Musí se dítě jmenovat po otci?

ivasad.
6. říj 2010

Ahoj, prosím o rady, kdo jste v podobné situaci jako moje kamarádka. Čeká miminko, s otcem dítěte (nejsou manželé) ale nemá dobré vztahy, bohužel. On souhlasí s tím, že bude napsán v rodném listě jako otec dítěte, a trvá na tom, aby se dítě jmenovalo po něm. Kamarádka by ale ráda, aby se dítě jmenovalo po ní. Tak mi prosím napište, kdo jste byli na matrice podepisovat to otcovství, jak ten papír vypadá? Píše se tam jak se bude dítě jmenovat příjmením? On by totiž asi příjmení po ní nepodepsal.

Nebo druhá varianta - že by kamarádka počkala až se mimi narodí, (automaticky má příjmení po matce - to vím), a potom to šli podepsat dodatečně, jméno děťátka by se potom už měnit nemuselo? I když zde je riziko že on se do té doby rozmyslí, což.... 😒 prosím kdo jste byli v podobné situaci, poraďte nám. Já jsem na matrice nebyla, jsem vdaná, tak nevím ale ráda bych kamarádce pomohla. Díky moc všem 😉

medvidek
6. říj 2010

Ahoj, napíši ti zkušenost mojí kamarádky, ale s úřady ti neporadím. Kamarádka žila s partnerem. Narodila se jim holčička a kamarádka si prosadila, že se holčička bude příjmením jmenovat po ní, ale on bude zapsán jako otec v rodném listě. Nakonec udělala kamarádka dobře, že si prosadila svoje, protože se s otcem holčičky rozešli a odstěhovali se do jiného města. Alespoň mají holky stejné příjmení.

baradisk
6. říj 2010

tak ja pisu z vlastni zkusenosti,prijmeni muze mit po tobe kdyz nejste manzele. 😉 na matrice pred porodem dostanou papir kde to prijmeni musej vyplnit,jak se teda dite bude jmenovat.kamaradce radim at da prijmeni po sobe,byla sem ve stejne situaci jako ona a jsem rada ze sem se rozhodla pro sve prijmeni. 😉

evena
6. říj 2010

ahoj, moje sestra byla uplně ve stejné situaci, nechápu o co těm chlapům jde když se na partnerku vykašlou a o rodinu namají zájem 🙄 u sestry to nakonec dopadlo tak že její ex udělal scénu na magistrátě a úřednice ho přemluvila, takže měla podepsané otcovství i příjmení po ní ... spíš radím se poradit s právníkem ... nebo možná to nechat být až po porodu (pak bude mít dítě automaticky její příjmení) a pak trvat na testu DNA ... ale teda moje sestra dost lituje že jí otcovství podepsal, za celých 4,5 let neplatil alimenty a už podruhé sedí, takže je i bez peněz 😝 snad to u kamarádky dopadne lépe 🙂

rosslyn
6. říj 2010

Neporadím, jenom můj názor je takový, že pokud chce otec dítěte, aby se dítě jmenovalo jako on, tak ať si vezme jeho matku. Nechápu, proč by neprovdaná ženská měla dávat dítěti jméno po otci...už vidím, jak si jde maminka pro dítě do školky a tam se řeší, že jí ho nevydají, protože se jmenuje jinak a pak to tam vysvětluje...

Doufám, že si tvoje kamarádka prosadí příjmení po sobě. Moc ji držím palce!

jasmia
6. říj 2010

Pokud kamarádka chce aby se dítě jmenovalo po ní a otec nesouhlasí a nepodepíše otcovství, půjde to před soud a to trvá, takže dítě se bude jmenovat po ní a už se to nemění. A i kdyby to nechala až po porodu, tak stejně se jich ptají, jak se dítě bude jmenovat, takže se to dá změnit, takže se může stát, že otec si postaví hlavu a půjde to též k soudu. Takže kamarádce radím, ať si stojí za svým a příjmení po sobě si prosadí i za cenu, že to půjde před soud, stejně se asi bude soudit o výživné, tak to bude v jednom. Doufám, že jsem to napsala aspoň trochu srozumitelně 😀 .

paolin
6. říj 2010

ahojky! my na matrice byli. starší syn měl moje příjmení. podepsali jsem papír, kde se uvedlo jméno a příjmení pro chlapečka a pro holčičku a uvedl se otec. a šmitec 🙂 když jsem se vzali, já i syn jsme změnili jméno. tak se svatba týkala i jeho a bylo to fajn 🙂 spousta kamošek nejsou vdané a děti mají příjmení po otci. já jsem ráda, že jsem si prosadila to své. už jen volat doktorce a říct: dobrý den, já jsem (třeba) Zelená a jsem maminka od (třeba) Petříka Nováka mi přišlo zvláštní. já jsem přeci máma 🙂

madelen
6. říj 2010

Já taky dala dceři moje příjmení, protože se přítel neměl k sňatku. Je to lepší v tom, že když se s otcem dítěte rozejde, je pak problém se změnou příjmení dítětte, většinou ješitní chlapi nesouhlasí. Mé malé se automaticky příjmení změnilo, až jsme se s přítelem vzali. Tvé kamarádce doporučuju, ať dá svoje příjmení. Na matrice to podle mně vyřídit můžou ale myslím, že pak platí příjmení, co napíše v porodnici...Ať se optá přímo na matrice a tatínka bych tak trochu převezla.....

peroli
6. říj 2010

@ivasad. ať dá radši příjmení po sobě a kdyby nastaly nějaký problémy tak ať se obrátí na PoD nebo rovnou na soud.. kdyby to došlo až na DNA tak by to on jako ten co to "prohrál" nakonec stejně musel platit, takže kamarádka může být v klidu 😉 a ještě bych si asi rovnou nechala stanovit výživné soudem a třeba i exekucí.. a bude to mít ošetřený i po finanční stránce 😉

denousek
6. říj 2010

když spolu nemaji dobré vztahy tak spolu asi nežijí že...tak proc by to dítě jako mělo mit přijmení otce??to teda nechapu to je pekna blbost....určite at nedava příjmení po otci...to ne...
pak si ještě bude na dítě dělat naroky a sebere jí ho ne...

jita06
6. říj 2010

Já jsem dala příjmení po otci, ale už před porodem jsme byli dohodnuti na svatbě - nechtěla jsem se vdávat těhotná. Dnes se už jmenujeme všichni stejně.
Probíhá to tak, že se jde před narozením dítěte na matriku - potřebujete rodné listy a občanku. Tam oba rodiče podepíší, jak se bude jmenovat chlapec celým jménem a příjmením a holka jménem a příjmením - přítel musí podepsat, že příjímá "práva a povinnosti" - 1ks se nechává na matrice a 1ks jsme si odnesli.V porodnici při nástupu jsem vyplňovala podobný papír, ale ten podle mě nemá právní vymahatelnost - podepisuje se doma.Po narození dítěte jsem dostala v porodnici papír o narození a s tím papírem z matriky jsem šla na matriku města, kde se malá narodila, a tam nám vystavili rodný list pro malou.
Z toho podle mě plyne, že když nepodepíše papír na matrice není uveden jako otec - jedno jaký příjmení. Rodný list musí být vystaven do 8 pracovních dnů po porodu, určitě se to dá dohnat po porodu - nevím jakou náladu na to bude mít matka po porodu.

niki2
6. říj 2010

Jen vim, ze kdyz na tu matriku pred porodem nepujdou, tak bude mit dite prijmeni po matce a v rodnem liste "otec neuveden". To se da potom samozrejme zmenit, jak prijmeni, tak otec...

forji
9. říj 2010

Dobrý den, moje zkušenost zní tak, že před 13 lety jsem na matrice bla až po porodu, nebyl to problém dítě mělo přijmení po mě a otce v RL. Rozešli jsme se, tak jsem byla ráda. Za dalších 5 let jsem čekala druhé mimi a to jsme museli na matriku již v těhotenství, asi v pátém měsíci, což mě přišlo divné tam uvádět i křestní jména, ale to je mimo diskuzi. Tak jsem byla já a dvě děti se stejným přijmením. Po nějakým čase jsme se s otcem dcery vzali, dceři automaticky příjmení změnili taky. Ale teď jsme byli já, manžel a dcera se stejným příjmením a starší syn vlastně neměl příj. ani po otci ani po nás ale moje za svobodna. Požádali jsme o změnu, stálo to 1000 Kč abylo to celkem rychle vyřízené. I manželství dopadlo špatně. Ted čekám třetí dítko, jsem ve třetím měsíci a otec miminka je dva měsíce po náhlé smrti. Řeším to opět, jméno bude mít po otci ale s přijmením si nevím rady, bylo by hezké ho mít po tatínkovi ale zase by bylo jediný člen rodiny s jiným příjmením. Jako polosirotek bude muset mít ještě mimo mě nějakého opatrovníka, to nevím kdo bude, tak na rozhodování asi nebudu sama.Ale chtěla bych aby jsme měli všichni stejné příjmení. Navíc určení otcovství se bude dělat soudně až po narození dítěte, taky postavené na hlavu, soud by měl řešit případy, kdy se dva nemůžou dohodnout a ne když otec zemře. Tož tak, všude jsou problémy. A mám známou, které to nevyšlo s chlapem čtyřikrát, každé dítě má jiné příjmení a ona si s tím vůbec neláme hlavu.Mějte se a držím palečky at to všem dopadne podle představ.

mircka
4. lis 2010

Souhlasné prohlášení rodičů o otcovství se může podepsat na matrice před porodem (křestní jména se uvádět nemusí, ale mohou) nebo až po porodu. Dítě příjmení po otci mít nemusí!!! Pokud by partner uznával otcovství jen za podmínky, že se mimi bude jmenovat po něm, nejspíš bych to řešila soudní cestou....

fullsinkaa
11. únor 2014

Ahoj,kdyz to tady tak ctu chtela bych vas poprosit taktez o odpoved na moji otazku.Mam pritele a ten ma dite se svoji byvalou s kterou pry miminko nechtel a neplanoval-ale ona pry udajne i prez antikoncepci otehotnela a odmitala jit na potrat(myslim ze ji ani nebrala).Kluk ma prijmeni po nem ale on ho pry nechtel a ja nerozumim proc teda nema prijmeni po matce kdyz tady ctu ze se dava automaticky pokud se nazazada o opak.Muzete mi to prosim nekdo nejak vysvetlit?Mam zmatek v tom jestli ho teda chtel nebo ne.Predem dekuji za odpoved.

katulinka_22t
17. únor 2014

fullsinkaa: no to je mi taky divné... ☹ jestliže byly v době porodu manželé, tak je automaticky příjmení po otci - logicky. ale jestli jen partneři, tak jak se píše v diskuzích nahoře,, tak by musel něco - a to je zápis o určení otcovství k nenarozenému dítěti podepsané na matrice. určo jí musel něco podepisovat aniž by teda věděl co. ale zase když to nechtěl, tak by určo měl být víc opatrnej 🙂

ledole
9. čer 2016

Dobrý den, moc bych prosila o radu. Mám teď už s bývalým přítelem syna a již nežijeme ve společné domácnosti. Syn má tři roky a je svěřen v mé péči, ale příjmení má po otci, je nějaká možnost, že by mohl mít příjmení po mě?

terka228
30. dub 2017

Holky ahoj všem tu, prosím o názor..... Mám dva syny, prvního jsem nechala přejmenovat spolu se mnou po rozvodu a máme tedy stejné příjmení. Je postižený a jeho otec se o něj nezajímá. Se změnou příjmení souhlasil. Z druhého vztahu mám dalšího syna, který má příjmení po otci. Nevzali jsme se ale. Teď čekám třetí miminko, holčičku. Ale právě s partnerem jsme se rozešli, bohužel. Nemá o nás zájem a miminko nechce. To byl i důvod, proč od nás odešel. Nemůžu se rozhodnout, jaké příjmení mám dítěti dát. Když by bylo po otci, měla bych s nejstarším synem stejné příjmení. Pak prostřední syn a nejmladší dcera by měli spolu stejné příjmení. Bylo by to půl na půl. Ale to víte, hlodá mě to, že mimi nechce a nejeví o nás zájem, jen tedy o svého syna, což je tedy ten mladší. Otcovství u nenarozeného určitě nepopírá. Dala bych ráda příjmení po mně, když otec nemá zájem. Jenže to by pak zůstal mladší syn s příjmením sám a to je asi taky divný....

kaisermil
10. led 2022

@ledole Jak se to jen mohlo stát, ze tvoje díte ma příjmení po tvém milenci? Jak jsi to mohla dopustit. Narodilo se tobě tak snad musi mít tvoje jméno. Okamžitě to náprav!!!

kaisermil
10. led 2022

@terka228 Dneska, v dobe plánovaného rodičovství mate děti proti vůli vašich milenců?
Proc provádíte na svět nechtěně děti. Vždyť uz je přelidněno.