Na jak dlouho můžu odjet s dítětem přes nesouhlas otce?

neu.sona
6. říj 2011

Ahoj holky,

doufám, že tady ta diskuze někde není, ale hledala jsem jak blázen.
Můžete mi prosím některá urgentně poradit (jedná se o rychlou radu pro kamarádku), zda může matka odjet na 14 dní ke svým rodičům přes nesouhlas otce dítěte?
Jedná se o to, že kamarádka má doma už delší problémy a rozhodla se odjet odpočinout k rodičům, nebo spíš utéct a promyslet si, co dál. Manžel jí ale vyhrožuje, že je to na paragraf, když s tím nesouhlasí a bude to řešit. On jí teda celkově vyhrožuje, že když se s ním rozvede, že jí rozhodně dítě nenechá, tak aby neudělala hloupost. Tak bych jí chtěla pomoct a rychle to zjistit. Pokud některá víte, budu ráda za radu.
Moc děkuju.

kristynaw
6. říj 2011

myslim si, ze pokud nejede do zahranici, tak je to jedno, ale nevim, to by chtelo se zeptat nejakyho pravnika...

neu.sona
autor
6. říj 2011

No to právě ona taky neví :(. A právníka žádnýho neznáme :(.

neu.sona
autor
6. říj 2011
crca
6. říj 2011

@neu.sona já teda v tomhle nedělám,ale myslím si že taky pokud nejede do zahraničí,tak to ničemu nevadí-prostě jede k rodičům na dovču a to jí nikdo nemůže zakázat ani pak používat u soudu-toho bych se nebála,že by jí kvůli tomu sebrali dítě 😉

neu.sona
autor
6. říj 2011

@crca díky za odpověď. víš, jak to je, když jsou dva na nože. nechce udělat nějakou hloupost, aby to něčemu neuškodilo 😉

crca
6. říj 2011

@neu.sona to je mě jasný,že se bojí aby něco ještě nepo..a 😉 taky bych se bála,ale tohle jí nemůže nijak uškodit 😉 obzvlášť,pokud to bude "manžel" vědět-to není žádný únos a tím spíš,bych pak u soudu řekla,že mě ještě vyhrožoval 😉 a že měla strach o sebe a o dítě 😉

berenika39
6. říj 2011

ahoj, existuje nějaká dohoda (haagská úmluva?), to se týká únosů dětí do zahraničí, dítě nesmí být přemístěno bez souhlasu druhého rodiče do jiného státu. u nás nesmí být omezeno právo druhého rodiče pečovat o dítě, prostě mu musí říct, že jede na dovolenou a kam...jinak si myslím, že v čr není problém.

jedendomov
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
neu.sona
autor
7. říj 2011

Děkuji moc všem za odpověď. Budu jí to tlumočit a dám jí kontakt. Myslím, že se určitě ozve. Ještě jednou děkuji.

anatanka
8. říj 2011

@neu.sona Jak uz bylo psano vys, po CR neni problem, zvlast pokud otec vi, kde se dite v tu dobu nachazi a ma umozneny pristup k nemu.
Vyhruzky typu, ze dite pujde k nemu do pece apod. jsou celkem beznou zalezitosti. Nekteri otcove moc dobre vedi, na jakou strunu u matky zahrat, aby "nezlobila". Tim bych se nijak zvlast nevzrusovala. Je to pusobive, ale malokdy realne.

katerinanov
12. říj 2011

@anaranka Je to sice působivé ale v momentě kdy na to matka přistoupí se mnoho otců stáhne, přece jenom zjistí, že starat se o dítě je starost.

Já bych se trošku bála toho, že otec u soudu zapře že mu řekla kde jsou ale to by bylo stejně jen slovo proti slovu.

lilliaan
12. říj 2011

A viete mi poradit ako by to fungovalo u mna? Mam slovenske obcianstvo a v SR i trvaly pobyt. V CR zijem 2 roky, pracujem, odtial som poberala PPM a teraz budem i RP. Po nasej poslednej nezhode, som i ja uvazovala, ze pojdem k rodicom na slovensko, na dovolenku a aspon uvidia maleho... Je s tym problem, ak by otec dietata nesuhlasil? Manzelia nie sme, ale ako otec je uznany v rodnom liste. Kedze mam na slovensku trvaly pobyt, tak i napriek tomu sa to chape ako "vycestovanie s dietatom do zahranicia"...? 😒 dakujem za rady 😉