Manžel pracuje v DE, já v ČR - na co máme nárok?

verpyt
21. bře 2018

Dobrý den, 🌷
potřebovala bych poradit. Manžel pracuje v Německu a já jsem zaměstnaná v Česku. Cca na konci dubna odejdu z práce, vyberu si zbytek dovolené (mám 15 dní, termín porodu 10.7.) a v půlce května nastoupím na mateřskou dovolenou (8 týdnů před termínem).
Chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenost, zda máme na něco nárok z Německa? Jak je to u nás s porodným? Počítá se do výpočtu i plat manžela nebo jen ten můj v ČR? Jak je to s mateřskou a jak s rodičovským příspěvkem? Mám žádat v ČR nebo v DE?
Jediný, čím jsem si jistá je, že manžel pak v DE uplatní nárok na Kindergeld (je to to samé jako u nás přídavek na dítě?)

Našla jsem toto vysvětlení na internetu:
1. Rodiny s příjmem domácnosti do 2,7násobku životního minima si mohou zažádat o Přídavek na dítě
2. Rodiny s příjmem domácnosti do 2,7násobku životního minima si mohou zažádat o Porodné (v případě narození prvního a druhého dítěte)

Moc děkuji za rady, zkušenosti 🤰

mili_ilim_ilmi
21. bře 2018

Pocita se i manzel. Na porodne i pridavky zrejme narok mit nebudes, protoze predpokladam, ze mate moc velky prijem. Narok z Nemecka nevim, zakony v Nemecku neznam. Z CR muzes pobirat materskou i rodicak.