Mám nárok na mateřskou, když pracuju 8 měsíců?

veronika.h
7. led 2009

Ahoj holky, potřebovala bych prosím poradit, protože na sociálce mi pokaždé řeknou něco jinýho. Nastoupila jsem do práce 22.9.2008 po VŠ, kterou jsem skoncila 23.6.2008. Termín porodu mám kolem 10.7.2009. Nemám odpracováno 270 dní (nevím, jestli se do toho počítají i víkendy a svátky, pokud ano, tak bych 270 dní měla někdy koncem června 2009). Budu mít nárok na MD, teď se v novém zákoně píše něco o ochranné lhůtě 180 dní a taky nevím, jestli by se mi do doby pojištění počítala i doba studia ???

vojtisek2007
7. led 2009

veru - nárok na mateřskou budeš mít určitě - ikdybys nestihla těch 270dnů v práci, tak se ti k tomu počítá i škola, takže úplně v pohodě - těch 270je ne odpracovaných dnů, ale dny účasti na nemocesnkém pojištění - takže celý měsíc...ne jen prac.dny. Ta ochranná lhůta 180dnů je když ti zkoční prac.poměr, a ty jsi těhu, tak máš 180dnů na to, abys stihla nastoupit na mateřskou - když to nestihneš, tak bohužel na ni nárok nemáš, ale to není tvůj případ, ty máš zaměstnavatele - takže 6-8týdnů před porodem dostaneš od svého gyn. papír se žádostí o mateřskou, tu si vyplníš, dones do práce a je to....