Mám jako studentka nárok na peněžitou pomoc v mateř.?

smardik
11. kvě 2008

Holky mám takový dotaz, třeba mi poradíte 🙂. Studuju 3. rokem VOŠŠ a letos končím (kvůli problémům v těhu jsem si absolutorium přesunula na 22.zář a malé se narodí koncem říjnaí) ale zajímalo by mě zda budu mít nárok na pěněžitou pomoc v mateřství? Ptala jsem se jedné sociálce a tam mi řekli že ano, protože jsme byla těch 270 pojištěna a na jiné socce mi řekli že ne, protože jsem nepracovala. Tak nevím???

andelka
18. črc 2008

smardik: Když se má mimčo narodit v březnu a 4.ročník SŠ končí v srpnu (myslím, že to není jen do maturity, ale ještě celé prázdniny) tak by to nějak vyjít mohlo. Ale těsně.

smardik
autor
19. črc 2008

andelka právě že pokud je studentka nemá na PPM nárok, školu by musela ukončit nebo přerušit

andelka
19. črc 2008

Teď jsem četla, že studentky mají mateřskou danou, nevypočítává se z platu, dělá to asi 7 200 měsíčně. Taky v tom mám guláš. I proto jsme snažení posunuli, dokud nebudu mít nějakou praxi.

deathy
19. črc 2008

No já školu určitě přerušovat nebudu, protože bych pak měla problém se vrátit..nejsem studijní typ, takže tak. Individálem jsem myslela nějaký to že se dohodnu s profesorama na nějakých zkouškách atd., individuál jako takový tam asi taky nemáme, takže tím byla myšlená domluva a docházení do školy na testy, zkoušení...

smardik
autor
19. črc 2008

andelka studentky musí mít mateřskou danou, nemá se to u nich přece z čeho počítat, ale je to stejné jak pak RD tak se to dá 🙂 a po mateřské vzhůru do práce 🙂. Mi to ale hezky vyjde, dostala jsem se na dálkové na VŠ tak dokončím školu a malý do školky tak to krásně vyjde 🙂

deathy pokud budeš studovat - jako že individuál se tak asi počítá tak na PPM nárok nemáš, budeš brát hned RD v té 4leté variantě

deathy
19. črc 2008

aha, no tak alespoň v tom mám teda víc jasno. Děkuju

pavlinka3
23. črc 2008

deathy pokud nepřerušíš studium, tak ode dne porodu budeš pobírat rovnou rodičovský příspěvek a to v délce trvání 4 roky, takže ta nejpomalejší varianta - po tu dobu za tebe bude pojištění platit stát - a vybrat si teda nemůžeš...máš prostě ty 4 roky a šmitec

lucinka7988
21. srp 2008

!!!!!!!!
😉 😉 Ahojik, také jsem byla těhotná studentka - nárok na PPM máš, pokud přerušíš nebo ukončíš studium na tvé škole. Nárok má každá těhotná žena, pokud se v posledních dvou letech účastnila alespoň 270dní na placení nemocenského pojištění - což ty splňuješ, protože za studentku platí toto pojištění, po dobu studia ( a ještě cca půl roku po ukončení) její škola...S tím, že jsi nepracovala to nemá co dělat...Výborná stránka, kde jsem se vše dozvěděla je: http://www.aperio.cz/poradna/faq.shtml?cmd[2762]=c-1-26 - pak si tam najdi v "hledáčku"např. "PPM u studentky" a 100% ti tam vyjedou podobné dotazy, jako máš ty...
Nárok na PPM tedy mít budeš-pokud školu přerušíš nebo zakončíš řádnou zkouškou-a PPM u studentek je 254Kč na den...a bude ti jí vyplácet tvoje škola, takže by ti mohl s případným papírováním poradit i někdo ze školy-účetní nebo tak...
PS: já byla cca u 4 úřednic a KAŽDÁ mi řekla něco jiného...Takže se na ně vůbec nespoléhej!!!!

lucinka7988
21. srp 2008

Jo a vybrat si tedy budeš moct mezi 3-letou a 4-letou variantou.... 😉 😉
Měj se hezky a ať se mimískovi daří 😵

laetti
13. led 2009

zdravím všechny, má 3 měsíční mimi a kvůli hypotéce potřebuji od školy, která mi vyplácí PPM potvrzení o výši a vyplácení. Napsali mi, že mi to rádi potvrdí, když jim dodám předepsaný formulář. Ale já vlbec nevím o jaký jde a kde ho vzít. Poradíte?

vojtisek2007
13. led 2009

laetti - jestli to chápu správně,potřebuješ od školy potvrdit tvůj "příjem" a dát ho k žádosti o hypotéku ??? Jestli je to tak, tak každá banka (stavebn.spořitelna...) kde se žádá o hypotéku má většinou svůj vlastní formulář k vyplnění příjmů - takže ti ho dá banka. 😉

deathy
14. led 2009

Ahoj, jen mě napadlo, že bych vám sem hodila odkazy, co mi teď přišly z babyonline.cz
Je tam i něco týkající se studentek a jak to mají s PPM.
PPM: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-d...
RD: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska...

Jinak jsem taky zkoušela poradnu Aperio, tak tady dám můj dotaz a jejich odpověď. Nijak to nezkracuju, abych třeba nedala pryč něco co poradí někomu z vás..

DOTAZ:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat konkrétně na svůj případ. Jsem studentka 4. ročníku SŠ, tzn. v květnu 2009 budu maturovat. Termín porodu mám v březnu 2009. Školu přerušovat nebudu. Pouze nebudu docházet každý den. Chtěla jsem se zeptat, od kdy budu dostávat rodičovský příspěvek a přibližně kolik to činí. Vím že si nemohu vybrat variantu čerpání.

ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
dnem 31. prosince 2008 končí účast studentů a žáků na nemocenském pojištění. Těm studentkám a žákyním, které jsou k 31. prosinci 2008 těhotné, běží od 1. ledna 2009 ochranná lhůta v délce maximálně 180 kalendářních dnů. Jestliže budete splňovat tyto podmínky:

- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) – doba studia, pokud zakládalo účast na nemocenském pojištění, se do doby 270 dnů započítává,
- ochranná lhůta ze skončeného pojištění trvá nejpozději počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,
- těhotenství skončilo porodem (za porod se považuje takové ukončení těhotenství, při kterém je do matriky narozených zapsáno narozené dítě),

pak máte nárok na PPM z titulu ochranné lhůty nemocenského pojištění a studentů a žáků. Pro vznik nároku na PPM nemusíte přerušovat ani ukončovat studium. Nástup na PPM si můžete zvolit mezi počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Žádost o PPM, kterou Vám vystaví Váš ošetřující lékař-gynekolog, uplatníte u školy (pokud má více než 25 zaměstnanců) nebo u OSSZ, příslušné podle sídla školy. Denní výše PPM bude činit 254 Kč.

Budete-li mít nárok na PPM, můžete zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, a to mezi variantami do tří nebo čtyř let věku dítěte. Vzhledem k tomu, že PPM bude v každém kalendářním měsíci činit minimálně 7 600 Kč, nárok na poskytování rodičovského příspěvku Vám vznikne nejdříve až od kalendářního měsíce, ve kterém bude PPM doplacena (pokud je v tomto měsíci PPM nižší než rodičovský příspěvek).

had3y
9. únor 2009

jednoduchá otázka,asi užto tady bylo,ale, moje přítelkyně, která kuli těhotenství ukončila studium a nyní nemá ani cenu jít na pracák když je v 6měsíci, má možnost pobírat PPM???úřady si ji přehazujou jak horkej brambor,sme ztoho celkem neštěstní

vojtisek2007
9. únor 2009

had3y - jestli se vejde do ochanné lhůty 180dnů nastoupit na mateřskou ode dne kdy přerušila školu, bude jí naléžet nejmenší mateřské něco kolem 240,-kč na den

xuan
12. únor 2009

smardik urcite narok mas moje svagrova byla na to stejne akorat delala stredni a skola ji domlacela jeste kazdy mesic 1000 kc za to ze jeste porad studuje a neukoncila studium.

braunerovalucie
23. čer 2009

No, dneska je to tak, studentky v roce 2009 již nejsou nemocensky pojištěny, tudíž nemají nárok na dávky z nemocenského pojištění, což je PPM, a automaticky nastupují na rodičovský příspěvek v 4.-leté variantě, ale je tam ochraná lhůta 180 dní, což v překladu znamená, u dětí které se narodily do 30.6.2009 vzniká nárok na PPM. S žádostí od lékaře musíte na okresní správu v místě školy, donést potvrzení o studiu za celou dobu studia a rodný list dítěte. Pak po mateřské můžete volit z RP 3 nebo 4 roky.
U dětí, které se narodily od 1.7.2009 je automaticky RP v 4 leté variantě, to se vyřizuje na sociálce.

braunerovalucie
23. čer 2009

a studium se nemusí podle nového zákona ukončit ani přerušit

deathy
24. čer 2009

RL dítěte není třeba, jen výše psané + prohlášení o tom, že ste k 1.1.09 nenastoupaila do nějaký práce...

A pozor!!! Sociálky rády tyto dokumenty ztrácí, já sem toho zdárný příklad. Nevěděla sem, že mám nárok na PPM, až když sem si v dubnu žádala o rodičák tak mi sdělili že na PPM mám nárok a ať si TO (ale co mi neřekli) vyřídím. Začala sem vyřizovat, na mateřskou mám nárok od ledna (holka se narodila v březnu) a já neviděla ještě ani korunu.. pouze porodné.

Takže kdo si tohle vyřizujete, fakt trpělivost a nemějte s úředníkama slitování. Oni s váma taky nemají, po měsíci jejich odpovědí typu: Ale my vás tady vůbec nemáme! a poté následuje: Všechno nám musíte doložit znovu, někde se to ztratilo... ztratilo se to u nich, malý detail. Fakt to stojí za to..

ocicka
25. čer 2009

Penize budes dostavat od statu, bude to rovnou rodicovsky prispevek a to ode dne porodu a budes dostavat minimum.Vybrat si nemuzes, musis si zvolit- nemas na vyber- tu ctyrletou materskou. Jestli to chces jinak a partner pracuje, tak muzete udelat ze rodicovska bude psana na neho a vypocitavat z jeho platu a pak si muzes zvolit i jinou delku materske..On bude pobirat rodicovsky prispevek, ale ty starat o dite a stat za tebe bude platit soc. a zdravotnii.Takova klicka v zakone 😀

verys
21. črc 2009

Ahoj, řeším nebo vlastně mě bude čekat řešení tohoto problému. Čekámě teď v srpnu svatba a pak bychom se chtěli už s manželem snažit o miminko. Jsem studentkou VŠ, nastupuji do 3.ročníku a budu tedy ukončovat v červnu bakalářské studium. Nevíte zda budu mít také nárok na příspěvek i když budu vdaná? Díky