Mezi RD a porodem bude stát platit pojištění?

temesvar
22. dub 2009

Ahoj,

v červenci mi končí rodičovský příspěvek a v listopadu se mi narodí další mimčo.Takže nechci jít na pracák a bych chtěla být se synem doma.Až po porodu budu mít nárok zase na rodičovský příspěvek (nemám zaměstnavatele), ale do té doby by snad za mě měl aspoň stát platit zdravotní a sociální pojištění.Nevíte zda je to pravda a kde se to zařizuje a co k tomu všechno potřebuju za dokumenty?Děkuji za odpovědi

🙂

taggy
22. dub 2009

temesvar. abys nemusela platit socku a zdravku, tak se musíš zaregistrovat na pracák.....

temesvar
autor
22. dub 2009

No právě, že by to mělo jít i bez pracáku.Pokud se staráš o dítě min. do 4 let.Aspoň se zdravotním pojištěním by to mělo být.

taggy
22. dub 2009

aha, tak to nevím, radši ti nebudu radit, snad sem nakoukne někdo, kdo s tím má zkušenost.....

laska.nezna.hranic
22. dub 2009

z jakého důvodu odmítáš jít na pracák? je to to nejsnazší, co můžeš udělat. pokud si tedy nechceš pojištění platit sama... ale nevím. každopádně já bych si to jiným řešením kvůli čtvrt roku nekomplikovala...

temesvar
autor
23. dub 2009

Na pracák nechci jít, protože budu mít děcko pořád sebou a nechce se mi tam chodit s ním ☹ Navíc budu už mít velké břicho. Já jsem pořád přesvědčená, že to jde.No v květnu si to budu obvolávat, tak napíšu, jak to dopadlo.

kejka
23. dub 2009

Nemusíš jít na pracák.Stačí jít na pojišťovnu a zatím si zažádat o péči o dítě do 7let-tím to překleneš.Je to otázka pěti minut-budou ti platit pojištění a pak než půjdeš na mateřskou to zrušíš.Ještě se na pojištovně zeptej.

tamra
23. dub 2009

A to může jít na pojišťovnu každý nebo musí být dítě nějak nemocné? Když jsem kdysi chodila do školy, tak jsme se učili při péči o postižené dítě do 7 let.

kejka
23. dub 2009

Nemusí být nemocné.Prostě s ním chceš být doma-ale nedostaneš žádný peníze-jako od sociálky.Je to péče o dítě.Staráš se o něj celý den a myslím,že může i na dopol.do školky. 🙂

kejka
23. dub 2009

Titulek: Re: Péče o dítě do 7 let (celé vlákno)

Dobrý den,
tuto možnost samozřejmě máte a svoje rozhodnutí musíte nahlásit na zdravotní pojišťovně a na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, kde Vám budou poskytnuty také konkrétní informace o povinnostech s tím spojených (možnost platit pojistné a jeho výše, apod.).
Povinnost platit za sebe zdravotní pojištění za zákonem stanovených podmínek nemáte, protože stát je plátcem pojistného za „osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku“, nejde-li o osoby pobírající rodičovský příspěvek nebo osoby na mateřské či rodičovské dovolené. Celodenní péče přitom znamená, že dítě předškolního věku nesmí být umístěno v jeslích, mateřské škole nebo obdobném zařízení po dobu delší než 4 hodiny denně, dítě školou povinné zůstává ve škole jen po dobu návštěvy školy (podle § 7 odst. 1 písm. l zákona o veřejném zdravotním pojištění).
Sociální pojištění platit nemusíte, ale můžete se k jeho platbě dobrovolně přihlásit (konkrétně se jedná o dobrovolnou účast na důchodovém pojištění).

temesvar
autor
23. dub 2009

Kejka, dík moc.Já věděla, že to jde 🙂 Nevíš, ještě, když si nebudu ty 4 měsíce platit sociální pojištění, jestli kvůli tomu o něco příjdu?Nevím, jestli to má cenu platit nebo ne?

kejka
23. dub 2009

Bude ti ho platit stát-jen si myslím,že se ty 4měsíce nepočítají pak do důchodu.Nejsem si jistá,ještě to zjistím.Jsem takhle taky doma,tak se o to zajímám. 🙂

tamra
23. dub 2009

nepočítají se

laska.nezna.hranic
24. dub 2009

k tomu pracáku. samozřejmě záleží na úřednici, ale jakmile jsem otěhotněla, napsala mi schůzku až za čtvrt roku a pak mi to sama zrušila, protože jí bylo jasné, že stejně těžko půjdu někam do práce. přinejhorším si to pojisti neschopenkou, kterou tam pak stačí jen posílat a nemusíš chodit nikam.

temesvar
autor
3. kvě 2009

Ohledně zdravotní pojištění se musím přihlásit na své zdravotní pojišťoně.To už vím jistě 🙂
Tak jsem psala ještě nějaká odbornici přes sociální zabezpečení a tohle je její odpověď.
Sociální pojištění za vás stát platit nebude, protože sociální pojištění se neplatí (tak jako např. zdravotní pojištění). Není žádná povinnost sociální pojištění platit, proto si s ním nemusíte dělat starosti. Např. na důchod se vám doba péče o dítě do 4 let započítává jako doba pojištění ze zákona, nemocensky pojištěna nejste, nemusíte si zkrátka se sociálním pojištěním dělat starosti.