Matka samoživitelka, jaké mohu čerpat příspěvky?

hvezdickaaak
22. dub 2014

Ahoj holky,

chtěla bych se informovat. Žiji sama v podnájmu bez přítele, za 7 měsíců se mi narodí první miminko. Přítel se ke sňatku moc nemá a společná domácnost se mu zatím taky nezdá. Chtěla bych se zeptat jaké mohu čerpat příspěvky/dávky jako matka samoživitelka, která je v domácnsti sama.
Otec v porodním listě bude uveden.

Byla by situace pro mě s dítětem výhodnější když bych otce dítěte přiměla ke sňatku, společné domácnosti?

Jelikož jsem na úplném začátku tak Vám budu velmi vděčna za informace 🙂

lv
22. dub 2014

V podnájmu musíš mit trvale bydliste, aby jsi mohla čerpat příspěvek na bydlení. Ostatní příspěvky nevím /protože byť jsme na tom mizerně, na dávky nedosahneme/ ..MNO jen te tak upozornim, když někoho budeš tlačit a nutit do sňatku, soužití, moc super ta společná cesta životem nebude..

marecekavendulka
22. dub 2014

@hvezdickaaak na pracáku po tobě budou chtít doložit kolik ti dává přítel alímenty,pokud spolu nebydlíte,bere se to tak,že platí výživné.pokud se nepletu,mohla bys mít nárok na přídavky,možná i na doplatek na bydlení (pozor-to je jiná dávka než příspěvek na bydlení),ovšem pouze pokud pobíráš zároveň hmotnou nouzi.pokud bys měla v bytě trv.pobyt,tak nevadí,pokud se tam s tebou přítel přestěhuje,ale není dobré,aby tam měl trv.pobyt s tebou,jinak budou brát v potaz i jeho příjmy.takže nejlepší varianta je přítel s tebou v bytě,kde máš ty trvalej pobyt.jo a zkus samozřejmě i porodné 🙂

marecekavendulka
22. dub 2014

@hvezdickaaak jo a nehledě na to,že i když nebudete sezdáni,tak si tvuj přítel muže uplatnit každý rok slevu na dani na dítě..ale zas je tady ta podmínka,že musí bydlet s vámi..takže bydlení an hromádce je nejlepší varianta ..když budem uvažovat čistě pragmaticky.

snehurka845
23. dub 2014

ak ho uvedies do rodneho listu,budu hoposudzovat spolocne s tebou, aj ked spolu nebudete byvat,ak chcesbyt posudzovana sama pre ucely davok,musisna UPSVAR poziadat o vyradenie zpo spolocne posiudzovanych osob a dolozit, ze spolu nebyvate a takisto musis mat rozhodnutie zo sudu o zvereni dietata a urceniv yzivneho,dcera to teraz riesila a takto to musela dokladat

hvezdickaaak
autor
23. dub 2014

Děkuji holky 🙂

marecekavendulka
23. dub 2014

@snehurka845 to se mi nezdá,nechci se hádat,ale náš syn má otce normálně uvedeného v rodném listě,taky s námi i bydlí,ale pro učely dávek ho neposuzujou,jen když sme žádali o přídavky..

marecekavendulka
23. dub 2014

@snehurka845 je promin,ja přehlídla tu větičku.. pokud s vámi nebydlí...