Mateřská u absolventky. Dostávala bych ji?

liliana1988
15. únor 2008

Chtěla bych poradit. V květnu min. roku jsem maturovala a od té doby jsem pracovala "načerno" u jedné firmy, takže jsem nebyla vedená jako zamestnanec. Asi jeden mesic jsem byla na uradu prace. Chtela bych vedet, jak by to bylo, kdybych ted otehotnela, jestli bych vubec dostavala nejakou materskou, kdyz jsem nebyla zamestnancem... 😖

petkakrutik
16. únor 2008

Ahojky, určitě se tady za chvíli podívá někdo, kdo ti poradí, ale kromě toho tady někde už podobná diskuze běží, zkus pohledat. Jinak úplně přesně ti to řeknou právě na úřadu práce 🙂

krista
17. únor 2008

Ahojky Liliano,
nárok na mateřskou, mají ženy, které byly v posledních 2 letech před zahájením výplaty této dávky alespoň po dobu 270 dnů účastny nemocenského pojištění (což teda bohužel nemáš, když jsi pracovala akorát na černo), takže hned po porodu mimi by si brala rodičovský příspěvěk, přičemž by si neměla možnost volby na jak dlouho (kvůli tomu že nemáš nárok na mateřskou) a musela by si jít na pomalejší čerpání - do 21 měsíců dítěte by si pobírala 7600,- a potom 3800,- 😉

ikuska26
2. dub 2008

ahoj liliano, tak ja som bola taky pripad, ze som otehotnela pred maturitou, a potom som sa vydala do ciech prestahovala, pracovala - viac menej na cierno, ale isla som potom na pracak ked som dostala povolenie k pobytu a dostala som matersku , vdaka ochrannej lehote, pol roka po ukonceni skoly, ze som otehotnela....inak na sk by som matersku vobec nemala....a teraz uz som na rodicovskom prispevku....ale zaujima ma ci ak by som teraz otehotnela budem na nu mat novu narok?...alebo aspon rodicak? 😖

mikca
2. dub 2008

ikuska na rodičák budš mít nárok v každém připadě, ale na meteřskou ne..jelikož ochraná lhuta ti vypršela a tím že jsi nepracovala, tak ti bude vyplácen až rodičák na druhé díte až se narodí ..když mezitím nastoupíš do práce tak samozřejmně nárkok na PPM ti vznikne...jinak pokud ne, tak spadneš do pomalého čerpání tzn..že bude od narození druhého míma brát 7600 do 21 měsíců a pak do 4 let 3800kč...

erinka83
2. dub 2008

A když není nárok na mateřskou, vyplácí stát něco jiného? Než bych dostávala rodičovský příspěvek...

mikca
2. dub 2008

ne nevyplácí nic..až pop narození dítěte dostaneš rodičák v pomalejší formě čerpání..bohužel

erinka83
2. dub 2008

To se ani nepočítá životní minimum???

mikca
3. dub 2008

erinka.a proč ti nevznikl nárok na mateřskou?? jestli jsi OSVC tak máš smůlu jestli jsi na uřadu práce, tak ti bude platit do porodu UP ..myslím..a pak až nastoupíš na rodičák..

erinka83
3. dub 2008

Tak jsem to pochopila, že nárok vznikne, jen když mám odpracováno těch 270 dní...
Ale je to jedno, asi radši ještě počkáme, zkusím najít práci, ať mám nějakou praxi a mám nárok na tu mateřskou... 🙂

lakshmi
14. kvě 2008

Ahój, mohly byste prosím poradit... momentálně jsem studentka vš, ale od dalšího semetru přestupuji na dálkové studium, čili nebudu mít status studenta. Nikdy jsem nepracovala. Na co mám nárok? Rodičovský příspěvek se pobírá jen po nějakou dobu (vím, že je několik variant, ale neznám je), četla jsem zde na koníkovi, že ho může pak pobírat pracující tatínek a matka je potom "placená chůva". Ale tatínek je také student a ještě k tomu nejsme manželé... Co s tím? A jestli tu jste nějaké maminky studentky... dostáváte nějaké sociální stipendium? a měla bych na něj nárok na dálkáču? děkuji velice a hodně štěstí maminkám a těhulkám 🙂

andelka
15. kvě 2008

Ahoj, možná bude mít někdo přesnější informace, ale myslím, že jako dálkáč nebudeš mít nárok na nic. U nás teda na sipko určitě nárok není, pokud se ti mimčo narodí do 6 měsíců (nebo vlastně pokud do té doby nastoupíš na mateřskou) po ukončení školy, tak PPM platí univerzita a pak by se mělo dát vybrat mezi 2. a 3. variantou. Pokud ale už student nebudeš (při dálkovém studiu se předpokládá současně práce) a nebudeš ani zaměstnanec, tak nebudeš mít nárok na PPM, ale rovnou od porodu dostaneš rodičák ve 3.variantě (7 600 do 21 měsíců a pak 3 800 do 4 let). Manžel může požádat o rodičák, pokud by on podmínky splňoval, ale když je na tom stejně jako ty, tak asi těžko.

lakshmi
16. kvě 2008

Děkuji, aspon tusim , na co vsechno se mam potom na uradech a skole ptat.
Takze vyhodnejsi by bylo zustat na dennim a tim padem si zachovat status studenta? pritel student je a bude, takze teoreticky by na stipko mel narok on, kdybych ja uz student nebyla... Jinak to, že rodičák je od 21. měsíce 3 800 je docela ostry! 😲

lamia
16. kvě 2008

Lakshmi tak u nás to bylo tak,že jsem rodila v šesťáku a už mi chyběly jen zkoušky,ne stáže,takže jsem nepřerušovala a dík tomu neměla nárok na mateřskou,dali mi rovnou rodičák a při novém systému nemůžu mít jinou než 4 letou variantu,takže je to pěkně na h....Když přerušíš,tak dostaneš mateřskou od fakulty? - tuším,nevím to jistě....a s dálkovým studiem teda vůbec nevím...