Na ÚP. Jak se vyplácí nemocenská a rizikové těhot.?

tatramelka
10. zář 2010

Zdravím všechny,

potřebovala bych zodpovědět jednu otázku.
Odcházím z práce a hledám si novou. Před měsícem jsem potratila,ale chceme to s přítelem zkusit znova tak za měsíc,měsíc a půl. Přemýšlým jestli se mi vůbec vyplatí hledat si novou práci. Příteli se to zdá taky zbytečné, tak bych šla rovnou na ÚP. A když otěhotním,tak bych šla na nemocenskou a pak na rizikové těhotenství. Jak se v tomto případě vyplácí nemocenská,a rizikové těhotenství?Má s tím některá z vás zkušenosti?

Děkuji za veškeré odpovědi.

rosslyn
10. zář 2010

@tatramelka určitě se ti vyplatí hledat si práci. Mně pracovní poměr skončil a jsem na nemocenské, ale ještě pro mě platí ochranná doba 180 dní, takže si můžu zvolit čerpání rodičovského příspěvku...pokud budeš na pracáku, tak nemáš nárok na mateřskou a nastupuješ na rodičovskou na 4 roky.

tatramelka
autor
10. zář 2010

Proč bych neměla mít nárok na mateřskou?To nechápu.Mám odpracováno 270dní a taky se budu snažit otěhotnět do 180dní od ukončení prac.poměru.Tak nechápu proč bych nemohla dostat mateřskou normálně.
Ale děkuji

jmisa
10. zář 2010

@tatramelka máš v adrese Slovensko, to platí? Tamní zákony neznám.

Ale pro ČR je sice ochranná lhůta pro výplatu PPM 180 dní, ale těhotná by si musela být už v době, kdy pracovní poměr skončil.
Pokud otěhotníš jako nezaměstnaná, tak je ochranná lhůta jen 7 kalendářních dní.

j.a.n.i
10. zář 2010

@tatramelka A hlavně ta ochranná doba je pouze pro mateřskou a musíš na ní do 180 dnů nastoupit (nestačí otěhotnět), pro nemocenskou je ochranná doba vždy jen 7 dní od ukončení pracovního poměru. Takže pokud ukončíš PP a po měsíci až dvou na UP otěhotníš, tak nemáš nárok ani na neschopenku ani na mateřskou.

len
10. zář 2010

@tatramelka ty do těch 180 dnů nemáš otěhotnět, ty do té doby musíš nastoupit na mateřskou! Což nestihneš, vzhledem k tomu, že v práci už nejsi, těhotná taky ne a na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem. Tenhle zákon má chránit ty, které jsou propuštěny třeba na samém začátku těhotenství, kdy o tom nevědí, popř. těhotné zkrachuje firma, u které pracuje...
Bohužel musíš splnit podmínky obě - mít odpracováno těch 270 dní A ZÁROVEŇ na mateřskou nastoupit do 180 dní od skončení pracovního poměru. Bohužel je to pak ale nespravedlivé třeba vůči těm, které 10 let poctivě pracují, pak přijdou o práci, otěhotní... a mají nárok jen na základní čtyřletý rodičák, na mateřskou vypočtenou z platu ne 😒 Řešila jsem loni to samé a zjistila, že otěhotnět v evidenci úřadu práce, i když mám předtím odpracované roky, se prostě nevyplatí. Doporučuji si najít práci novou a pak teprvě otěhotnět, potom se mateřská bude počítat z příjmu v nové práci a bude i na výběr, o jak dlouhou (2-3-4 roky) rodičovskou máš zájem.
Jinak je to, jak píšou holky - pokud bys chtěla po otěhotnění hned na PN, musíš to stihnout do 7 dní od ukončení předešlého pracovního poměru.

tatramelka
autor
10. zář 2010

Tak to je konec ☹
Těhotná nejsem,ale v práci ešte ano. Tak to je děsný, takže stejně si musím najít práci ☹ chjo.
Bože to se takhle všechno komplikuje že to ani není možný ☹
Děkuji všem

jajik25
11. zář 2010

Ahoj holky potřebovala bych se zeptat jak to bude s vyplácením podpory.Slyšela sem že první měsíc na ÚP mi vyplatí podporu a druhý měsíc už musím odpracovat určitý počet prospěšných prací abych měla vůbec nárok na podporu.Můžete mi někdo říct jestli je to pravda?Díky moc za odpověď

j.a.n.i
11. zář 2010

@jajik25 Ne, neplatí, to byli jen zmínky o nových návrzích...

mgaba
20. zář 2010

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jestli ochranná lhůta 180dní platí i v tomto případě. Jsem na rodičáku do 31.3.2011, ke stejnému datu dostanu výpověď (firma bude oficiálně zrušena, nyní jsem vedena ještě ve stavu). Snažíme se o druhé mimi, které by se ev. narodilo nejdříve v 7/2011. Do 180dní se vejdu, ale nemám odpracováno těch 270dní. Před 1. těhotenstvím samozřejmě ano, to mám odpracováno 15let 🙂. Děkuji moc za odpověď.

j.a.n.i
20. zář 2010

@mgaba Jojo, platí to stejně, trvá ti pracovní poměr, je úplně fuk, že jsi doma na rodičovské, rodičovská za trvání PP se ti do těch 270 dní normálně počítá. Jen doplněk, pokud by firma zanikala k dřívějšímu datu než k 31.3.2011, tak ti tu výpověď mohou dát dříve, na zánik firmy se nevztahuje zákaz výpovědi při RD.

mgaba
20. zář 2010

Děkuji za odpověď. Výpověď k 31.3. už mám podepsanou nyní dopředu. Ostatní zaměstnanci byli převedeni pod jiného zaměstnavatele a protože jsem na RD, se mnou se čeká, až mi skončí právě k tomu datu.Pak bych také mohla nastoupit pod nového zaměstnavatele, ikdyž těhotnou by mě nejspíš nechtěl 😉 . Ještě jednou děkuji za info 😵 .

j.a.n.i
20. zář 2010

@mgaba Nojo, koukám, že ani zaměstnavatel neumí zákoník práce, ale zas pro tebe je to výhodnější... máte více času na "výrobu" 😉

petka21
21. zář 2010

Ahoj potřebovala bych poradit. Jsem na UP,již nějakou dobu. Po delším snažení jsem teď zjistila,že čekáme miminko,ale práci si hledám stále.Tak se chci zeptat,pokud by mě teď někdo přijal na HPP,je možné abych pak mohla třeba po měsíci jít na neschopenku,popřípadě i dříve?A být na ní až do porodu a pak přejít na tu tříletou variantu? Nebo pokud mě příjme někdo na zkrácený úvazek na smlouvu,mohu jít i tak marodit jako u HPP?A to samé až do porodu a pak mít tu tříletou variantu? Nějak teď tápu a nechci být až do porodu bez peněz,že bych teď aspon na chvíli vzala cokoliv,jen aby mi šly peníze,jestli mi rozumíte? Díky za odpovědi 🙂

minal
24. zář 2010

Ahojky taky potřebuju poradit. Mám podobný problém jako mgaba. Jsem stále ve stavu, ale zaměstnavatel 1. Změnil název společnosti IČO zůstalo, 2. zrušil pobočku kde jsem pracovala už před dvěmi lety. Mně končí rodičák koncem listopadu, ale mom. jsem pravděpodobně otěhotněla. Chtěla bych nastoupit před koncem rodičáku na neschopenku, když to všechno klapne, a nevím zda na mě spadá nějaká ochranná lhůta. Mám právě dojem, že má zaměstnavatel má nárok mně propustit i v době na neschopence i RD, což dosud, ale neudělali. Možná na mě už zapomněli. Každopádně se jim připomenu s tím, že vlastně nemohu nastoupit a mám neschopenku.
Nechci skončit na pracovním úřadě těhotná, můžu se nějak bránit? Vztahy byly dobré. Stojím firmu peníze nebo jak to je s vyplácením nechopenky či mateřské. Že by mě nechali přežít...

j.a.n.i
24. zář 2010

@minal Ano, při zrušené pobočce tě propustit může, bránit se nemáš jak, takže ti zbývá se s ním leda domluvit aby to nedělal - prostě ho ukecat. Jinak firmu stojí peníze pouze prvních 14 dní tvé neschopenky, pak už ho nestojíš krom trochy administrativy nic. Možná bych zkusila navrhnout nějakou dohodu datovanou ke konci té další mateřské (či RD, ale to hodně daleko), že by pro něj byla motivace, že by něco ušetřil na odstupném...asi fakt nejvíc záleží jaké máte vztahy.

minal
24. zář 2010

Díky za odpověď, vztahy dobré byly, tak je snad ukecám. Budu muset...

minal
24. zář 2010

@j.a.n.i a když bych měla neschopenku psanou 14 dní před ukončením rodičáku, to jde??? Že bych je jako nestála nic. Nevím jak to pak je s křížením neshopenky a rodičáku.

j.a.n.i
24. zář 2010

@minal Jojo, jde to, tím bys ho nestála vůbec nic, jen to lékaři občas netuší, ale tomu zas nemusíš říkat, že si na rodičáku... Křížit se neschopenka a RD může, jen za tu dobu křížení nemáš nárok na peníze, až po ukončení RD.

minal
24. zář 2010

@j.a.n.i jo tak super, tak pokud se nic nestane, tak snad je ukecám, aby mně výpověď ještě nedávali a nechali mě ve stavu. Svým způsobem jim o nic nejde. Jinak prý, když jim dám neschopenku do 7 dnů od data výpovědi v ochranné lhůtě jsem. Pak to oni předají sociálce a ta se o mě stará až do nástupu na rodičáku. Tzn., na pracáku skončit nemusím. A vyhodit někoho v době těhotenství je prý proti zákonné v jakémkoliv případě. Takže, se snad dá bránit i tím. No snad nebudou problémy. Jako snaha otěhotnět dříve byla, bohužel se nezadařilo a příroda jeden pokus zmařila. Za to já bohužel nemohu.

minal
24. zář 2010

No jak píšu, snad se nějak domluvíme, já pro ně makala 7 let, mohli by mně vyjít vstříc, když je defakto nic nebudu stát.

j.a.n.i
24. zář 2010

@minal Nene, v případě zrušení celé pobočky to protizákonné není, ale zas pokud si to myslí, tak tím lépe pro tebe 😉
Ale jinak v ochranné lhůtě bys byla určitě, pro neschopenku je to těch 7 dní a pro mateřskou 180 dní, takže i ta by ti měla vyjít. Jen v případě dalšího dítěte bys měla smůlu, ale zas pokud další neplánuješ, tak je to asi jedno a případnou výpověď nemusíš řešit.

minal
24. zář 2010

@j.a.n.i No další dítěneplánuju, svým způsobem klidně mohu úvazek ukončit v průběhu rodičáku. No jo vlastně já bych se tam měla vejít i s těma 180 dny. Tak to je bezva. Tzn., že ikdyby mně dali výpověď po 24.11.2010 měla bych tedy nárok i na mateřskou jo???

j.a.n.i
24. zář 2010

@minal Jojo, přesně tak... a ještě bys dostala odstupné... ono to má taky něco do sebe.

minal
24. zář 2010

@j.a.n.i počítá se těch 180 dní od data neschopenky do data nástupu na mateřskou??? To jest těch 6-8 týdnů před termínem porodu???

minal
24. zář 2010

Nebo od data výpovědi? Omlouvám se, že se tak blbě ptám, ale jak tak počítám, vycházelo by mně to všechno tak tak.

j.a.n.i
26. zář 2010

@minal Počítá se to od ukončení pracovního poměru do nástupu na PPM (6-8 týdnů před porodem). Tj. pokud ti dají 25.11.2010 výpověď, tak prosinec a leden běží výpovědní lhůta (to by ti přidělí nějakou práci nebo tě musí nechat doma za plný plat, nebo tedy budeš na neschopence) a PP končí k 31.1.2011. Nebo se s nima můžeš dohodnout, že to ukončíte dohodou třeba k 1.12., tak by se doba počítala od tohoto data. To chce spočítat, co je pro tebe výhodné, zas při té dohodě by se dalo získat vyšší odstupné, za to, že se tě zbaví dřív 🙂 jen si v případě dohody pohlídej, aby tam byl uveden ten paragraf 52 a) rušení zaměstnavatele nebo jeho části a výše odstupného, pokud se dohodnete třeba na 4 platech.

minal
1. říj 2010

@j.a.n.i díky za vysvětlení, já doufám, že výpověď nedají a nechají mě přežít. Uvidíme v listopadu se to všechno rozsekne.