Na ÚP, v bytě sama s miminkem. Mám nárok na příspěvky?

dyndula
16. kvě 2014

Ahoj, jsem ze všech těch příspěvků zmatená, že si musím dotaz napsat sama... Žena na ÚP, 5 měsíců pro nárok příspěvku z ÚP uplynulo, bydlí v bytě sama, kde má i trvalý pobyt. Narodí se jí mimino, takže budou v bytě dvě a budou mít větší dávky na příspěvku na bydlení, ale z čeho se jí vypočítá porodné, když už je to rok, co byla zaměstnaná? Bude mít vůbec nárok třeba aby jí sociálka dala peníze na výbavičku nebo kočárek? Jak to je? Mají tyhle maminky vůbec nějaké výhody? Když pracovala, měla 10000 hrubého.

j.a.n.i
16. kvě 2014

@dyndula A ona to mimino počala sama nějakým zázrakem nebo jak? Nějak mi tu chybí zmínka o otci dítěte, který se má též na jeho zabezpečení podílet a stejně tak má povinost se podílet po 2 roky na zabezpečení neprovdané matky.
Jinak u příspěvku na bydlení záleží na situaci, ano narozením miminka se zvýší normativní náklady, tedy by příspěvek mohl být vyšší, ale pokud skutečné náklady jsou aktuálně menší, než normativ, tak se (celkem logicky) příspěvek nezvýší jen protože jsou 2.

dyndula
autor
16. kvě 2014

@j.a.n.i s otcem nebydlí a ani jej neuvede do rodného listu.

j.a.n.i
16. kvě 2014

@dyndula Tak v tom případě nárok na porodné mít bude, pak taky na přídavek na dítě a na 4 letý rodičák bez možnosti volby, plus tedy ten příspěvek na bydlení, který jsem pochopila, že aktuálně bere a víc nic. A na to aby ji dala sociálka nějaké peníze na výbavičku mít nárok nebude, její problém, že nehodlá uvést otce, pak ať si dítě živí sama, není důvod, aby se v tom případě staral stát, když se svým dobrovolným rozhodnutím připravuje o alimenty na sebe a na dítě.

klarionela88
17. kvě 2014

takze kdyz neuvedu otce do rodneho listu tak dostanu porodny?? 😀 jsem na uradu prace a asi nemam odpracovano tech 270 dni ale v posledni praci sem brala 10000-12000 cistyho....a o te materske na 4 roky sem neco cetla prvnich 21 mesicu posilaj 7600 a pak to snizej asi na 4000....???? taky ho tam nechci uvadet z duvodu ze kdyz od nej odejdu tak me nebude moct udat ze sem mu unesla dite....

nonnni
18. kvě 2014

@klarionela88 pokud jsi mela/mas prijdem nad 10 752Kc, coz je 2.4xzivotni minimum pro osamelou matku+dite, tak nedostanes porodne, ani bez uvedeni otce. Pokud mene, mas narok na 13000 u prvorozeneho ditete. 4. Leta varianta vyplaci 7600 po DEVET mesicu a nasledne castka pada na 3800 mesicne.

klarionela88
18. kvě 2014

@nonnni mela ale je to skoro rok....takze i pres to nemam narok?? hmm to me mrzi sem myslela ze to maji vsichni tak nejak stejne....

nonnni
18. kvě 2014

@klarionela88 pokud jsi jiz rok na UP, tak narok mit budes, nemas zadny prijem🙂

klarionela88
18. kvě 2014

pracovni pomer byl ukoncen k 30.6.2013....co sem ted tak koukala do papiru....sorry ze otravuji alew na tom internetu tomu vubec nerozumim a uz sem prohledala vsechno.....a kde se ta materska a porodne vyrizuje mi reknete prosim ?? sem z toho uplne jelen...

klarionela88
18. kvě 2014

@nonnni 😉

blahova_andrea
18. kvě 2014

@klarionela88 to je dost blbý důvod neuvést otce, ne?!

blahova_andrea
18. kvě 2014

@klarionela88 na mateřskou mají nárok jen zaměstnané ženy 😉 vás se týká rodičák. rodičák i porodné se vyřizuje na úp na odboru ssp 😉

nonnni
18. kvě 2014

@blahova_andrea ja bych to pochopila v pripade, ze manzel je cizinec a uz takhle mam pochybnosti. Muj tedy je take cizinec, ale ja pochybnosti nemela🙂 Doufam, ze tu za cas nebudu psat neco jineho 😅

klarionela88
18. kvě 2014

@blahova_andrea a co kdyz me uda ze sem ho unesla kdyz od nej budu chtit odejit???? nevim co bude za rok za dva a moc se neosvedcuje jako zodpovednej.... 😉

blahova_andrea
18. kvě 2014

@nonnni no tak u manžela se toto neřeší. ten se zapisuje do RL automaticky. řeší se to jen u neprovdaných. ty potřebují přiznání otcovství od muže, který má být zapsán do RL, jinak ho tam matrika nezapíše.

klarionela88
18. kvě 2014

@nonnni cizinec to je ale ne z asijskych nebo africkych zemi nastesti...

blahova_andrea
18. kvě 2014

@klarionela88 udat za únos nemůže. dítě by bylo s matkou, která je s ním na rodičáku a má ho v péči. to by únos nebyl a vysmáli by se mu. je každé matky rozhodnutí jestli otce uvede nebo ne, ale když otec v RL nebude, tak nemá ne jen žádná práva, ale také povinnosti. matka se sama odsuzuje k tomu, že nemá nárok na alimenty. vše má bohužel rub i líc, no.

nonnni
18. kvě 2014

@klarionela88 muj je z africke zeme, to nic moc neznamena...znam pripad ditete uneseneho a nasledne soudne posvedceneho, do Recka...
@blahova_andrea jj, vim..

blahova_andrea
18. kvě 2014

@klarionela88 jinak co bude za rok nebo dva, deset...to nevíme žádná 😉

nonnni
18. kvě 2014

@blahova_andrea tak jednoduche to neni...otec odveze dite v ramci EU, treba do toho Recka, a nez se vydomuzes nejakeho soudu, tak ti otec dokaze, ze si na tebe dite ani nevzpomene, ze se o nej muze lepe postarat a je v zajmu ditete zustat tam, kde je. Neudelas s tim nic, krome soudnich sporu...a to ani nezminuji, ze by ho odvezl uplne mimo EU, kde ho budes hledat interpolem.

Ja bych se nebala, ze uda me za unos, ale ze sbali dite a zmizi s nim sam...

blahova_andrea
18. kvě 2014

@nonnni to souhlasím. taky bych se víc bála, že někdo unese dítě mě, než že mě udá za únos, ale o tom tu zatím nikdo nepsal 😉 bohužel to se ale může stát i vdaným a za čechy...na to není ochrana. jedině si nepořizovat děti.

klarionela88
18. kvě 2014

@nonnni
@blahova_andrea
kazdopadne dekuji za nazory :D