibližně toto:
1.) PPM bude přiznána, pokud jsi jako studentka v posledních 2 letech byla alespoň 270 dní plátcem nemocenského pojištění - což ty jseš, protože jsi studentkou 3. ročníku a toto pojištění ti tudíž hradí škola (na SŠ i na VŠ) - nezáleží tedy na tom, jestli jsi pracující, dále,
2.) Musíš skolu ukončit nebo přerušit studium - ty píšeš, že jsi si absolutorium odložila až na toho 22. září - ale i tak jsi stále vedena jako studentka ne? Do té doby, než uděláš to absolutorium. A po ukončení této školy, trvá 6měsíční ochranná lhůta a když se do ní vejdeš ( s tím termínem porodu - a to ty se vejdeš krásně) tak ti bude přiznána PPM - je to cca 254 kč na den - za měsíc by to mělo dělat cca 7 600,- (skoro stejně jako RP ) no a měla by ti být tedy vyplácena nejdříve 6 týdnů před termínem porodu...Což se vejdeš jen tak tak ale mužeš si o mateřskou přeci zažádat i maličko později - třeba hned den po tvém absolutoriu. A když máš tedy mateřskou, tak si můžes i vybrat mezi 3-letou nebo 4-letou variantou na rodičovskou dovolenou....Doufám že jsem ti maličko pomohla a že je to vše srozumitelné. Zatím papa 😵 😉 😉

lucik1988
5. čer 2008

Jo a taky jsem našla tohle - týká se to těch, které jsou vedeny na úřadu práce : Od 1.1.2008 se již neposkytuje PPM uchazečkám o zaměstnání (byť se tato doba započítává do těch 270 dnů). Takže z toho asi vyplývá, že pokud není žena v ochranné době ( ten půlrok po ukončení studia nebo zaměstnání ) a přihlásí se na ÚP a nezačne pracovat, tak nemá nárok na PPM - a tím pádem musí zvolit i 4-letou variantu.... Nějak nám to ti zákonodárci zpřísňují že??? 😖 😖 🙄 Jsem zvědavá, co si vymyslí příští rok.....

smardik
autor
8. čer 2008

lucik1988: díky, studentka jsem prý jen do 3O. června i když absolutorium mám až v září, ale s těma 270 dny by to mělo vyjít. Ale na RD prý nárok nemám ☹, už jsem uvažovala i o variantě napsat RD na tatínka

smardik
autor
8. čer 2008

lucik1988: moc díky, sociálku oběhat takymusím ale kdyby se mi chtělo jak se mi nechce ☹, ale mám to brzo v plánu. Na tu PPM jsem taky psala do nějakých internetových poraden a minulý týden mi konečně přišlo že bych nárok mít měla, jen ten RD jsem si ještě nezjištovala, to mě čeká 🙂

mikca
8. čer 2008

smardik pokud ti vzniká nárok na PPM tak máš možnost volby délky RD v každém případě ..takže by to mělo kllapnout 🙂

smardik
autor
8. čer 2008

mikca: já to taky tak pochopila, že si můžu vybrat mezi tou 3 a 4letou 🙂, ale právě že tatkovi účetní říkala že RD si vybrat nemůžu tak uvidíme, pofičím se poptam 🙂

mikca
8. čer 2008

to je blbost stačí aby ti nárok vznikl to je hlavní podmínka toho aby jsi si mohla vybrat délku....učetní je asi nějak zmatená, ale tatka v záloze je aspon jistota 🙂

smardik
autor
8. čer 2008

já taky zákon pochopila žek že pokud mi vznikne nárok na PPM automaticky si můžu volit varintu - vím že u mě nejde ta 2letá, ale 3a4letá jo a mě přijde nej ta 3letá 🙂. No ale aspon v něčem nám účetní poradila, ted je hlavní ještě at mi doktor napíše cca od srpna pracovní neschopnost a bude to super. Mikco jak to že se v tom tak vyznáš?

mikca
8. čer 2008

ale já se nějak zvlášt nevyznám prostě jsem se o to zajímala když to mělo vejít v platnost anavíc tady na konovi je docla dost témat na tuto téma, takže toho taky dost vydoluješ, když si tady projedeš starší ténmata tak v tom budeš umět taky chodit 🙂 ..jo na tu dvouletou musíš mít vypočtěnou PPM asi 280 kč za den což je horzně moc, ale 3 leté je super..tak přeju hodně štěstíčka s miminkem a s uřady ostatatně taky 🙂

deathy
18. črc 2008

Ahoj, možná už jste to tu rozebíraly, ale já si nemůžu pomoct, tyhle právnický kličky a věty mi nějak nejdou do hlavy. Tak se chci zeptat, já mám TP někdy v březnu, teď od září nastupuju do 4.roč. SŠ, školu budu dělat dokud to pude a potom po porodu jen nějaký individální plán. Takže mám v plánu školu dodělat v řádnym termínu. A tak se chci zeptat, sem studentka, práci jsem neměla a asi ani mít nebudu, to je jasný. Jak to tedy budu mít s penězma? A ještě dotaz, vlastně po maturitě už nebudu studentka, tak že budu..no prostě jen mamina doma, tak pojištění a tyhle věci za mě platí kdo? A jak si člověk může vybrat nějaký ty typy pobírání peněz, to já asi nemůžu že.. No snad chápete jak to myslím, a díky moc za radu

smardik
autor
18. črc 2008

deathy už jsem se na to ptala přímo na okresní zprávě sociálního zabezpečení, ale mám na tebe jedno otázku. Budeš v době 6-8týdnu před porodema pak cca prvních 5měsíců po narození studentka nebo ne? první píšeš že po porodu individuální plán a pak že nebudeš studentka?