Nájemné bez smlouvy, je třeba ji kvůli výživnému napsat?

miluky86
19. črc 2015

Ahojte mám dotaz ohledně výživného. S manželem bydlíme u mých rodičů v domě oni vlastní2/3 domu 1/3 vlastní jiný majitel. Na dům je hypotéka a my rodičům přispíváme 4000,- formou jakoby nájemného, ale bez smlouvy. Zajímalo by mě pokud by u nás došlo na rozvod jestli by k tomu soud přihlédl při stanovení výše výživného. Když zůstanu s malým sama a beru 7100,- mateřskou tak nevím jak bych vyšla když ještě odečtu elektřinu,vodu a topení a další poplatky. Nebo jestli by mi museli naši napsat nájemní smlouvu. Děkuji za pomoc

luj_89
19. črc 2015

@miluky86 To je asi otázka na právníka, ale podle mě je jedno jaké máš výdaje na bydlení. Výživné se stanovuje podle příjmů (v tvém případě) manžela a podle výdajů na děti (tj. kroužky, škola atd.). Pokud se rozvádíte, určitě ti poradí právník. Rodiče by ti nepomohli na tu přechodnou dobu co budeš na mateřský? Třeba snížit ty částky na 2 000...

halina0101
19. črc 2015

@miluky86 Samozrejme by to muselo byt osetreno smlouvou.A k te najemni smlouve bys potrebovala zkolaudovanou bytovou jednotku, jinak se prihlizi k prijmu vsech clenu domacnosti a hypo se do nakladu na bydleni opravdu nepocita.
Na vysi vyzivneho ma vliv POUZE manzeluv prijem, ne tve naklady na bydleni.

halina0101
19. črc 2015

@halina0101 edit-v prvni casti mluvim o prispevku ci doplatku na bydleni, tj davky SSP
Jako ze by manzel prispival extchanovcum na hypo je sci-fi 😉

jajson
19. črc 2015

Jak píše luj 89: výše výživného se vypočítává z příjmu manžela a výdajů na děti. Mě vypočítali 3200 kč po jeho odvolání to zůstalo na 2700 kč ale u soudu nepřihlíželi k tomu , zda a co platí.

luj_89
19. črc 2015

@jajson Tak tak... obecně přibližně výživné na jedno dítě bývá kolem 3 000 Kč. Tedy výdaje na jídlo, kroužky, dopravu, oblečení, léky atd. Je to tedy na výdaje dítěte. Příspěvek rodičům se podle mě nepočítá do výdajů za dítě (i bez dítěte bys někde bydlela). Buď ráda, že bydlíš u rodičů a nemusíš platit nájem...
Každopádně zkuste prvně zapracovat na vztahu 🙂

halina0101
19. črc 2015

@luj_89 Nemas tak uplne pravdu, je to dane procento z platu v zavislosti na veku ditete 😉 .
http://kalkulacka.org/kalkulacka-alimenty-kolik...
Zakladatelko spocitej si to.

halina0101
19. črc 2015

@luj_89 Jinak mas pravdu, ze ten prumer na mensi ditko je jak uvadis 😉 .Tj cca 2000-3000 v zavislosti na platu otce.

halina0101
19. črc 2015

0 – 5 let 11 – 15 %platu
6 – 9 let 13 – 17 %
10 – 14 let 15 – 19 %
15 – 17 let 16 – 22 %
18 a více let 19 – 25 %

orientacni tabulka

petrajurinova
20. črc 2015

@halina0101 no ono je to podle těch procent jenom orientační, záleží i na dalších okolnostech, například, pokud má plátce výživného více dětí, mají všechny nárok na podobnou životní úroveň a pak se posuzují i příjmy rodin ve kterých děti žijou a zohledňuje se to. A současně otci musí určitá částka z přijmu zůstat na pokrytí vlastních životních nákladů, takže když má nízký příjem, bude ta částka podstatně nižší než uvádíš. On je totiž ve výši platu i výživného dost velký rozdíl i podle toho v které části republiky lidé žijou.

luj_89
21. črc 2015

@halina0101 Teď se v tom nějak ztrácím 😀 V čem nemám pravdu?