Mateřská po práci v zahraničí. Máte zkušenost?

kukujda
21. únor 2012

Ahoj holky, ráda bych se zeptala, jestli máte zkušenosti s tím, jak to funguje. Pracuju jenom v cizině, navíc sezonně. Jak bude vypadat moje mateřská a rodičovská, když otěhotním tam a přijedu zpátky do republiky? Jedná se o Skotsko a mám odpracováno 7 měsíců za minulý rok a za tento bude dalších sedm. Psala jsem na OSSZ a jejich odpověď byla ohromně obsáhlá: 1 věta o tom, že nemám náok na nic. Ale přece když pracuju v EU, mám mít nárok na to stejné, jako ostatní, ne? Jsme z toho s manželem dost špatní 😖

karkulka84
28. bře 2014

Já bych se ráda zapojila do diskuse.
V současné době řeším podobnou situaci ve Finsku, kde již pracuju přes rok a půl. Platím si tedy samozřejmě daně a pojištění.
Mám termín porodu 8.7.2014 a vzdhledem k nemožnosti najít si profesně uspokojující práci pro manžela, je možné, že se vrátíme na porod do ČR. Samozřejmě řešíme, zda bych na PPM měla nárok. Už nějakou dobu se tím zabývám a vím, že si musím zde potvrdit evr. formulář E104 pro pojištovnu. Moc jsem ale nepochopila tuto podmínku pro PPM:- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Zajímalo by mě jak to mám udělat, abych po příletu do čr byla účastna NP abych měla v ČR nárok na PPM. Ochranná lhůta ze zahraničí se prý nepočítá...Fakt jsem nad tím strávila celý den na netu a už jsem fakt mimo. Kromě toho čtení starých diskusí mě holt taky moc nepomohlo.To by mě musel nákej známej zaměstnat nebo co? Kromě toho budu již v pokročilém těhotenství.Díky moc za radu.

kukujda
autor
5. čer 2014

Ahoj, ráda bych obnovila diskuzi. Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo dostal mateřskou po práci v zahraničí v ochranné lhůtě a případně jestli máte vysvětlení pro to, proč po práci v zahraničí nemám nárok na ochrannou lhůtu 180 dní. Díky moc

mvacek
30. čer 2014

Dobrý den,máme podobný problém jako uživatel kukajda na začátku konverzace.Přítelkyně se mi vrátila z Rakouska kde pracovala sezóně asi rok a půl do 7 měsíce těhotenství a po návratu se nahlásila na pracovní ůřad než bude moci nastoupit na mateřskou dovolenou.Po dnešní návštěvě socialni správy v jihlavě jí pracovnice úřady sdělily že nárok na ppm nemá že nesplnila účast na nemocenském pojištění.Moc jsem nepochopil to že aby splnila podmínky musela by si najít v Čr ještě na dva měsíce práci což by jí samozřejmě těhotnou už nikdo nezaměstnal.Nemáme někdo zkušenosti zda-li to jde nějak udělat.Možnost ji zaměstnat ještě je ale termín máme 30.července takže je možné že to bude dost nápadné.Děkuju za odpovědi

lucik277
14. říj 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda někdo nevíte jak je to s mateřskou v cizině, respektivě ve Skotsku. Jak dlouho člověk pobírá mateřskou a kolik peněz zhruba. Také zda má člověk nárok na mateřskou, když se vrátí po 3 letech ze Skotska a rodit bude v Čechách. Děkuji