Mám na něco nárok, než dostanu rodičovský příspěvek?

claudie21
18. říj 2013

Jsem na nemocenkse,mela jsem prejit na materskou,ale rekli mi,ze mam odmarodenych vic jak 180 dnu a nemam na ni narok.Tudiz budu pobirat rodicovsky prizpevek,ale az 6 tydnu po porodu.A do te doby nedostanu nikde nic?Taky bydlime s pritelem v najemnim bytu,ale trvale bydliste mame oba u svych rodicu,protoze na byt kde bydlime to nejde nahlasit.Mam vubec na neco narok?Nebo kde si to muzu pozjistovat a zazadat?Prosi vas poradte mi ☹ zacinam byt zoufalec.

saminomimino
19. říj 2013

@claudie21 podívej,pokud si chceš zvolit výši rodičáku musíš být zaměstnaná a musí ty státní sociální zpráva mít z čeho vypočítat denní vyměřovací základ,mně jako nezaměstané to nelze a tak by mně automaticky šoupli do 4 leté varinaty,kde měsíčně pobíráš něco přes 3 tisíce korun,což je šíleně málo,tak si rodičák vyřídím na své jméno,paní na sociálce dá mému partenorovi informace a žádosti,ten jde na státní sociální zprávu,tam ověřují denní vyměřovací základy,vyřídí si to a donese to na sociálku,rodičák je na mně ale na partnerův vyměřovací základ,dělá se to běžně,není to mimo zákon,poradila mi to sama soc.pracovnice
ale ty vlastně zaměstnaná jsi,tak to asi neřeš

pellullinka
19. říj 2013

@saminomimino není zamestnana když ji v březnu skončila smlouva na dobu určitou,proto ani nemá nárok na mateřskou

claudie21
autor
20. říj 2013

@j.a.n.i jenomze ta pani co to semnou resila v tom ocividne videla velky problem.Muj lekar v patek neordinoval a ona rekla ze to potrebuje v patek-to jsou ty tri dny z5 a ze kdyz to nebude tak mam proste smulu a budu muset zadat jen o nejaky statni prizpevek.Nechtela jsem rict,ze za nic nemuzu,ale ze kdybychom s lekarem vedeli ze mam neco prosvihle,tak by mi nic ani neukoncoval.Nejde mi na rozum ze spousta lidi kteri to tak maji tak jim to bylo sdeleno dopredu-poslali lekari upozorneni a nam nedoslo.

j.a.n.i
20. říj 2013

@claudie21 No, nespíš o tu mateřskou žádali v předstihu, já to taky doporučuju lidem, ať když si nejsou jisti nárokem, ten papír na PPM pošlou o měsíc dřív a to pak právě OSSZ stihne napsat, že nárok není a neschopenka se neukončí, ale aby to OSSZ zjistila, tak tam vždy musí mít ten papír od doktora k PPM, neb jinak neví k jakému datu ten nárok či nenárok počítat.

No, ale pokud to bylo v pátek 3 dny, tak je podle mě ještě řešení tu neschopenku vypsat s pátečním datem a poslat hned v pondělí, protože lékař je povinen neschopenku odeslat následující pracovní den, takže by to takhle zašmoulit ještě šlo, bude-li lékař ochoten.

Pokud ne, tak i tak se dá ta neschopenka vybavit, ale už je to víc papírování, protože se musí na OSSZ poslat oficiální žádost o schválení vystavení neschopenky o více než 3 dny zpětně a zdůvodnit tam, že byla chybně ukončena, protože lékař předpokládal že nárok na PPM máš a teprve dodatečně se zjistilo že ne... měli by to na 99% schválit (pokud by ses trefila do toho 1%, tak se odvolat výš, tohle prostě schválit musí) a s tímhle schválením ji lékař může vypsat od potřebného data. Akorát počítej s tím, že než se to vybaví, tak budeš bez peněz, ale pak ti je doplatí.

katchi
20. říj 2013

Pokud pritel splnuje podminky pro cerpani PPM, tak lze tyto penize zadat pres nej za splneni urcitych podminek. Ty porodis, ode dne porodu budes 6 tydnu na rodicaku a pak pujde chlap na PPM na 22 tydnu a u toho muze pracovat. Takze budete mit jeho plat i PPM. Po vycerpani PPM zas pujdes na rodicak.

j.a.n.i
20. říj 2013

@katchi Ne, pracovat u toho nemůže, resp. nemůže pracovat na svoji smlouvu, tedy by musel jít pracovat někam jinam, nebo by mu musel zaměstnavatel udělat druhou pracovní smlouvu s jinou pozicí a už vidím zaměstnavatele, jak to celý nadšený dělá.

katchi
20. říj 2013

@j.a.n.i no vidis, u manzela v praci mu to dovolili 😉 proto pisu, ze muze pracovat za splneni urcitych podminek - coz je paralelni pracovni smlouva na jinou cinnost 😉