Muž OSVČ a žena bez příjmu. Budu mít nárok na mateřskou?

leniska27
18. kvě 2012

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s mateřskou a rodičovskou v případě, že žena nemá žádný příjem. Je možné, aby byla psána na muže, pokud on podniká? Pokud ano, stačí, aby si platil minimální nemocenskou 9 měsíců a potom bychom měli nárok na 7600,- mateřskou? Lze to tak udělat?

j.a.n.i
20. kvě 2012

@leniska27 Pleteš dohromady mateřskou (PPM) a rodičovský příspěvek. Pokud si muž bude 270 dní platit minimální nemocenské, tak mu vznikne nárok na mateřskou, ale pobírat by ji musel on, nesměl by při ní podnikat a byla by nějakých 3500,- takže jít na ni se mu nevyplatí.
Ale zároveň s tím vám jako rodině vznikne nárok na volbu výše rodičáku až do těch 7600,- s tím, že ten by žena brala hned od porodu, takže pokud byste zvolili 7600,- tak vám to vydrží do cca 2 let a 4 měsíců věku dítka.

leniska27
autor
21. kvě 2012

No myslím, že u OSVČ ženy je pri minimalni nemocenske materska 7600,- a rodicovska nejakych tech 3800,-. Myslela jsem, ze u muze to bude stejne.

j.a.n.i
21. kvě 2012

@leniska27 To není pravda, u ženy OSVČ není žádná minimální mateřská 7600,- není ani nikdy nebyla, to si pleteš s možností požádat o doplatek do rodičáku, ale to už si čerpáš těch 220 000,-

garfie
21. kvě 2012

@j.a.n.i Aha, myslela jsem, že pokud si platíš nemocenské pojištění, máš nárok na klasickou mateřskou? Přece proč by měl na mateřskou nárok muž-a žena OSVČ ne???

j.a.n.i
21. kvě 2012

@garfie No, žena má nárok taky, ale žádná minimální mateřská ve výši 7600,- není, ať už muž tak žena budou mít nárok na mateřskou podle toho kolik zaplatili na nemocenském a potažmo na sociálním, což při platbě minimální nemocenské bude někde kolem 3500,-

garfie
21. kvě 2012

@j.a.n.i jj, jasně, asi jsem tě špatně pochopila....

j.a.n.i
21. kvě 2012

@garfie V pohodě, dneska mi to vyjadřování se nějak nejde 😎

leniska27
autor
21. kvě 2012

Už to doufám chápu. Takže muž OSVČ má stejná práva jako žena? Jak dlouho před početím tedy musí začít platit nemocenskou? Dva měsíce?

j.a.n.i
22. kvě 2012

@leniska27 V principu ano, tedy s tím rozdílem, že když těch 270 dní nestihne žena, tak má nárok alespoň na nemocenskou v souvislosti s porodem a díky ní může rodičák taky volit, kdežto když to nestihne muž, tak volit nemůže.
A u muže stačí začít platit i měsíc před (neb jemu se to musí splnit k datu porodu), ale raději ty 2, ať je nějaká rezerva.

amallie
22. kvě 2012

na mateřské se ale nemůže pracovat, ne? což by mohl být docela problém, páč nevím, z čeho byste žili 😲

j.a.n.i
22. kvě 2012

@amallie Ale vždyť tady nikdo nepsal, že by muž na tu mateřskou opravdu nastoupil, pouze by se díky jeho nároku volil rodičák. Plus tedy u OSVČ je občas dost nedohledatelné (pokud se nejedná o hodně specifický obor) kdo tu práci ve skutečnosti udělal.

leniska27
autor
22. kvě 2012

On by teda na mateřské nemohl podnikat? Musel by být živnosťák třeba na mě? A na rodičovské už může?

j.a.n.i
22. kvě 2012

@leniska27 Na mateřské nesmí činnost osobně vykonávat, ale ŽL přerušovat nemusí. Nevím přesně co dělá, ale buď se to dělá tak, že se pozdrží fakturace nebo musí mít nějakou osobu, která to dělá za něj, třeba s někým sepsat dohodu o provedení práce. Při rodičáku už normálně pracovat může, ale je otázka, jestli se při tak malé částce vůbec vyplatí na tu mateřskou nastupovat.

leniska27
autor
22. kvě 2012

A kdyby na ni nenastoupil, tak rovnou rodičák?

j.a.n.i
22. kvě 2012

@leniska27 Jojo, s tím, že aby se mohlo vybírat, tak stačí pouze to, že nárok vznikl, není nutno na mateřskou nastupovat (do konce minulého roku se alespoň na nějaký den muselo). A je úplně jedno, jestli půjde na rodičák on nebo ty.

leniska27
autor
22. kvě 2012

Je teda potřeba platit tu nemocenskou? A o kolik peněz přijdeme, když nebude mateřská? Jsem z toho trochu jelen.

amallie
22. kvě 2012

@j.a.n.i no ona ale psala, že chce mateřskou, tudíž na ní přeci musí někdo nastoupit, ne? samozřejmě může fakturovat na někoho jiného, otázkou je, co dělá za práci, že
jestli sedí za kompem, tak je to easy, pokud montuje kabely u někoho, tak už to tak easy není

j.a.n.i
22. kvě 2012

@amallie Sposta lidí si plete mateřskou a rodičák... viz jsem na tříleté mateřské (to tedy není v tomhle tématu, ale jinak je to dost běžné. No i pokud montuje kabely u někoho, tak se tomu někomu nelegitimuje a ten dotyčný těžko pozná, jestli mu je tam tahá pan Vomáčka nebo pan Vokurka, spíš je to horší v případě, že se jedná o provoz s pravidelnými zákazníky, ale vše je to o tom, že při minimální platbě je ta mateřská cca 3500,- a je otázka, zda se to kvůli téhle částce vůbec vyplatí řešit.

leniska27
autor
22. kvě 2012

Takze prijdeme jakoby o 7 krat 3500?

j.a.n.i
22. kvě 2012

@leniska27 No, spíše o 5x 3500,- protože muž může na mateřskou nastoupit až po šestinedělí, takže ji bere kratší dobu.

leniska27
autor
22. kvě 2012

Aha, tak kvuli tomu se asi fakt nevyplati ty cachry. Diky moc za odpovedi 🙂

amallie
22. kvě 2012

@j.a.n.i ptala se na mateřskou, tedy PPM. Já si nic nepletu 😀 Nicméně i když montuje u někoho, tak asi musí vystavit fakturu a možná by někoho zajímalo, jak se pán jmenuje? Každopádně máš pravdu, že asi občanku neukazuje 😉

Já osobně bych to neřešila, vzala bych si svejch 220 a čau 😉

j.a.n.i
22. kvě 2012

@amallie No, při formulaci dotazu "měli bychom nárok na 7600,- mateřskou" se sice ptá na mateřskou, ale nemyslím si, že by tím byla myšlena PPM... nehledě na to, že hned v první odpovědi píšu, že 7600,- by nebyla mateřská a že při PPM pracovat nesmí.

leniska27
autor
8. čer 2012

Tak jsme se byli ptat na socialce a pani nas poslala na obvodni urad, ze tyhle informace davaji tam, tak se mi to nezda. Podle me je dava socialka nebo ne?

j.a.n.i
8. čer 2012

@leniska27 Záleží na co jste se ptali a na jaké "sociálce" jste byli.

leniska27
autor
8. čer 2012

Vlastne na to same co tady, chteli jsme se ujistit, ze je to tak doopravdy a prihlasit se k platbe nemocenske.

j.a.n.i
8. čer 2012

@leniska27 Tak k platbě nemocenské se přihlašuje na pobočce OSSZ, dotazy ohledně výběru rodičáku vědí na odboru státní sociální podpory při úřadu práce. Takže obojí na jednom místě není 🙂

leniska27
autor
8. čer 2012

Jasne, chapu 🙂 Nejak jsem myslela, ze kdyz se nemocenska plati na OSSZ, tak ze ty informace budou vedet i tam.

j.a.n.i
8. čer 2012

@leniska27 Nebudou, oni vědí pouze podmínky pro nárok na PPM, to jo, ale rodičák už jde naprosto mimo ně.