Může manžel zažádat o rodičovské dávky?

radost
29. led 2008

Ahoj,
mám druhé dítě, jelikož jsem již neměla nárok na PPM, tudíž jsem si nemohla vybrat, jak dlouho budu pobírat rodičovské příspěvky. Automaticky to mám na 4 roky.Vím, že může o dávky zažádat manžel, který pobírá tři roky 7600,- a já bych byla s dětmi doma. Nevím ale, zda když můj manžel je podnikatel může také zažádat o tyto dávky.

mikca
29. led 2008

no o dávky může manžel žádat určitě a je jedno jestli je podnikatel..ale slyším poprvé, že by měl pobírat do tří let RD ...proč já mylsela že platí pro něj stejné podmínky jako u ženy.,..tzn když mu vznikne nárok na PPM tak může vybítŕat ale když ne tak je to snad stejné ne??...je pravda že to neslyším poprvé, ale stále se mi to nějak nezdá. ☹

radost
autor
29. led 2008

asi jsem to špatně napsala,já jsem neměla nárok na PPM, protože jsem před prvním těhotenstvím podepsala se svým zaměstnavatelem dohodu o ukončení prac.poměru.Jelikož jsem v době výpovědi byla krátce těhotná, vznikla mi ochraná dvouměsíční lhůta, tudíž mě zaměstnavatel mateřskou vyplácel a na druhou PPM jsem nárok už neměla, proto si nemůžu vybrat 3 letý rodičák, ale musím mít 4 letý. Manžel celou dobu zaměstnán je, proto může žádat o rodičák na 3 roky, jen právě nevím, jestli se to vztahuje i na podnikatele...

mikca
29. led 2008

si trochu protiřečím..tak to opravím slyším poprvé že by měl jít na tři roky, ale už jsem slyšela že jde udělat nějaký fígl 🙂

radost
autor
29. led 2008

tím, že si během rodičáku může vydělávat neomezeně, tak to jde, pokud není dítě ve školce, což by v našem případě nebylo. Tak snad to půjde, že se to přehlásí na manžela...

mikca
29. led 2008

víš co mi ale na tom nesedí..podmínkou je aby jsi si mohla vybírat, že ti musí vznuknout nárok na PPM což tobě nevznikne ..to by jedině musel manžel nastoupit i na mateřskou pokud tomu dobře rozum,ím..ale to asi njede jako když je podnikatel, protože ty jako podnikatelka (kdyby jsi byla) tak nárok nebudeš mít..jednině pokkud si manža platí pojištění...

radost
autor
29. led 2008

no to já právě nevěděla, jak to u podnikatelů je. Vím, že mateřskou platí zaměstnavatel, což je on sám, (kdyby chtěl nastoupit na mateřskou)ale nevěděla jsem, jak je to s rodičákem..

mikca
29. led 2008

no každopádně mu musí vzniknout nárok na PPm aby mohl mít možnost volby ...a to jen tehdy pokud si určitou dobu půatí pojištění....nejde začít platit hned..u podnikatelů je to docela dlouhá doba....někdo tto tu psal jak dlouho to musí být, zkus juknou v jiných tématech 🙂

radost
autor
29. led 2008

já tomu celému moc nerozumím, právě jsem četla v Blesku, kde má slečna dvě malé děti a nemá nárok na PPM, tak může o rodičák zažádat její manžel, přesto, že tomu nejmladšímu dítěti je již pět měsíců, což tatínek asi sotva už nastoupí mateřskou. Přesto má nárok na dávky za ty tři roky...

mikca
29. led 2008

no právě něco podobnéhojsem četla taky a nějak se mi tonejde do kebule ☹ ..možná prostě stačí aby ten nárok pouze vznikl, ale pobírat ho nemusí..jinak si to nedivedu vysvětlit..je fakt že v tom zákoně je napsáno"vznikl nárok na PPM..."tekže možná to bude stačit.....

konoupek
29. led 2008

já o tom taky něco slyšela,ale jsem z toho jelen stejně,jako vy holky 😕 .Moje mamka o tom taky četla v novinách a říkala,že mi je donese,tak to zkouknu a písnu,jak jsem z toho zase moudrá 😉 .Já teda zatím druhý neplánuju,ale kdyby se nějakým způsobem zadařilo,tak už budu taky nezaměstnaná.Prac.smlouva mi zkončila před narozením malé,ale v ochranné lhůtě jsem měla ještě na PPM nárok,ted už samo ne,jako nezaměstnaná ☹

radost
autor
29. led 2008

ty zákony u nás trochu postrádají logiku, řekla bych. Ještě za maminku platí stát u zdravotní poj., akorát ty peníze pobírá manža.

mikca
29. led 2008

no a ještě s tím pojištěním jak píšeš radost jsem se dočetla na Aperiu že jsou nesrovnalosti, jelikož si to každý vykládá jinak a je i možnost že si to pojištění platí manželka sama..když zůstane doma a manža pobírá RP...takže at žije chaos 😝

krista
29. led 2008
radost
autor
29. led 2008

jé děkuji kristo 😉
o pojištění jsem se dočetla, že stát zaplatí za matku pojištění+ u prvního dítěte do jeho 7 let, tak nevím..

mikca
29. led 2008

no to jsewm četlka,a le nevyčtu z toho jak je to možné...jakto že tatínek může vybírat když neměl PPM..nechápu nic

radost
autor
29. led 2008

asi opravdu stačí, že tím, že je člověk zaměstnaný, tak mu tím nárok už vzniká na ten rodičák. Ale furt nevím, zda vzniká i u těch podnikatelů 😕

mikca
29. led 2008

no radost pouze pokud si púlatí pojištění tak jo

radost
autor
29. led 2008

jo, dík, tak to musím počkat na manžu a optat se ho, jak to s tím pojištěním má a pak se uvidí 😨 ale vidím to spíš bledě 🙄

kacka.va
29. led 2008

hele, já myslela, že chlap může nastoupit na rodičovskou, ale že by nastupoval na mateřskou jsme teda v životě neslyšela.

dasty
29. led 2008

já se holky o to taky zajímám,neboť budu 3 měsíce před porodem na pracáku.Ale podle mě to jde,hned jak se mimi narodí požádáme o rodič.příspěvek a požádá o něj manžel:Přece nemůže nastoupit na mateřskou 8 neděl před porodem,nejde přece rodit-to je blbost,bude žádaqt rovnou o rodičák a o mimi se budu starat já.Chci se na to zítra zeptat na socialce,pokud mě něco řeknou písnu to sem.

radost
autor
29. led 2008

jasně, že před porodem na mateřskou nemůže 😉
dasty, určo nám předej info 😉 já to pojištění nějako nechápu OSVČ přece musí sociální a zdravotní platit ze zákona, v těchto věcech se fakt nějako neorientuju 🙄

iza
29. led 2008

radost může, psali o tom nějak před 10dny v LN, ale raději si skoč na úřad tam ti vše ochotně vysvětlí,ono se pořád přichází na nové a nové věci 😉

kacka.va
29. led 2008

"PPM se vyplácí maximálně 28 týdnů. U žen, které porodily více dětí a starají se alespoň o dvě z nich, anebo pokud se jedná o ženy svobodné, ovdovělé, rozvedené nebo z jiných vážných důvodů osamělé, které nežijí s druhem, se PPM poskytuje maximálně 37 týdnů. V některých výjimečných případech má nárok na PPM i muž."
Ale podle mně to bude jen např. pokud matka umřela a podobně, jinak na to podle mně nárok nemá

dasty
29. led 2008

kacko:ale já když jsem se starala o prcka a bylo mu 2roky,tak jsem taky nechala malého u mamky a normálně jsem chodila 10dní do práce v měsící,jen se mě na socialce ptala kdo se o prcka stará.Já si myslím,že je to nový zákon a podle mě tam mají chlapi výjimku a proto můžou rovnou žádat o rodičák.Holky za zeptání nic nedám,buď to půjde nebo ne. 😉

kacka.va
29. led 2008

o rodičák jo, ale ne o mateřskou a já mluvím o mateřské, jak tu někdo zmiňoval.

dasty
29. led 2008

aha tak to jo kačko,to by byla i blbost,možná jak píšeš ve výjimečných případech 😉

kacka.va
29. led 2008

dasty: to jsem našla přímo na webu sociálky 😉. Jinak rodičák si může vzít na sebe chlap a ženská je s dítětem doma, když by to tak vycházelo výhodněji

dasty
29. led 2008

u nás kačko není moc výběr,my jsme na druhé miámi čekali rok a podařilo se až po 2IUI a už nám zbývalo jen iVF kdyby to nevyšlo a holt mě to vyšlo tak nějak divoce,že musím být 3 měsíce na podpoře a opravdu doma nechci být doma už 4roky a pokud bude ta volba tak 3 roky a věnovat se plně dětem.Potom hupky dupky do práce 😀 😀 😀 😀pokud to nepůjde budu muset hlídat mamina a já půjdu do práce ve 2letech mimča,taky řešení,jen volím to menší zlo pro mimčo 😕

kacka.va
29. led 2008

tak to já budu brát možnost 3 roky, ale s tím, že třeba už po roce budu dělat na dohodu nebo částečný úvazek, když to půjde zvládat. mamča nehrozí, ta je ještě pracovně činná 🙂