Na co budu mít nárok? V podnájmu, studentka VŠ, nezam.

dendinka
25. led 2012

Dobrý den, ahoj milé maminky, jak kdo chcete. Prosím o radu, budu se muset stěhovat, budu bydlet sama v podnájmu, jsem studentka denního studia VŠ a nejsem nikde zaměstnaná ani nemám žádnou stálou brigádu, na co mám nárok od SSSZ? Děkuji za rady.

j.a.n.i
25. led 2012

No, obávám se, že na nic... tedy možná na přídavky na dítě. Pak by teoreticky šel příspěvek na bydlení, ale tam musíš mít nájemní smlouvu a trvalé bydliště.
Ale pokud stále studuješ, tak mají povinnost tě živit rodiče, takže bys měla mít od nich výživné. a teprve pak by se daly řešit dávky hmotné nouze.

veruvojtkova
26. led 2012

@dendinka pokud máš oba rodiče a nejsou rozvedení, tak si myslím, že taky na nic, jak píše j.a.n.i. mají povinnost tě živit, dokud studuješ..pokud by byli rozvedení a žila by jsi třeba jen s maminkou, tak tam by snad nějaká šance byla, já jsem nějaký příspěvek dostávala, ale můj otec věčně neplatil, tak možná přihlíželi i na to..ale studovat VŠ jsi se rozhodla sama, to není povinné.Obávám se, že pokud nevystačíš s penězi, tak jedině práce na víkend ☹ ale píšu jen svůj názor, možná by stálo za to si to zjistit od někoho přímo tam, určitě ti poradí.. 😉

j.a.n.i
26. led 2012

@dendinka Já jen doplním, že nárok na výživné máš i pokud rodiče rozvedeni nejsou - pokud u nich nebydlíš tak jsou povinni ti oba přispívat, ale pokud nechtějí, tak bys to musela dát k soudu, klasická žaloba o výživné na zletilé nezaopatřené dítě (nevím přesně)

dendinka
autor
26. led 2012

@j.a.n.i děkuji za odpovědi, nejde o to, že by mě rodiče nechtěli dávat peníze na jídlo atd., přestěhovala bych se včetně trvalého bydliště, jde o to, že to do školy mám daleko a musím denně dojíždět tam a zpátky to dělá tři hodiny, jízdné teď ještě zdražili, tak by to ani nebylo nějak závratně dražší být v podnájmu oproti dojíždění, jen jsem chtěla vědět, jestli by se nedala získat nějaká kačka navíc, aby mi nemuseli platit všechno rodiče, nejsem jejich jediné dítě

j.a.n.i
26. led 2012

@dendinka Tak to by šel ten příspěvek na bydlení, akorát myslím, že by to měla být nájemní smlouva a ne podnájemní, ale 100% to nevím, zas až tak to neumím. A ty přídavky na dítě ti vyjdou 🙂 akorát se domluv s rodiči, kolik ti budou oficiálně dávat, protože tohle bys myslím, měla doložit jako tvůj příjem.
Já to pochopila špatně, z toho, že se musíš stěhovat, tak jsem myslela, že jde o problémy v rodině, omlouvám se.

jhaukova
10. čer 2012

Dobrý den prosím vás jsem v rozvodovém řízení manžel mě vystěhoval jsem v podnájmu vydělám čistého 9000kč nájem zaplatím 8400kč šalinkartu 550kč a nezbývá mě ani koruna.Měla bych nárok na nějaké peníze od sssz? děkuji za odpověď Hauková

j.a.n.i
10. čer 2012

@jhaukova Obávám se, že ne ☹ protože pro příspěvek na bydlení je nutná nájemní smlouva a trvalé bydliště a na dávky hmotné nouze zas budeš mít příjem příliš vysoký, pokud jsem správně pochopila, že děti nemáte. Ale můžeš na sebe žádat alimenty, je na soudu, zda ti je přisoudí, záleží na tom, jaký příjem má manžel a jaký je důvod rozvodu.

sal80
14. čer 2012

@dendinka Podle Zákonu o rodině mají na Tebe rodiče vyživovací povinnost a tudíž Ti nikdo po dobu těhotenství nic nedá. Po porodu ale ano, různé příspěvky na dítě a tak 🙂