Mám na něco nárok, než dostanu rodičovský příspěvek?

claudie21
18. říj 2013

Jsem na nemocenkse,mela jsem prejit na materskou,ale rekli mi,ze mam odmarodenych vic jak 180 dnu a nemam na ni narok.Tudiz budu pobirat rodicovsky prizpevek,ale az 6 tydnu po porodu.A do te doby nedostanu nikde nic?Taky bydlime s pritelem v najemnim bytu,ale trvale bydliste mame oba u svych rodicu,protoze na byt kde bydlime to nejde nahlasit.Mam vubec na neco narok?Nebo kde si to muzu pozjistovat a zazadat?Prosi vas poradte mi ☹ zacinam byt zoufalec.

laurital
18. říj 2013

@claudie21 Máš nárok na rodičovský příspěvek ode dne porodu, ne až šest týdnů po.
Pokud nemáte platnou nájemní smlouvu a trv. bydliště tak nárok na příspěvek na bydlení nemáte a předpokládám, že s nemocenskou a platem ve dvou samozřejmě také ne.
Na portálu MPSV je kalkulačka.

dorinek
18. říj 2013

@claudie21 - a jak dlouho jsi před nástupem na neschopenku pracovala ?? Všechny informace by ti měli podat na Správě sociálního zabezpečení, ale z vlastní zkušenosti vím, že člověk musí být neodbytný, až drzý, neustále otravovat a nenechat se odbýt.

romca05
18. říj 2013

@claudie21 Pokud jsi na nemocenské, tak na ní můžeš zůstat až do konce šestinedělí a pak nastoupit na rodičovskou dovolenou. Domluv se na tom s gynekologem. Ale pokud budeš chtít neschopenku ukončit, tak na rodičovský příspěvek máš určitě nárou už ode dne porodu.

romca05
18. říj 2013

@claudie21 Ale nárok na mateřskou podle mě vůbec nesouhlasí s počtem odmaroděných dní, ale s tím, kolik máš odpracováno. V prvním těhotenství jsem byla na neschopence od 6. týdne a nárok na mateřskou jsem měla.

devendra
18. říj 2013

Přesně jak píše @romca05. Na nemocenské zůstáváš do konce šestinedělí a pak dostáváš rovnou rodičovský příspěvek a od té doby jsi na rodičovské dovolené. Gynekolog by to měl bez problémů akceptovat a neschopenku ti ukončit až na konci šestinedělí.

claudie21
autor
18. říj 2013

s gynekologem neni problem rekl mi ze mi to udela jak nejlip bude moct jen na socialce mi ten problem delaji.Ja jsem od prvniho dne na neschopence co jsem zjistila ze jsem tehotna,proste mi rekli ze mi nejak nevysly dny a hotovo.Byla jsem tam dneska 2x. Jinak samozdrejme ze mame platnou najemni smlouvu s majitelem bytu,ale nesmime si tam nahlasit trvalak.

berenika39
18. říj 2013

jediné důležité je, kolik máš odpracováno před těhu. nemocenská může běžet až do nároku na RP.
ale že by "někde něco dávali", o tom silně pochybuji.

laurital
18. říj 2013

Životní minimum pro dvě dospělé osoby v domácnosti je 5 970 Kč, pro dva dospělé a jedno dítě do šesti let je to 7710 Kč.

mullerovaj
18. říj 2013

Nějak se mi to nezdá, a trochu mě to vyděsilo. Mrkni např. na http://www.nicm.cz/penezita-pomoc-v-materstvi
Třeba ti to ujasní situaci.
Hlavně se nenechej odrbat. Ikdyž je to nepříjemná situace.

saminomimino
18. říj 2013

@claudie21 tak já nemám nárok na mateřskou už u druhého dítka,a rodičák pobírám od dne porodu,jakmile má prcek vystavený rodný list,cca týden po porodu,jdu na sociálku a žádám o rodičák,zpětně mi ho vyplatí ke dni narození prcka,částka je nyžší o tu mateřskou na kterou nemám nárok,zkrátka mám na 3 roky 6000,-,pokud bys spadala do 4 leté varianty,kde pobíráš měsíčně nejméně,tak si rodičák vyřiďte na partnera,tedy na jeho denní vyměřovací základ,předpokládám že je zaměstnaný,na sociálnce ti to vysvětlí,co a jak

saminomimino
18. říj 2013

@claudie21 jj to si myslím taky,v prvním těhu jsem byla 9 měsíců doma a mateřkou jsem dotala,to sepočítá podle odpracovaných dní,tj,že si zaměstnaná,podle mně nemocenská s tím nemá co dělat

claudie21
autor
18. říj 2013

@saminomimino :Takhle.Koncem brezna mi koncila v praci smlouva a nejak v pulce brezna jsem zjistila ze jsem tehotna,tak abych nerzustala na pracaku tak mi doktor napsal rizikove tehotenstvi.Ted od 15.10 mi ukoncil neschopenku a vypsal papir na materskou...zanesla jsem to na mzdovku oni poslali na socilku a musela jsem jit na socilku stim ze je tam nejaky problem.Tam mi rekli ze mam odmarodenych vic jak 180 dnu a ze mi to proste nejak nevyslo a nemam narok na materskou ale jen na prizpevek,ale to az po sesti tydnech po porodu.Do te doby mi pry doktor musi vystavit novou nemocenskou.Musel vypsat nejaky papir,ktery se nekam posila a je to jakysi statni prizpevek.Nerozumela jsem tomu ani ja a ani doktor a tak nevim jestli do tech sesti tydnu po porodu budu uplne bez penez a nebo jestli dostanu jeste nemocenskou....proste je to strasna komedie a nerozumim tomu.Taky nechapu jak marodeni ovlivnuje tu materskou

fifina86
18. říj 2013

@claudie21 já teda mám přidám otázku k tomu nájemnímu bytu - proč tam nemůžete přihlásit trvalý pobyt? Jestli je to proto, že si to majitel nepřeje, tak pro toto nemá oporu v zákoně...

saminomimino
18. říj 2013

@claudie21 hele zajela bych si na jinou sociálku,i kam nespadáš a nechala si poradit,to můžeš,a jinak pokud nic tak znova na nemocenskou do těch 6 týdnů po porodu a pak šup na rodičák,nebo rodičák rovnou odedne porodu,na to nárok určitě máš,to vím 100%,ale zajela bych si pro názor jiného,mně to fakt nějak nesedí,vždy se nárok na mateřskou bral jen jak dlouho si zaměstnaná,respektive jak dlouho máš pracovní smlouvu,na nemocenskou se mně nikdy nikdo neptal,jen chtěli potvrzení že jsem u té firmy zaměstnananá tolik a tolik dní,ale mohlo se to změnit,jistě, ale bez peněz nezůstaneš,zaměstnavatel ti jistě do porodu vyplácí nemocesnkou,minimálně do porodu a pak můžeš hned mít rodičák..

claudie21
autor
18. říj 2013

@saminomimino :To je co kdyz bych si to vyridila na pritele??Tomu trosku nerozumim...omlouvam se uz su z toho dneska vycinkana nejak mi to vsechno nejde na rozum

claudie21
autor
18. říj 2013

@fifina86 no bydlime tam dva roky a dicky nam da smluvu jen na rok.A ano je to proto.Na to existuje i zakon??To s emi moc nezda

lucinacka
18. říj 2013

@claudie21 na materskou nemas narok, protoze od konce pracovni smlouvy do teoretickeho nastupu na materskou uplynulo tech 180 dni (=ochranna lhuta). Kdybys mela narok nastoupit na materskou do 180 dni od konce pracovni smlouvy, mela bys na PPM narok... Ochranna lhuta u tebe skoncila koncem zari, kdy uplynulo tech 180 dni:(

claudie21
autor
18. říj 2013

@saminomimino :Ano zamestnavatel mi vyplaci nemocensku ale v breznu mi smlouva zkoncila takze pod ne sice spadam,ale uz nebudu pracovat a doktor mi tu nemocenskou ukoncil napsal materskou a az potom se ozvala socialka ze jsem cosi prosvihla,coz si myslim ze neni muj problem to meli prece dat vedet driv i doktor mi rekl ze se s tim jeste nesetkal a byl z toho nejaky prekvapeny.

claudie21
autor
18. říj 2013

@lucinacka :Ano tak mi to bylo receno....a ted nevim ale co bude dal kdyz uz mi tu neschopenku ukoncil.Rikal ze mi ji hned znovu napise,ale pokud uz to bylo jednou ukoncene tak nevim jak to bude fungovat dal

medakote
18. říj 2013

@claudie21 Já myslím, že to není úplně kvůli nemocenské, ale kvůli tomu, že jsi byla více než těch 180 dní, po které je ta ochranná lhůta, bez práce.To jesli jsi byla či nebyla na nemocenské je v tomto případě asi vedlejší, tady hraje roli časový rozdíl mezi ukončením pracovní smlouvy a datem porodu.

lenicka07
18. říj 2013

@claudie21 Myslím, že tvůj problém je dobře popsaný tady http://finexpert.e15.cz/rizika-smlouvy-na-dobu-...
Problém bude asi v tom, že jsi měla pracovní smlouvu na dobu určitou.

fifina86
18. říj 2013

@claudie21 ano, existuje na to zákon a je jedno, že máte nájemní smlouvu na dobu určitou ... kouni sem: http://bydleni.idnes.cz/trvaly-pobyt-0cb-/reali...

j.a.n.i
18. říj 2013

@claudie21 Jaktože to není tvůj problém, samozřejmě, že to je tvůj problém, OSSZ není vševědoucí a neví, kdy a jestli půjdeš nebo nepůjdeš na mateřskou, tak ti těžko něco mohou dávat vědět... nehledě na to, že ti vše řekli naprosto správně, na mateřskou nemáš nárok, proto ti tu žádost o PPM zamítli a poradili, že ti má doktor zpětně vypsat neschopenku, ta se musí vypsat tak aby navazovala a jelikož ji tedy doktor bude psát zpětně, tak ji musí nechat schválit revizním doktorem, ale v tomhle případě je to formalita.
Holt je občas dobré se o věci aktivně zajímat a ne počítat s tím že to není moje starost, on to někdo zařídí...

j.a.n.i
18. říj 2013

@saminomimino A k čemu by byla jiná sociálka? Podané informace jsou správné a na jiné OSSZ těžko řeknou něco jiného.

claudie21
autor
18. říj 2013

@lenicka07 :Perfektni,tak ted mam konecne v cele veci jasno,jen mi neni jasno co ted semnou nez dojdu do toho sestinedeli kdyz uz mam nemocenksou ukoncenou i v praci kde tedy uz nepracuju.Jestli jsem to pochopila tak bych mela pobirat jen ten statni prizpevek ktery cini ty 3 559 kc

claudie21
autor
18. říj 2013

@fifina86 tak tohle jsem asi jako vetsina lidi vubec nevedela.Hned jak to bude mozne tak si to zkusim vyridit projednat s majtelem a nasledne tedy bych mela mit i narok na prizpevek na bydleni pokud tam budu hlasena sama ze ?

claudie21
autor
18. říj 2013

@j.a.n.i jenze ja jsem se na ty veci ptala a bylo mi receno ze se vsechno vcas dozvim 😉 Pani se zminila ze mi doktor musi vypsat zpetne enchopenku dnes a nebo potom uz to nepujde a musi posilat nejaky jiny papir nekam jinam....coz se prave nepochopila jak funguje.A sama pani na socialce mi rekla ze za to nemuzu a nemuzu to ovlivnit,ze je to proste jen smula ,ze mi to nevyslo.Pokud vas obtezuje ze se v tom nevyznam a nevim si rady,nemusite to tu jizlive komentovat 😉

j.a.n.i
18. říj 2013

@claudie21 Já nijak nekomentuju to, že se v něčem nevyznáš, to se stačí zeptat a poradím, komentuju pouze to, že se tváříš ukřivděně, že ti nikdo nic neřekl a že to není tvoje starost... je to tvoje starost a budeš si to muset oběhat ty, nikdo jiný to za tebe neudělá,akorát tu neschopenku vyřídí doktor.
A co s tebou bude do konce šestinedělí - no je potřeba aby doktor znovu vypsal neschopenku tak, aby přesně navazovala na tu ukončenou a když se neschopenka vystavuje více než 3 dny zpětně, tak k ní musí mít písemný souhlas příslušné OSSZ, což v tomhle případě nebude problém. No a až tohle vyřídí, tak ti prostě dál poběží neschopenka, stejně jako doposud a z ní na konci šestinedělí přejdeš na rodičák.

fifina86
19. říj 2013

@claudie21 s příspěvkem o bydlení ti neporadím, v tom se nevyznám, vím jen o tom trvalém bydlíšti ... 😉

saminomimino
19. říj 2013

@j.a.n.i věř že zkušennost mi radí jinak,zcela něco jiného mi řekli na sociálce v Blansku a zcela něco jiného na sociálce v Boskovicích a úplně jiná ochota i přístup a bylo po problému,který měl zkrátka i mnoho dalších řešní,někdě to odbudou a nemíní člověku pomoct,takže když mám vážný problém jedu tam kde mi poradí vyzbrojím se informacemi a jdu na místo kde mi to vyřídí