Může exekutor vzít rodičák?

emilia121
15. pro 2013

holky kamoska je na rodicovskej dovolene a hrozy jej exekuce muze jej exekutor vzit rodicak?dekuji za rady a skusenosti

superkousky
15. pro 2013

Exekuce srážkami může postihnout i některé sociální dávky, a to především ty opakované (ovšem s výjimkou příspěvku na bydlení). Jsou to například rodičovský příspěvek, přídavek na dítě (je-li dlužníkem dítě) či dávky pěstounské péče. Exekuce ale v žádném případě nesmí postihnout například dávky pomoci v hmotné nouzi, porodné, pohřebné či třeba příspěvek na péči.

Zdroj: http://www.penize.cz/exekuce/242480-pruvodce-ex...

blahova_andrea
15. pro 2013

ahoj...samozřejmě, že může. jen jí ho nevezmou celý. zůstane jí nějaké to minimum, ale všechny víme, že málo je i celý rodičák, natož osekaný, že? nevím tedy kolik kamarádka dluží a zda má nějakou jinou možnost, jak to řešit, ale hlavně, ať s exekutorem komunikuje, ať je vidět nějaká snaha to řešit. docela tím může oddálit návštěvu doma 😉

polakova43
15. pro 2013

Ahoj holky,já mám už léta exekuci,kterou mi strhávali z každého příjmu a co jsem nastoupila na rodičák,tak nic....i ůčetní mi říkala,že mi nic strhávat nebudou,protože ze státních dávek to nemůžou....tak jsem z toho teď docela překvapená co tu píšete.

blahova_andrea
15. pro 2013

@polakova43 můžou, alespoň tedy ještě před dvěma lety než jsem šla na mateřskou já, tak mohli 😉 ale složitě se to počítá a ne každému nakonec strhávají. ono záleží jaké máte to životní minimum a jak vysoký máte rodičák. exekutor obvykle obstaví každý příjem, ale to neznamená, že z každého se strhává, protože někde po těch počtech prostě zjistí, že není z čeho. blokace ale trvá, kdyby se daný příjem zvýšil. např. když by měla žena rodičák 6000,- a nic jí nestrhávali, tak to neznamená, že jí nebudou strhávat, kdyby si ho zvýšila třeba na 8000,-

polakova43
15. pro 2013

tak jsem našla článek,ale moc chytrá z toho nejsem.... http://aperio.cz/poradna/23602

a ještě tu mám jeden http://socialni-karta.eu/socialni-karta-a-exekuce/

blahova_andrea
15. pro 2013

@polakova43 a co přesně na tom prvním článku nechápeš? ten výpočet? z toho si nic nedělej. ten neumí dodnes ani kde která účetní 😀 zjednodušeně jsem to samé (bez toho výpočtu) napsala výše. exekuční příkaz je vydán, ale pokud je daný příjem nižší než minimum, které musí dle zákona člověku zůstat, tak se z příjmu nic nestrhává. exekuční příkaz ale platností trvá pro případ, že by se příjem zvýšil. konkrétně u rodičáku si to teď maminky mohou měnit každé tři měsíce, takže pokud by maminka rodičák navýšila, tak už by se třeba strhávat dalo, ale kdo by to dělal, že? 😉

blahova_andrea
15. pro 2013

@polakova43 druhý článek je o Skartách, které končí, tak ten asi nemá cenu řešit.

j.a.n.i
16. pro 2013

@blahova_andrea No, třeba ta, která čeká další dítko, tak proč z peněz, které by jinak propadly nezaplatit část dluhu...

blahova_andrea
16. pro 2013

@j.a.n.i no, tak v tomto případě ano, ale za jiných okolností by to žádná neudělala. z praxe mám spíš jiné zkušenosti. na mateřské a rodičáku je peněz málo a každá se spíš snaží vymyslet, jak to oddálit, nesplácet...aby doma peněz zůstalo co nejvíce.

j.a.n.i
16. pro 2013

@blahova_andrea Jo, tak to jo, myslím, že to další dítko je jedinná reálná situace, kdy by do toho navýšení někdo při exekuci šel.

sandraalex3216
23. lis 2018

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat jsem na MD A Rodičovský Příspěvek jsem si nechala zasílat na Přítelovo ůčet ale jeli-kož máme podezření že Přítel má náké Exzekuce tak právě si chci zeptat zda Může Exzekutor sáhnout na RP - když mám pobírat Měsíčně 7800 KČ