Můžu po porodu změnit jméno dítěte? Musím na matriku?

lacherka
30. kvě 2008

Zajímalo by mne, pokud v těhotenství se rozhodnu, že se dítě bude jmenovat po otci, musím zajít na matriku a tam vše sepsat už před porodem? Popřípadě, kdybych poté změnila názor, musím zase jít na matriku nebo stačí v porodnici pouze nahlásit změnu nebo už se bude brát tak jak bylo sepsáno na matrice?

bambulik
30. kvě 2008

já nevím jestli to jde pak změnit
já nejsem vdaná, s přítelem jsme byli na matrice, on uznal otcovství a ptala se nás po kom bude mít příjmení miminko, dohodly jsme se že po příteli...tak se rozhodni tak abys nelitovala... 😀 😝

melanykol
30. kvě 2008

Lacherka Pokud chceš příjmení po otci,tak musíte na matriku oba,občanku,rodný list,pokud jste rozvedeni,tak rozsudek o rozvodu musíš mít ty sebou.Dají ti papíry které pak oba podepíšete a papír na křestní jména taky podepisujete oba.Mám pocit,že po porodu by se něco platilo,protože když si to nevyřídíte,tak má mimčo příjmení po tobě.Tyhle papíry bereš sebou do porodnice.

lacherka
autor
30. kvě 2008

melanykol: a kdybych se náhodou rozhodla, že příjmení po otci a potom jej chtěla změnit po sobě? jde to nebo co je psáno to je dáno?

bambulik
30. kvě 2008

lacherka, zkus se zeptat na matrice jak tam půjdeš..

melanykol
30. kvě 2008

TAK TO NEVÍM,ALE ZAVOLEJ,NEBO ZAJDI NA MATRIKU,POKUD TO DO PORODU STIHNEŠ 🙂

amj
1. čer 2008

lacherka - změnit lze, se souhlasem otce, za poplatek

fiallinka
5. čer 2008

lacherka: je to tak, souhlas s amj, změnit to můžeš, ale v zásadě ne proti jeho vůli (jedině potom soudním rozhodnutím z vážných důvodů)

xlucka
6. čer 2008

Změna příjemní ti může být dovolena pouze se souhlasem druhého rodiče.
Tzv. Oba jste společně prohlásili, že dítě je vaše společné a budete užívat pro něj příjmení po otci a tak při jakékoliv změně musíte zase společně oba prohlásit a OBA se změnou souhlasit.
Pokud nebudeš mít souhlas od otce dítěte, pak ti v žádném případě změnu příjmení matrika ani soud nepovolí.
Soud by ti změnu příjmení bez souhlasu otce dítěte dovolil pouze ve velmi vyjimečných případech (dítěti zemře otec a ty ses znova provdala apod.) nebo pokud otec soustavně po určitou dlouhou dobu o dítě neprojevuje absolutně žádný zájem (nemyslí se tím pouze placení alimentů,ale pokud ho třeba ani nenavštěvuje několik let,pak ti změnu možná soud povolí)
Tož tak