Manžel měl za svobodna dluhy. Exekuci mám i na svůj účet

martinastankova
14. kvě 2010

DOBRÝ DEN, NEVÍTE NĚKDO JAK JE TO S DLUHY, KTERÉ MĚL MANŽEL JEŠTĚ ZA SVOBODNA? JÁ MYLSELA , ŽE SE TO DO SPOLEČNÉHO MAJETKU NEPOČÍTÁ, ALE MANŽELOVI NYNÍ PŘIŠLA EXEKUCE NA PLAT, ŘÁDNĚ MU TO ZAMĚSTNAVATEL STRHÁVÁ MĚSÍČNĚ Z VÝPLATY A MĚ NYNÍ PŘIŠLO, ŽE MI DÁVAJÍ TU JEHO EXEKUCI TAKÉ NA ÚČET. ALE PROČ? VŽDYŤ TO BYLA PŮJČKA, KTEROU SI VZAL JEŠTĚ KDYŽ JSEM HO ANI NEZNALA?

j.a.n.i
14. kvě 2010

Z pohledu zákona nevím, ale já bych to chápala tak, že v manželství je ten účet společný, tudíž tam jsou nejenom tvoje, ale i jeho peníze a proto z něj chtějí strhávat jeho dluhy. Ale právní názor by mě na to taky zajímal.

meandra
19. kvě 2010

Já jsem to naštěstí zatím nepotřebovala, takže nevím, jestli to tak opravdu funguje, ale prý jde soudně tzv. zúžit společné jmění manželů, pokud dluhy jednoho z nich vznikly před manželstvím. Majetek se zúží tak, že dražší věci náleží jen tomu z manželů, který je bez dluhů, tak při případné exekuci byste mohli ukázat notářsky ověřený zápis, že dlužník nemá majetek, na který by se mohla exekuce vztahovat. Ale prý je tohle lepší udělat ještě před uzavřením manželství, abyste se vyhnuli případnému obvinění, že se chcete vyhnout placení dluhů.

j.a.n.i
19. kvě 2010

Jo, tohleto jde bez problémů udělat, ale bojím se, že už ne v situaci, kdy už ta exekuce přišla.

meandra
19. kvě 2010

Hm, to už je asi pozdě 😒. Na smlouvu se zřejmě bere ohled jen případě, pokud věřitel věděl o zúžení majetku v době vzniku pohledávky. Prý snad dokonce v takovém případě hrozí žaloba na dlužníka, že se chce záměrně vyhnout exekuci. Ale jak to je přesně nevím, určitě by to chtělo právníka.

uji
17. čer 2011

ahoj holky chce se zeptat , snoubenec ma pujčky z bank, a za chvili se budeme brat , jde nejak se proti tem jeho dluhum pojistit?abych je po svatbe nesplacela ja? kdyby se neco stalo? nebo je potreba nejaka predmanzelska smlouva? a nebo to jde nejak udelat primo v te bance kde si vzal pujcku? prosim poradte? 😒

hardlove
12. srp 2011

@uji Určitě předmanželská smlouva, která jasně stanoví, že každej si nese odpovědnost za své dluhy a ty s něma nemáš nic společného. Vyhledala bych v této záležitosti právnika a sepsala to ochráníš tak svůj majetek a přijmi.A hlavně ti poradí jak máš postupovat

uji
20. srp 2011

@hardlove DIKY za radu.

pet.s
13. srp 2012

holky, prosím chceme se vzít, ale muž i já podnikáme..každý za sebe..chtěla bych, aby můj majetek a závazky byly jen moje a ty jehi zase jen jeho i po svatbě..prosím nevíte jak to ošetřit?

j.a.n.i
13. srp 2012

@pet.s Jde, dá se u notáře zúžit či úplně zrušit SJM, ale přesný postup a podmínky nevím, to musíš pozjišťovat u nějakého notáře.
Nebo je pak otázka, zda se brát?

pet.s
13. srp 2012

@j.a.n.i brát se chcem...máme spolu dítě a chceme se jemnovat stejně..navíc muž už není nejmladší a kdyby se mu něco stalo v nemocnici mě za ním ani nepustí.musel abych kontaktovat jeho děti, abych mohla rozhodovat a být informována o jeho stavu...přeci to není jen o majetku

j.a.n.i
13. srp 2012

@pet.s To není, spíš jde o to, jestli ty ostatní věci nejdou ošetřit jednodušeji než ten majetek, ale rozhodnutí je samozřejmě pouze na vás.

pet.s
13. srp 2012

@j.a.n.i myslíš?..já nevím...přijde mi lepší ošetřit majetek..oba máme s.r.o. a co když se něco v podnikání poskaká..je krize-nikdy nevíš, kdo pak zacvaká ty dluhy..já už za jednoho manžela 600 tisíc zaplatila.-((((a on je vysmátej..koupil si byt(samozřejmě, že ne na sebe) jede na exotickou dovolenou na Floridu a já platím a platím a platím-.(((((

j.a.n.i
13. srp 2012

@pet.s Tak zase pokud máte oba s.r.o. tak tam by o nic jít nemělo, ne, to ruší pouze do výše jmění toho s.r.o.... u té smlouvy je spíš problém, že i pokud existuje a někdo ji při půjčce zatají, tak se na to stejně tak úplně nevztahuje.
Já bych se možná spíš snažila ošetřit to ostatní, ale on v tom figuruje i můj názor na manželství 🙂

denulinka1
14. črc 2020

@pet.s ahojky, jde to velmi jednoduše. Stačí zajít před svatbou k notáři a sepsat režim oddeleného jmění manželu. Potom nikdy nevznikne společné jmění a když by jste chtěli mít něco napůl tak to budete mít jako společníci a každému bude náležet ta jeho půlka. Také to tak máme. Potom se dá po svatbě tuším za 1.000,- udělat zaevidování té listiny do veřejné databáze.