Může manžel zažádat o rodičovské dávky?

radost
29. led 2008

Ahoj,
mám druhé dítě, jelikož jsem již neměla nárok na PPM, tudíž jsem si nemohla vybrat, jak dlouho budu pobírat rodičovské příspěvky. Automaticky to mám na 4 roky.Vím, že může o dávky zažádat manžel, který pobírá tři roky 7600,- a já bych byla s dětmi doma. Nevím ale, zda když můj manžel je podnikatel může také zažádat o tyto dávky.

dckami
29. led 2008

ahoj holky,
ohledně dotazů na dávky státní sociální podpory či PPM a podobně vám doporučuji tuto adresu, kde si sami vše najdete: http://portal.mpsv.cz/soc, je zde i zelená linka zdarma, kde zodpoví veškeré dotazy.
😵

mikca
29. led 2008

kacka víš co já jsem v životě neslyšela věcí...a někdy čumim co je možné 😝
mě jen zaráží .že ženská nemá nárok na ppm tak nemůže vybírat možnost a chlap kterej logicky žadnou ppm nebral má možnost výběru....fakt dost mimo....v podstatě by tedy pomalé čerpání vůbec nemuselo být..protože ve většině případech ten chlap pracuje vždy...takže opět bludy... 😝

dasty
29. led 2008

mikčo je to celé na hlavu,nevím proč nenechali 3roky a bylo by to jednodušší 😀 😀 😀

ambret
29. led 2008

Holky a co potom dělá žena, když je dom a a manžel chodí do práce a pobírá PPM. ta ženská je pak doma na podpoře? To se vyplatí, nějak si to nedovedu představit

kacka.va
29. led 2008

mikco: jenže když chlap chodil do práce a ženská byla na podpoře, ty v tom nevidíš rozdíl? a pomalé čerpání si některé ženské vybírají, protože chtějí být s dítětem doma co nejdéle.
ambret: chlap PPM pobírat nemůže. Může dostávat rodičovskou, ale ne PPM

radost
autor
29. led 2008

am, chlap pobírá dávky místo ženy, přesto může dál chodit do zaměstnání. Za ženu stát platí pouze zdravotní pojištění, tak jsem to já pochopila.
Jde o to, že nejen, že dostává 7600,- po tři roky, ale ještě ten čtvrtý 3800,-

ambret
29. led 2008

radost, takže ta ženská bude doma, stát za ní bude platit zdravotní pojištění a jinak bude pobírat co, podporu? To mi přijde hloupé, co když jí na podpoře tak dlouho nenechají aby se mohla starat o děti když manžel bude brát peníze

kacka.va
30. led 2008

podle mě už nedostává v tom případě nic, vždyť se stará o dítě. Je to jako by si platili někoho na hlídání, ne? Akorát, že v tomhle případě hlídá ženská.

mikca
30. led 2008

kacka to já přece vím že chlap nemůže pobírat PPM ikdyž na mateřské (neplacené) být může..ale t to je jedno...
upřímě neznám ve svém okolí ženskou která by si dobroolně vybrala pomalé čerpámí..protože dostávat od 21 měsíců 3800 měsíčně je hrůůůza...kort když to jde takle...

tadost jaktože i čtvrtý rok 3800??, to jednině jeli dítě starší 21 měsíců k lednu 2008 jinak taky nsad musí volit ne??

radost
autor
30. led 2008

am, nepobírá už nic. Manžel je zaměstnán, ještě pobírá rodičák, takže žena už nedostává nic, ale i tak jsou to větší peníze, než kdyby pobírala rodičák matka.
mik, já to tak tak chápu, že ten fígl je právě v tom, že žena si buď zvolí 7600,- po 3 roky nebo něco přes 11.tis. za dva roky, pak 2 roky 7600+ 2 roky 3800,-. U žádosti otce ale 3 roky 7600,- + další rok 3800,-. Tak jsem to pochopila z toho odkazu na Atlasu.Mrkni na to 😉 Tímto způsobem by si rodina přišla vlastně ještě navíc o dost peněz.

kacka.va
30. led 2008

mikco, já to psala ambret 😉. protože se tu často zmiňuje PPM v souvislosti s chlapem.
Minule byla v novinách anketka a tři ženské tam uvedli, že budou vybírat pomalé čerpání. 🙂

radost
autor
30. led 2008

dc, kde je prosím ta zelená linka, nemůžu ji najít.. 😨

radost
autor
30. led 2008

jj, už jsem to našla, dítě starší 21m a zároveň mladší než 3 roky je to tak, jak jsem psala u toho otce, ale já na to budu mít nárok právě pouze tehdy, pokud o ty dávky zažádá otec.
To je to, co jsi psala mik 😉

bafna
30. led 2008

radost:tak to neni je to bud 2 roky 11 a neco a pak uz nic,3 rokky 7600,-a pak uz taky nic a 4 roky do 21.mes.7600,-a pak do 4 let 3800,-
Nevim jak je to s tim vyberem u chlapu....ale o rodicak samozrejme pozadat muze,slo to i ted vtom nevidim zadnej problem,jen jaksi nechapu,to ze bude stat za zenskou platit zdr.pojisteni.to podle me ne,bude to najednou zenska bez prace a bez davek a tak bude muset bud na pracak a doufat,ze ji nenabidnou praci a nebo si bude muset platit normalne zdravotni pojisteni coz je asi cca 1000,-

radost
autor
30. led 2008

no nevím tedy, písemně tu mám:
POkud je dítě starší, než tři roky:není možnost výběru, do čtyř let budete pobírat 3800,-
je dítě starší než 21 měsíců a zároveň mladší než 3 roky:Budete brát rodičovskou 7600,- do 3 let dítěte a pak ve výši 3800,- do 4 let dítěte.
dítě je mladší než 21 měsíců a zároveň starší než 22 týdnů:Máte na výběr dvě možnosti - můžete volit mezi klasickou a pomalejší variantou.
Pokud o rodičovskou zažádá tatínek:Ten může dál chodit do zaměstnání, o děti se bude starat manželka, která navíc nemusí platit ani zdravotní pojištění, bude se totiž zároveň starat o své starší dítě a do jeho sedmi let tak za ni zaplatí zdravotní pojištění stát..

bafna
30. led 2008

to co pises se tyka tech deti co uz jsou narozeny a nemely tudiz na vyber,pze ty varianty jsou az od 1.1.2008.Jinak je to tak jak sem psala ja.vy mate na vyber uz jen 3.roky anebo 4,na ty dva musis zazadat myslim do 22.tydne po narozeni.takze ted mate do 21.mesice vaseho mrnouska jak dlouho budes doma.Jen nevim jestli uz rodicak cerpes,jestli pak jde,aby sel v pulce manzel,ale myslim,ze to tak jde.
S tim zdr.pojistenim do 7 let ditete to je dobry to sem nevedela 😉

bafna
30. led 2008

ted to tak ctu,tak obe pisem v podstate to sami... 😉

radost
autor
30. led 2008

díky moc baf 😉
ten tatínek co zažál o ten rodičák měl 5 měsíčního potomka, tak by to jít ještě mělo.
A nevíš, jestli může zažádat i tatínek OSVČ?Soc. a zdrav. si samozřejmě platí...

kacka.va
30. led 2008

radost: do z 7 let je to v případě postiženého dítěte, ne? Jinak musí jít nejdéle po těch 4 letech na pracák, pokud není zaměstnaná.

radost
autor
30. led 2008

já teda netuším, tady je zmíňka o zdravích dětech. Zašla bych na úřad, ale mám ho 300km daleko 😒
asi tam zkusím zjistit telefon, jinak se nedopátrám, jak to vlastně je 🤐

bafna
30. led 2008

ja o tom zdravotnim poj.taky neslysela....,ale pokud je dite postizeny tak do sedmi let se pobira rodicak,nebo ne?Ale ono i kdyby jsme si meli platit to zdravko sami,tak je to porad vic nez 3800,-
ale porad mi vrta hlavou,kdyz teda chlapi nemaj narok na PPM,jakto,ze si muzou vybirat z tech tri variant?

dasty
30. led 2008

holky mě na zdravot.pojišťovně před rokem když bylo malému 3roky říkala paní,že mě budou platit do 7let dítěte pojištění zdravotní,ale už si nepamatuju jestli tam nebyla podmínka,že nesmí navštěvovat školku déle než do 12hodin,ale jde to-synek je naprosto zdráv.Chtěla jsem dneska zajít na socialku a zdrav.pojišťovnu,ale onemocněl nám hafík-udělal si něco se zádama ☹ a ještě mu našli nějaký potvory v uchu).Budu se tam muset vypravit.
Je to jednodušší když jako my-jedno máme v březnu 4roky a v červnu budeme mít druhé.jelikož jsem nebyla zaměstnaná automaticky bych musela jít na tu pomalou variantu a pokud to bude možné,zažádá manžel na tu 3 letou variantu až se prcek narodí,já budu doma a zdravotní mě budou platit na první dítě kterému se budu věnovat do 7let spolu s miminkem.Takhle jsem tomu porozuměla 😉 jInak si myslím,že jak píšou 3roky 7600 a pak 4rok 3800kč se týká jen teď maminek které mají dítě starší 21měsíců a nemůžou si vybírat,pak už budou jen ty 3 varianty ať zažádá kdo zažádá 😒

mikca
30. led 2008

baf no tak to je mi taky záhadnou ..holt jim dstačí že má příjem a je to... 😝

jinak radost já si myslím, že si musí vybrat jako ženská tutdíž bud 3 nebo 2 nebo tři roky..neexistjje ani por ženskou varianta do tří let 7600 a apk 3800..teda pokud nemá dítě starší 21 měsíců k 1.1.2008...takže to bude jen na tři roky..jinak kdby to bylo tak si to zvolím taky..a myslím že většina a v tom znění zákona nějaka specialní kolonlka pro chlapi není...

mikca
30. led 2008

oprava 4 roky 🙂

mikca
30. led 2008

Dobrý den, máme 2 děti (5 měsíců a 2 roky staré). Rodičovský příspěvek budu brát na sebe (otec, zrychlené čerpání) a manželka zůstane nadále doma. Rozumím tomu dobře, že pokud máme ještě druhé dítě (to starší), bude za manželku nadále platit stát pojištění ? Má za této situace nějakou výhodu, převést třeba po měsíci rodičovský příspěvek zpět na manželku a nebo je to jedno ? Děkuji.

Vážený pane,

ve Vaší situaci se ocitla spousta rodin a výklady se liší. každopádně bych doporučovala, abyste zažádal Vy o rodičovský příspěvek provedl volbu varianty čerpání délky rodičovského příspěvku a v dalším měsíci provedli změnu oprávněné osoby z rodičovského příspěvku.
Stručný popis situace:
Pokud se týká platby pojistného na zdravotní pojištění je praxe i teorie nejednotná. Nyní v souvislosti se sociální reformou nastaly výkladové problémy. Právní předpisy aplikují a vykládají v tomto směru zdravotní pojišťovny samy.

Podle jednoho názoru (tento výklad potvrdilo samo Ministerstvo zdravotnictví): bude Vaše manželka povinna pojistné zaplatit sama, jakožto osoba bez zdanitelných příjmů.
Za OBZP je považován pojištěnec s trvalým pobytem v ČR, za kterého není po celý kalendářní měsíc plátcem pojistného ani zaměstnavatel, ani stát, ani pojištěnec sám není plátcem pojistného jako OSVČ. Do kategorie OBZP se zařadí např.: rodič v domácnosti, která nepečuje celodenně
osobně a řádně o dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let, nepobírá žádný důchod z českého důchodového zabezpečení, není v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, a není za něj stát plátcem z jiného důvodu. Tyto skutečnosti musí trvat po celý kalendářní měsíc.
Výše pojistného se odvozuje od minimálního vyměřovacího základu - od minimálná mzdy (k 1.1.2008 činí 8000 Kč měsíčně), tj. činí 1 080 Kč měsíčně.
Odvod pojistného za osoby bez zdanitelných příjmů
§ 10
Osoba bez zdanitelných příjmů platí pojistné na účet příslušné
zdravotní pojišťovny za celý kalendářní měsíc. Pojistné je splatné od
prvního dne kalendářního měsíce, za který se platí, do osmého dne
následujícího kalendářního měsíce.

Druhý názor (tento výklad rovněž potvrdilo samo Ministerstvo zdravotnictví): Je možné, aby za Vaší manželku pojistné na zdravotní pojištění zaplatil stát, a to na základě ustanovení
§ 7 odst. 1 písm l) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění:
l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do
sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby
uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za
splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích
(mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která
nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní
docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s
týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze
jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která
převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů,^16) pokud nemají
příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,
Je třeba, aby Vaše manželka splnila všechny podmínky v ustanovení uvedené, oznámila tuto skutečnost a podepsala u zdravotní pojišťovny čestné prohlášení. V měsíci, kdy se bude s otcem dítěte střídat v osobě oprávněné z rodičovského příspěvku, je třeba, aby rovněž zdravotní pojišťovně oznámila, že jste příjemcem rodičovského příspěvku Vy a že stát je povinen za ní platit pojistné z důvodu příjemce rodičovského příspěvku. Citace celého ustanovení § 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění:
§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za
tyto pojištěnce:

a) nezaopatřené děti; nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona o
státní sociální podpoře;^7)

b) poživatele důchodů z důchodového pojištění, kterým byl přiznán
důchod před 1. lednem 1993 podle předpisů České a Slovenské Federativní
Republiky a po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky. Za
poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle
předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém
pojištění výplata důchodu nenáleží;

c) příjemce rodičovského příspěvku;^7)

d) ženy na mateřské a rodičovské dovolené, ženy pobírající peněžitou
pomoc v mateřství a muže po dobu jejich nepřítomnosti v práci, po
kterou se jim poskytuje peněžitá pomoc podle předpisů o nemocenském
pojištění;^8)

e) uchazeče o zaměstnání včetně uchazečů o zaměstnání, kteří přijali
krátkodobé zaměstnání;^9)

f) osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a osoby s nimi společně
posuzované^10), a to za podmínky, že nejsou podle potvrzení plátce
dávky pomoci v hmotné nouzi v pracovním ani obdobném vztahu ani
nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost, nejsou v evidenci uchazečů
o zaměstnání a nejde o poživatele starobního, plného invalidního,
vdovského nebo vdoveckého důchodu, ani o poživatele rodičovského
příspěvku nebo o nezaopatřené dítě,

g) osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně
těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV
(úplná závislost)^11), a osoby pečující o tyto osoby,

h) osoby konající základní (náhradní) službu v ozbrojených silách,
další službu^13) nebo civilní službu a osoby povolané k vojenskému
cvičení;

i) osoby ve vazbě nebo osoby ve výkonu trestu odnětí svobody;

j) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského
pojištění;^14)

k) osoby, které jsou plně invalidní nebo které dosáhly věku potřebného
pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňují další podmínky pro
přiznání plného invalidního důchodu nebo starobního důchodu a nemají
příjmy ze zaměstnání, ze samostatné výdělečné činnosti a nepožívají
žádný důchod z ciziny, nebo tento důchod nepřesahuje měsíčně částku ve
výši minimální mzdy;^15)

l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do
sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby
uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za
splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích
(mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která
nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní
docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s
týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze
jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která
převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů,^16) pokud nemají
příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

něco jsem našla ohledně toho pojistného když je na RD chlap

dasty
30. led 2008

mikco ono je asi nejlepší se stejně osobně na to vyptat,třeba i to zda se to manželovi nebude počítat do daní atd.
Jsem s toho jelen ☹

kacka.va
30. led 2008

no jo, ale třeba mi teď není jasné, když dítě přece do školky jít aspoň na jeden rok musí, než jde do školy, ne? A na 5 dní v týdnu. Je v tom prostě bordel 🙂. No ale asi to mezi sebou to pojištění a rodičovská vazbu nemá. Každé jede zvlášť.

dasty
30. led 2008

kačko já to taky nechápu ☹ oni to poradí všude,ale pořádně laicky to není vysvětleno 😲 Každý jede zvlášť to máš pravdu,ale aby za tebe platil stát zdravotní musíš se starat o dítě a to má přece na sebe napsaný/myslím rodičák )manžel,ty budeš nezaměstnaná tudíž proč by za tebe měl stát platit zdrav.pojištění.Tam je logický to starání se o první dítě do 7let,ale tam to bude mít určo nějakou podmínku a s tou školkou máš pravdu poslední rok musí chodit ☹

mikca
30. led 2008

no dasty ty uřady bych jako nějakou základnu informací moc nabrala,jelikož někdy vědí uplné prd..ted zrovna mé známe zmršili RD jelikož spadla do pomalého čerpání a místo aby dostávala do 21 měsíců 7600 už od ledna jí daly 3800...takže kdyby jsem se v tom trochu nehrabala a neřekla dotyčné že je to blbost, tak by tak nechala.protože jí nenadpalo že by jí socka mohla uděla t takle poměrně zásadní chybu... 😝

kacka předškolní docházlkka není povinná..do školky dítě nemusí chodit když rodič nechce.., ale naopak když aby tam děcko chodilo tak školka je povinná ho vzít pokud je to předškolák 🙂

mikca
30. led 2008

no jo ale dasty ona jde udělat změna opravněné osoby zpět na ženu..muž zažádá a další měsíc to převede na ženskou ..teda aspon v té odpovědi to píšou... 😕