Na co mám nárok, když nepřeruším studium a porodím?

frenkys
18. led 2008

Jsem ve čtvrtém ročníku a v půli března mám rodit. V květnu bych chtěla odmaturovat. Nejsem vdaná. Na mateřskou nemám nárok, na rodičovský příspěvek ano? A odkdy? Děkuju

sisstin
18. led 2008

frenkys: na rodičká máš narok od narození dítěte 😉

mikca
18. led 2008

frenkys jám má pocit že máš nárok na mateřskou pokud máš denní studium..měla by ti jí platit škola..a na rodičák máš nárok samozřejmně taky ..jen záleží na délce kterou si zvolíš..pokud ti ten nárok ńa tu mateřskou vznikne, tak se můžeš rozhodovat mezí dvouma nebo třena rokama...pokud ne, tak budeš mít do 21 měsíců malého 7600 apak do 4 let 3800kč

sisstin
18. led 2008

mikca: i SS platí MD? 😕

mikca
18. led 2008

no siss já to tu někde na konivi četla že jo..ale nevím jak je to od nového roku jestli to nějak nezměnili...nebo myslíš jen VŠ??..tak ted nevím ☹ ..jsi mě zmátla 😀

sisstin
18. led 2008

mikca: já nevim 😉 já nevěděla ani, že to platí VS...než jsem si to tady přečetla 😉

mikca
18. led 2008

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... tady jí to platila VŠ..tak nevim jak je to SS

sisstin
18. led 2008

mikca: každopádně mi furt není jasný, z čeho to ty školy vypočítávají 😕

mikca
18. led 2008

no tak to mě taky ne..ale možná nějaké životní minimum..asi to pak nebude vejvar no ☹

sisstin
18. led 2008

mikca:no právě..tak to se pak stejně vyplatí rodičák..já mám např. MD jen o stovku vyšší, než je rodičák 😔 😅 =mám asi o 500Kč mín, než když jsem otročila v Albertu 😝

mikca
18. led 2008

no ty jo to je síla...ale u Md dovolený je pak výhoda v tom že mužeš volit jak dlouho zůstat když jí nebueš mít tak máš smůlu ..takže lepší almužna, než nic

sisstin
18. led 2008

mikca: to jo..já se bála, že budu muset bejt na 4roky..ale nemusím, když mi teda ten nárok na MD vzniknul..ale nezaměstnaná jsem 😔

mikca
18. led 2008

siss ..máš spoustu času si nají novou práci ...nežen se makat a užívej prcka 🙂

miruskaaa
11. únor 2008

ahoj ja jsme v 1 rocniku na ss a jsem tehotna a vsechno jsme si zjistovala materskou plati jen nektere skoly a kdyz ne treba celou ale jen cast tak to pak doplaci socialaka ale ja jsme na soukrome skole a myslim ze ta mi nic platit nebude

paolin
11. únor 2008

ta PPM pro studentky je nejak dana pausalne. celkove to nebude nic moc, ale kazda korunka se hodi, ne?

monas
15. únor 2008

Ahoj, tak já to vím naprosto přesně, jelikož se mi loni 27.10.2006 narodil syn, byla jsem v té době ve 3. ročníku na právech v Brně a nepřerušila jsem stzudium. Na PPM nárok NEMÁŠ, od narození dítěte bereš rodičovský příspěvek (7600). Od 22. měsíců věku dítěte jen 3800, jelikož si nemůžeš zvolit 3letou rodičovskou, protože ti nevznikl nárok na PPM. My to vyřešili tak, že si od 1.1.2008 o rodičovský př. zažádal manžel, může normálně dál pracovat, stačí zajistit hlídání zletilou osobou, což jsem dál já. Vzhledem k tomu, že dál studuju, nemusím si za sebe platit ani tak soc.-zdrav., takže jsme "obešli" debilní zákona jsme pořád na svých 7600,-

deathy
2. pro 2008

Ahoj, koukala sem že už je to tu celkem staré téma, tak se chci zeptat, jestli se v blízké době a na nový rok nechystají nějaké změny co se týká studentek. Já sem ve čtvrťáku, nepřerušila sem, jen mi teď třídní nabídla individuál, protože jim kazím průměr třídy v zameškanosti 😀
Každopádně, na co mám nárok? Nevíte např. výši porodnýho a ostatní dávky? Díky

lucinka7988
2. pro 2008

Ahojky na PPM studentka nárok má určitě i v roce 2009 😉 Jen musí přeřušit studium nebo ho řádně zakončit (maturita) :
Podle § 51 náleží peněžitá pomoc v mateřství studentce, která přerušila (skončila) studium a splňuje přitom i ostatní podmínky nároku na tuto dávku, zejména získala v posledních dvou letech před porodem 270 dnů účasti na nemocenském pojištění (počítá se i doba studia - což ty samozřejmě splňuješ). Dávka se poskytuje ode dne přerušení (skončení) studia, nejdříve však od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, jak jej určil lékař.
Výše peněžité pomoci v mateřství u studentek za kalendářní den činí 254 Kč.

Porodné je za každé narozené dítě 13 000,- (holomci to snížili 😠 )

A ostatní dávky závisí na výši příjmech posuzované rodiny...Budou se posuzovat příjmy všech členů tvé domácnosti... - mámá, táta bratr atd.

Vše najdeš na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/soc_priplatek
Já jsem si o vše zažádala a teď uvidím co mi pošlou 😉 😉

A jestli se můžu zeptat. jak to všechno dopadlo s tvým přítelem??? Byla jsem párkrát na tvé diskuzi, když jsi začínala s těhulkováním 🙂 🙂 ...Už má lepší přístup? Těší se na mimčo? Gratuluji k holčičce a přeji hóódně štěstí a hlavně zdravíčka 😉 😉

deathy
3. pro 2008

lucinka7988, asi se možná budu ptát hloupě, ale..píše se tam, že se dávka poskytuje ode dne přerušení (skončení) studia. Já ani nepřerušim, a dáli pán bůh 🙂 tak v květnu odmaturuju. Ale malá se má narodit v březnu. Takže to dostanu ty peníze normálně po porodu, nebo až ukončim školu? A co když část matury budu dělat až v září?
Já se v těch paragrafech ztrácím, a někdy ani nerozumim tomu co tam píšou, a to nejsem žádnej hňup 😀
Takže porodný 13000,-? Hm, já si myslela nějakých 17, ale to byla stará info, taky blbý.

Jinak s přítel ok, překousl to a zůstal, takže to asi znamená že dobrý 😀 Od prázdnin uběhla dlouhá doba a sme v pohodě. Přístup lepší je, ale občas bych ho fakt plácla, někdy se totiž chová sám jako dítě, takže to budu mít asi těžký 😀 Jestli se těší, já ti ani nevim, tohle on mi neřekne i kdybych to z něj chtěla vymlátit. Pořád se tváří tak nějak...něco mezi, ale třeba v hloubi duše už se i těší. No chlap, co by mi ukazoval svoje city. Když sem mu sdělila, že bude mít holčičku, tak mu ukápla slza, ale zase nevim, jestli to bylo všeobecným dojetím, smutkem...radostí..nevím. Ale už měl proslov jak až bude holka chodit do školy, předpokládám na střední, tak pro ní bude jezdit na motorce, aby všechny její kamarádky viděly, jakej je její táta frajer 😀 🙄 Takže asi dobrý. A děkuju za přání. Koukám že ty už máš mrně doma, musí to bejt fajn.

papaya1
3. pro 2008

Ahoj, teda nechci plašit, ale tušim, že od ledna 2009 se pravidla docela mění. Studenti(tky) už nebudou mít nemocenské pojištění a nemají tak nárok na PPM, tudíž ani na výběr co se týče rodičáku - musí být ten 4letý. Radši bych se na to teda vypatala někde na sociálce, jak to vlastně bude. Třeba bude ještě nějaký přechodný období aspoň pro stávající těhule, nevim. Vážně se někde zeptej.
Jinak by to šlo řešit třeba tak, že by rodičák byl napsanej na přítele - pokud pracuje, ten by si vybral např. tříletou variantu a za měsíc byste se prohodili 🙂

lucinka7988
3. pro 2008

Napiš deathy do té poradny - Aperio.cz - mě tam dost pomohli...Nebo můžu za tebe zkusit někam napsat já...Jestli budeš chtít.Sociálku můžeš taky zkusit, ale ze své zkušenosti jsem poznala, že na sociálce mi říkala každá ženská něco jiného - v těch věcech okolo těhotných studentek mají docela bordel... 🙄 🙄 Já jsem to vyřešila tím, že mě nakonec můj táta fiktivně zaměstnal a já tím pádem nemusela nic řešit přes školu...
Jinak s tím přítelem to je SUPER!!! A to že se chová sám jako dítě je určo normální - mému tátovi je 46 let a je to taky takový přerostlý dítě...Holt to někoho nepustí nikdy 😉
A to že mu ukápla slza bylo určitě štěstím...Jinak by nebrečel. Jakmile se malá narodí, tak uvidíš, že mu těch slz ukápne víc a všechno se v něm změní...Hlavní je, že jste to vyřešili a že je s tebou. A co jeho rodiče??? Už to vědí?

deathy
3. pro 2008

papaya, já nevěděla o té PPM, ale o rodičáku jo. Popravdě, ani mi nevadí že musím mít ten 4letej, užiju si prcka a srovná se trochu situace. Asi si i dodělám nějakou vyšší školu nebo možná jazykovku, nevím ještě.
Já právě myslela, že PPM je jen pro ty, co už pracovaly.

lucinka, kdybys měla třeba čas a pokud víš kam napsat, tak se klidně optej, budu jen ráda. Mě nikdo fiktivně zaměstnat nemůže, možná jen doopravdy, ale to si nejsem úplně jistá zda bych chtěla, protože hned po škole se vrhnout do světa manažerů a financí..a do toho mimčo, to se mi nechce. Ale to jen taková myšlenka.
Jinak přítelovo rodiče, ví. Už docela dlouho. Nebo mě to přijde dlouho..já už ani nevim. Máma to moc neprožívá, ale tak to sem ani nepředpokládala. Spíš jeho táta, ten se těší! A tím mě dostal, protože já vůbec takovou reakci nečekala. Bylo to milý. A fakt se těší, plánuje co a jak a tak 😀 Je to milý.