Může manžel zažádat o rodičovské dávky?

radost
29. led 2008

Ahoj,
mám druhé dítě, jelikož jsem již neměla nárok na PPM, tudíž jsem si nemohla vybrat, jak dlouho budu pobírat rodičovské příspěvky. Automaticky to mám na 4 roky.Vím, že může o dávky zažádat manžel, který pobírá tři roky 7600,- a já bych byla s dětmi doma. Nevím ale, zda když můj manžel je podnikatel může také zažádat o tyto dávky.

radost
autor
30. led 2008

holky, nejlepší je, když je babička na hlídání a dobrá práce. To bych pak klidně brala ty dva roky 7600,-, pak bych nastoupila na poloviční úvazek do zaměstnání a k tomu pobírala 3800,- do těch 4 let.

kacka.va
30. led 2008

no jo, co může člověk dělat 🙂.

radost
autor
30. led 2008

ale dík, za Vaše rady 😉 jsem zase o trochu moudřejší 😵

dasty
30. led 2008

mikčo díky jsem zase moudřejší a stěma institucema máš pravdu.Psala jsem do Aperio poradny jak to bude když budu poprvé nezaměstnaná a ve 3 letech jsem kvůli školce byla nucená zůstat 4rok doma,tudíř výpověď,kolik budu brát-dostala jsem odpověď 0,12 ctinu bla něčeho asi 2300kč a tu samou otázku jsem psala měilem k nám do Pardubic na Ú.práce a tam jsem dostala odpověď pokud jsem byla předtím zaměstnaná/což jsem byla 11let) tak 50% platu ,měla to tak i kamarádka stejná situace.Tak mě řekni co je správně.babička je dobrá na hlídání,ale s dvěma dětma pokud je mimo vaše bydliště už to nejde,je to horší.Já se synem stejně od 3 let pracovala v bývalé práci na dohodě o prac-činnosti tak 10dnů v měsíci,to je brnkačka s 1prckem,ale s dvěma to už je kříž ☹
Tak holt holky budeme muset študovat a raditt si aby pak až půjde člověk na úřad byl poučen a nečekal,co paní na socialce řekne 😲 ☹

radost
autor
31. led 2008

já si dasty hlavně myslím, že by ty úředníky měli pořádně proškolit, protože sami nevědí, jak to vlastně je..

dasty
1. únor 2008

radost souhlasím s tebou,proškolení by bydlo nebyl by v tom takovej chaos.Už ve včerejších novinách vyšlo,že v Blesku jak radili těm mánželům ohledně rodič.příspěvku na manžela,že bude brát 3roky 7600 a potom 3800kč bylo opravdu jen jak to říkali,že dítě bylo starší 21měsíců. 😉 ,ale takhle vznikají fámy 😒 😠

monas
15. únor 2008

Ahoj maminy, naprosto s Vámi souhlasím, že na úřadě toho mnohdy vědí míň, něž vím sama. Z vlastní zkušenosti Vám můžu v této věci poskytnout informace: Jsem studentka Právnické fakulty, syn se mi narodil 27.10.2006, toho času jsem byla ve 3 ročníku, nepřerušila jsem studium (v té době bych musela být jasnovidka, abych věděla, že na tom jednou buse záviset část rodinných příjmů). Nepřerušila jsem, takže jsem neměla nárok na PPM a od porodu jsem pobírala rodičák. Vzhledem k nové právní úpravě bych teď neměla nárok zvolit si 3letou variantu čerpání a automaticky bych od 22 měsíců věku syna pobírala 3800,-, což je pro mě dost rozdíl. Takže mě vlastně stát trestá za to, že jsem mu¨ušetřila peníze tím, že jsem nepřerušila studium a zvládám obojí naráz, navíc si musím platit jesle, abych mohla jednou týdně dojíždět do školy, což taky dost stojí a navíc si už vážně nestíhám přividělat. Vyřešili jsme to tak, že si od 1.1.2008 zažádal o rodičák manža, voják z povolání, s tím, že zajistí hlídání zletilou osobou, což jsem já. Na sociálce nejdřív koukali jak blázni, co po nich chceme, ale nakonec uznali, že to tak jde. Mám výhodu, že jako za studenta za mě stejně platí stát soc.-zdravotní, což by za vás normálně neplatil, ale i tak se to vyplatí, navíc po měsíci lze znovu změnit žádost z otce na matku, ale volba délky čerpání už změnit nejde, takže i když byste na 3letou normálně neměly nárok, takhle vám spadne nakonec stejně do klína po manželově volbě, takže je to prašť jako uhoď, jen nás nutí obcházet zákon. Hodlám toho využít, až budou synovi 3 roky, akorát skončím školu, pořídím mu sourozence, manža si zažádá o dvouletou variantu, za měsíc zažádám já, budu doma rok- rok a půl, pak mu najdu soukr. jesle, do dvou let budeme brát 11000 rodičák+ dva platy, no neber to!!!

kacka.va
16. únor 2008

monas: pokud dáš dítě do jeslí, tak nemáš nárok na rodičovský příspěvek, leda by ti ho musela hlídat chůva a nebo někdo z rodiny.

monas
16. únor 2008

V normálních jeslích máš 5 dnů v měsíci, to praktikujeme už teď a potom bych ho dala do soukromých, to můžeš....!

krista
17. únor 2008

Monas to je dobře vymyšlené 🙂
Jestli budeme chtít druhý tak bych taky ráda, aby zažádal manžel, protože ono 7600 nebo 3800 je sakra rozdíl 😝 Ale bůh ví jak to bude až my budeme chtít druhý, oni to možná v tom zákoně upraví 😉

monas
17. únor 2008

Tak tím jsem si skoro jistá!Myslím, že tahle úprava moc dlouho neobstojí, obzvlášť při oblibě našich zákonodárců v novelizacích 😠

kacka.va
17. únor 2008

monas: já jsem slyšela, že i u soukromých musíš mít to potvrzení, že tam dítě chodí jen 5 dní v týdnu, aspoň co chtěli po kamarádce. Pokud to bylo vedené jako jesle nebo školka, i když soukromá, tak to prostě brali, že jen 5 dní v týdnu. No, možná je to všude jinak.

monas
17. únor 2008

Asi jo, ale po mně třeba na sociálce nechtěli vůbec potvrzení o jeslích a to jsem jim tam na žádosti zaškrtla, že tam těch pět dní chodí, takže nevím. i kdyby s tím někde problém měli, vyplatí se zaplatit jakékoliv hlídání. Ta úprava by ztrácela smysl- to, že musíš zajistit hlídání jinou zletilou osobou po čas, kdy pracuješ, abys měla dál nárok na dávky, nikde nepíšou, kdo to má být, takže bych se s nima klidně hádala. Podle mě se jasně týká to omezení na 5 dní v měsíci jen klasických jeslí zřizovaných městem a pod.

mikca
17. únor 2008

no tak ted nevím..ale já měla za to, že jesle jsou určeny jen pro děti do dvou let..teda aspon u nás je to tak..pak následuje školka....a tam potvrzení pro sociálku nepotřebujete, protože vám takle malé dítě ani jinak vzít nemohou než na těch pět dní v měsíci..od tří let až na 4 hodiny děnně a to musíte každý měsíc prokazovat potvrzením ze školky....

kacka.va
17. únor 2008

monas: myslím, že tak úplně nemáš pravdu. Viz:

Podmínky pro rodičovský příspěvek s novou právní úpravou se mění, tzn. rodičovský příspěvek náleží, pokud:

- dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo obdobné zařízení pro předškolní děti nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci;
- dítě starší 3 let navštěvuje mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů;
- dítě navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně; a dítě školního věku, které navštěvuje základní školu speciální, v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně;
- dítě zdravotně postiženého rodiče navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.

monas
17. únor 2008

kacka.va: pravdu mám, jsem si tím naprosto jistá, jelikož to tak už děláme. Ty §§, co tady píšeš s tím nesouvisí. Jde o to, že ten z rodičů, kdo pobírá rodičák si může libovolně vydělávat, být normálně v pracovním poměru, jedinou podmínkou je, že musí po tu dobu zajistit hlídání jinou zletilou osobou a je jedno, kdo to bude (babička, sousedka, nebo paní na hlídání, případně soukromé jesle, což je to samé jako paní na hlídání, jen hlídá víc dětí najednou). Jen do státních jeslí, které se ale taky platí (my platíme za těch 5 dnů v měsíci cca 1300-1500 Kč) může chodit jen těch 5 dnů za měsíc (což je trochu nelogické, ale budiž). A jesle jsou každopádně do 3 let, od 3 následuje mateřská školka, kam už by mohlo chodit na 4 hodinny denně, ale to už stejně většina rodičák nepobírá, takže to ztrácí dost smysl...

mikca
17. únor 2008

taky si myslím že máš monas pravdu, akortát jsem netšuila že se může dítě dávat takle dlouho do jeslí.....no a s tím že to ztratilo smysl souhlasím taky...upravili zákon a docházku do školek nechali stejnou..je to stejné u varianty dvou let na RD...většinou v žádné škole ti nevemou dítě na celodenní docházku, nejsou na takle malé děti prostě zařízené a jesle jsou už docela rarita ☹ ..takže zas kkluci nahoře něco vymysleli 😝

monas
17. únor 2008

Jojo, s tím souhlasím! Je pravda, že jeslí už moc není, bohužel, myslí, že pro děti je to fajn věc, strašně moc jim to dá. Bohužel, jak říkáš ti kluci nahoře 😉 , nikdy nic nedomyslí do detailů a do konce. Tahle úprava by se mi docela líbila, přijde mi dost luxus platit maminy 4 (potažmo, pokud se jim zadařilo např. 8) let na mateřský, to snad není nikde ve světě a zdá se mi to i dost zbytečný, ale kdyby to zase nezpackali a nepřekombinovali!!!

kacka.va
18. únor 2008

No nevím, jak už jsem psala, po kamarádce chtěli potvrzení ze soukromých jeslí.

monas
18. únor 2008

Tak bych kamarádce poradila, aby příště vůbec nehlásila, že nějaké soukromé jesle dítko navštěvuje, po tom je každýmu houbeles!!!

janickabez
8. čer 2008

vtip je v tom, že si muž zažádá o RP hned (ale pozor, muže jen od 1. dne v měsíci i když se to třeba kříží s mateřskou - naši zákonodárci znají pouze termín "celý měsíc") a další měsíc od 1. dne (tudíž podán pár dní předem) musí být vystaven NOVÝ papír na uřadě, že se bude o dítě starat manželka, výše RP se pak už neměmí, změní se jen jméno toho, kdo jej pobírá....tot vše