Mám nárok na sociální dávky?

merja
11. zář 2013

Ahoj, chtěla jsem se zeptat. V srpnu minulého roku jsem porodila, když jsem si šla vyřídit mateřskou řekla úřednice, že na dávky si můžu přijít zažádat až v listopadu dohoto roku. Je to pravda a nebo jsem si mohla už zažádat po půl roce rodičovské? Když můj přítel bere cca 16tis a já klasickou mateřskou 7tis, mám nárok vůbec na nějaké dávky ? Pokud ano, jaké? Bydlíme spolu. Díky za rady 🙂

blahova_andrea
11. zář 2013

ahoj...píšeš dost zmateně...mám pocit, že si pleteš mateřskou a rodičovskou 😅

dzejnyy
11. zář 2013

Byla jsi zaměstnaná? Pokud ano, byla ti vyplácena penežitá pomoc v mateřství (PPM) zjednodušeně 70 % mzdy od 6-8 týdne před plánovaným porodem. To se zařizovalo přes zaměstnavatele a bere se obvykle 28 týdnů. http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk... Až podé se žádá na úřadu práce o rodičovský příspěvek. Ten činí 220 tis. Kč a záleží na tobě, na jakou dobru si to necháš rozvrhnout, zohnedňuje se tam tvůj předchozí příjem a podle toho dostaneš max. možnou částku měsíčně. Myslím, že pouze pro porodné by se posuzoval společný příjem domácnosti. Porodné je jednorázová dávka při porodu 1. dítěte - zkus zabrouzdat na netu, určitě najdeš spoustu podrobností.