Mám nárok v ČR na rod. příspěvek? Porod v Severním Irsku

cikita113
19. bře 2012

Zdravím všechny maminky a obracím se o radu no spíše o více rad 😉 pracovala jsem v Severním Irsku a porodila tady. Porod tu, je o moc lepší a méně boilestivější než v Čechách aspon podle meho mínění. Narodila se mi holčička, které jsem v Čechách vyřídila český občanství,rodný list,pas,trvalý pobyt no prostě co se dalo. V Severním Irsku, je mateřská pouze 9 měsíců a to je dost málo, ale prý se dá zařídit u nás potom rodičovský příspěvek a porodné. Mám kamarádky ze Slovenska a ty porodné dostaly a myslím si, že dostávají i rodičovské. Nemohu pochopit, jak je to možné, že jim se všechno vyplácí a mě řeknou pouze nemáte nárok a přitom žiju stále v Severním Irsku, kde mám manžela. Manžel, je ze Slovenska a podle uřádů pokud pracuje v zahraničí nemám nárok na rodičovský příspěk. Hledám pomoc a jsem ochotna se i penežně( v ramci mezích)dohodnout pokud se to povede zdárně vyřešit. Malá bude mít devět měsíců, takže není moc času.Děkuji Všem za pomoc

maruja
19. bře 2012

ahoj, porodné v čechách už není, tedy dostanou ho jen rodičky na minimálním platu a to vy v Irsku asi překračujete( pracovala jsem tam) o rodičovském nevím jestli to v čechách jde, když žiješ dlouhodobě v zahraničí

mamkamarketa
20. bře 2012

myslim,ze narok na materskou nemas. nezijes tady a dane platis jinde. s rodicakem nevim jak to je,ale myslim,ze asi taky ne.

kataatak
20. bře 2012

Moja kamaratka, Slovenka, zije v CR. Pred nastupom na matersku tam niekolko rokov aj pracovala. Z toho jej vznikol narok na matersku a rodicovsku. Nezalezi, aku mas narodnost ci obcianstvo, ale kde ti narok vznikol. Vzhladom na to, ze zijes a pracovala si v Irsku, budes poberat davky v Irsku. Samozrejme, podla ich pravidiel. Ale myslim, ze najjednoduchsie je, zavolat si na urad v CR a v Irsku. Budes to mat z prvej ruky.