Musí mít trvalé bydliště v bytě, na který žádá příspěvek?

lucisuska
18. kvě 2013

Mám dotaz ohledně příspěvku na bydlení. Máme s přítelem v plánu pronajímat náš byt a ozvala se nám svobodná maminka, která žije sama s malým chlapečkem. Myslím, že může mít tak tři roky. Nevím, jestli je ta maminka na RD nebo je nezaměstnaná, každopádně nám tvrdila, že prý jí bude bydlení, bud celé nebo částečně doplácet sociálka, a to i přesto, že u nás NEBUDE mít trvalé bydliště. Mě se to nějak nezdá, proto bych se vás, které s tím máte zkušenosti, chtěla zeptat, jak to doopravdy je. Potřebuje mít trvalé bydliště v bytě, na který žádá příspěvek na bydlení? Jak vysoká může být částka, kterou případně dostane? Může to být 6500 Kč, jak nám tvrdí? Moc děkuji za odpovědi. 🙂

aneta0707
18. kvě 2013

ne nemusi mit trvaly bydliste. jde si totiz zazadat i o vyjimku a nebo mit PODnajemni smlouvu. aspon tam mi to tvrdila pani na soc. jak je to dal ale nevim, protoze v tomhle pripade jsem vyjimku nedostala.
a castka se ji pocita podle toho kolik plati, takze dopredu to nevi. muze dostat celou castku a nebo jenom cast. taky koukaj na prijmy, takze je to dost nejisty. a kazdy 3 mesice se to pocita znova a zda se mi, ze v tom maj peknej bordel.
nejdriv jsem mela 3000 a pri dalsim pocitani mi dali 6500! platim porad stejne. proste clovek nikdy nevi jak se pani, co to vyrizuje, vyspi

blannie
18. kvě 2013

Ahoj, zakon stanovi, ze je potreba mit v danem byte trvale bydliste. Pokud urednice tvrdi opak, pak je jeji pripadny postup v rozporu se zakonem a zadost nasledne neprojde. Prispevek muze dosahnou skutecne vysoke vyse, je vsak vyplacen jen po dobu 84 mesicu v poslednich 10ti letech (plati od 1.1.2012). Dejte si pozor, nekterym urednicim staci k prihlaseni trvaleho pobytu jen najemni smlouva bez potvrzeni pronajimatele se souhlasem k trvalemu pobytu! Je to hrozny a smutny, ale maminku bych do bytu nebrala, pokud Vam lhala o vyse uvedenem a nebyla to jen jeji nevedomost.

petrajavor
19. kvě 2013

No vedle v baráku bydlí dost lidí v podnájmech a sociálka jikm na bydlení přispívá některým ho hradí úplně (nájemné je 7500,- a trvalé bydliště tam NEMAJÍ. Ale jak je to se zákonem to nevím.

kamino
19. kvě 2013

Mam negativni zkusenost..byt pronajimam uz 11 let a vzdy jsem dbala na to,aby byli najemnici zamestnani,nebo zkratka nejak zajisteni. Jednou jsem udelala vyjimnu,bylo mi maminky lito,tak jsem byt pronajala..prvni mesice v poradku,pak se platby opozdovaly,prave ze ji socialka snizila prispevek na bydleni ( trvale bydliste mela zrizene,ovsem ve smlouve bylo jasne zakomponovane,ze jakekoli poruseni,tudiz i nezaplaceni najmu ma za nasledek ukonceni trvaleho pobytu ( a u te operace najemnik byt vubec nemusi ) dopadlo to tak,ze mi dluzi jeste cca 17 tis a vim,ze to uz zpet nedostanu...pripadala jsem si strasne,ze jsem ji musela vystehovat,ale nedalo se jinak. Chapu,ze do tizive situace se muze dostat kazdy,ovsem ja bohuzel nejsem charita...doufam,ze jsem timto prispevkem nekoho nenastvala,pisu jen vlastni zkusenost..

lrg
19. kvě 2013

No být Vámi bych do toho nešla, pokud budete mít i jiné zájemce. O příspěvek se žádá a ta žádost se vyhodnocuje, není to žádný zaručený příjem a hlavně výše příspěvku se určuje podle doložených nákladů na bydlení, takže paní nemůže předem vědět, zda a kolik ji bude sociálka platit. Ale já jsem takovej nevěřící Tomáš, já za vším vidím nějakou levou 😀

blannie
19. kvě 2013

@petrajavor tak to musí být někde chyba...

lucyhavirov
19. kvě 2013

Vím o lidech v mém okolí že jim socialka dává na bydlení a bez trvaleho pobytu,stačí jen podnájemní smlouva-ale nevím zda je to příspěvek nebo doplatek na bydlení.....ale dávají

blannie
19. kvě 2013

@petrajavor
@lucyhavirov bez trvalého pobytu je možné získat pouze doplatek na bydlení (dávka hmotné nouze), a to po udělení výjimky, protože případný nárok na doplatek na bydlení vznikne zároveň s přiznáním příspěvku na bydlení (dávka státní sociální podpory)... na příspěvek na bydlení nemají nárok ti, co nemají v bytě trvalé bydliště nebo mají pouze podnájemní smlouvu, nikoli nájemní - tedy si byt pronajímají např. od člena družstva - mohou však žádat o výjimku v rámci doplatku na bydlení

blannie
19. kvě 2013

Už jsem pracovně postižená, takže pokud někdo řekne příspěvek na bydlení, tak tím myslím příspěvek na bydlení, nikoli doplatek, což je laicky v podstatě obojí dávka na bydlení 😕

cholasta
19. kvě 2013

jen k tomu trvalému bydlišti - zajímala jsem se o to kvůli školce - bydlíme v podnájmu na základě podnájemní smlouvy a nemáme ani netoužíme po tom mít zde trvalé bydliště, ale kvůli školce udělá člověk cokoliv. Přímo starosta mi sdělil, že nemusím mít souhlas majitele bytu k získání trvalého bydliště, ož mi přijde děsné, ale pokud by v podnájemní smlouvě bylo výslovně napsáno, že majitel s tímto nesouhlasí, pak to udělat nemohou - to jen že by si maminka k vám to trv.bydliště dát mohla (pokud si zase někteří úředníci nevysvětlují zákony podle svého🙂

kacenka1111
19. kvě 2013

musí mit trvaly, mame ho taktéž....bez toho to nejde...mame najem cca 4500, tedy vlastne " bez najmu", pouze rezii...na najemni smlouvu nam to nechteli uznat, museli jsme dat do smlouvy tech 4500 a najem 1,-, z toho majitel neplati nic na FU, ale my dostaneme příspěvek...v této vysi to cini cca kolem 100-200....když jsme ale chteli zadat na byt, kde jsme platili 10000 najemne, dostali bychom samozrejme castku v tisicih, ale nevim presne, protože jsme nemeli trvale bydliste a tak jsme nic nedostali....takze je to urcite divne....bez trvalaku to nejde...ale vlastne když si vzpominam, tak nam tehda pani tvrdila, ze to lze, staci, když s najemni smlouvou zajdeme na město a nahlasime se k trvalému, ze pokud tam neni uvedeno, ze si to majitel nepreje, hodíme se tam v pohode trvalak...coz mi jsme nechteli, takze to nemuzu tvrdit s naprostou jistotou...

lucyvivien
20. kvě 2013

Podla mojích informácii to bez trvalého pobytu nejde, ja som si tiež žiadala a len na trvalý pobyt je to aj na internetee medzi podmienkami o príspevok na bývanie

luca30
24. kvě 2013

Mě také bylo řečeno, že bez trvatého pobytu to nejde, jenže mi to máme složité a nedají nám to, protože mám s dětmi hlášen trv. pobyt na obecním úřadě a jsme v podnájmu v jiném městě, samozřejmě majitel nám sem trv. pobyt nedá...také hledám jak to vykoumat, nájemní domy tu nejsou....nějaké rady??

popi111
26. únor 2014

@blannie Dobrý den, hledám nějaké informace ohledně příspěvku na bydlení a vy tomu asi hodně rozumíte, proto se zkouším zeptat přímo Vás. Zajímalo by mě jak se to s vyplacením příspěvku, plánuji nájem o září, a chtěla bych vědět, zda když tam budu mít trvalý pobyt, no prostě splněné podmínky i s příjmy a budu bydlet o září, říjen a listopad, tak žádat si mohu v prosinci? A dostanu příspěvek vypočítaný z příjmů za tyto tři měsíce ( září-listopad) na další měsíce (leden -březen? ) nebo se to vyplácí zpětně? jde mi i o to, že ty první tři měsíce budu mít příjmy vyšší, budu brát mateřskou, od listopadu pak rodičák, takže příjmy se změní. Také mi nejspíš bude v tomto období proplacena dovolená, to se musí také hlásit jako příjem že. Prý se může žádat vždy jen v kalendářním čtvrtletí, to znamená jen prosinec, duben, srpen atd? Moc tomu nerozumít a než se přestěhuji tak to chci trochu zkalkulovat. Moc díky za radu.

petrapetra123
5. srp 2015

Dobry den, rada bych se zeptala od kdy mam narok na prispevek na bydleni pokud najemni smlouvu mam od 1.4.2015, veskere naklady spojene s bydleni jsem radne uhradila, ale trvale bydliste jsem si zde vyridila az v cervnu. Pravdepodobne az od doby kdy mam provedenou zmenu tevaleho bydliste. ☹ ??? Predem dekuji za odpoved.

benjik
18. lis 2015

@petrapetra123 ahoj,už jsi zjistila jak to je? Jestli musíš mít i tři měsíce trvalé nebo ne? Také mě to zajíma

malanikova
15. led 2016

Dobrý den. Chtěla bych se zeptá s manželem už spolu nežijeme 11 měsíců. rozvádime se. bydlym tet s přítelem a čekám sním dítě jenže sme se rozešli a nájemní smlouva je psaná na něho já s dvěma dětmi smě tam taky napsaný,tak by mě zajímalo co má tak udělat abych měla možnost si zažádat o příspěvek na bydlení. Děkuji za jakoukoliv radu..

sabrinamazlicek
7. kvě 2017

@petrajavor ahoj tak pokud tomu rozumim, kdyz bydlime ze synkem v podnajmu a mame i trvale bydliste v tom podnajmu,s tim ze mame podnajemnou smlouvu,je opravdu mozne dostat prispevek na bydleni nebo spis doplatek do bydleni,ktery vyplaci socialka,moc dekuji za odpoved s pozdravem sabrinamazliceksara.