Nárok na rodičovskou v ČR, když matka žije v jiné zemi

gartneroval
13. únor 2012

Ahoj, sestra žije v Itálii a v dubnu se ji má narodit dítě. Má nárok na rodičovskou tady v ČR? Jak to funguje? Děkuji. 🙂

januzza80
13. únor 2012

@gartneroval Ahojky,bohuzel ti musim napsat tohle,ze tvoje sestra nemuze mit narok na rodicka,protoze zije v cizine a neplati zdravotni pojisteni v Cr.Ja ziju v Anglii a zamitli mi to,protoze duvod je ten,ze jsem v cizine a nejsem zapsana u doktora a neplatim zdravotni pojisteni.Bohuzel to je ten duvod.Napsali mi dopis i jsem se odvolala,ale i tak bylo zamitnuti.Preji pekny vecer a pozdrav sestru a ze preji klidne a pohodove tehu a at se vykasle na ten jejich rodicak.kdyz chteji pomoci nekomu jinemu,tak at se staraji.Byla jsem z toho nastvana,ze treba v Cr spoluobcane neplati zdravotni pojisteni a stejne dostanou vsechno. 😠

j.a.n.i
13. únor 2012

@januzza80 Nejde o to, že tu neplatíš zdravotní pojištění, ale že tu nežiješ... to, že to kontrolují podle zdravotního pojištění je pouze protože je to svým způsobem nejjednodušší, což tedy nic nemění na tom, že máš pravdu a zakladatelky sestra nemá na rodičák z ČR nárok.

gartneroval
autor
14. únor 2012

Moc děkuji za odpovědi, jen ji to zajímalo, protože slyšela, že by to mělo jít. Tam právě mají jen porodné a potom mateřskou, ale ona mít žádnou nebude, protože neměla smlouvu. Přesto díky. 😒

j.a.n.i
14. únor 2012

@gartneroval No, ono to dřív šlo bez omezení stačilo trvalé bydliště... pak to nešlo, pokud si pobírala něco v jiné zemi EU a teď už je podmínka, že musíš žít tady.

marecek4
14. únor 2012

a jak by to měla moje ségra?-žije v itálii,a pojištění si platí tam i tady,k dr si jednou za čas dojede sem a asi by tady i rodila-to by ale záleželo na případných okolnostech,zatím mimi neplánuje,hodlá tam ještě studovat

j.a.n.i
14. únor 2012

@marecek4 No, záleželo by na otci dítěte, pokud by pracoval v Itálii, tak by nárok neměla. Pokud by on žil tady, tak by mohla tvrdit, že žije tady.

marecek4
14. únor 2012

@j.a.n.i no předpoklad je že otec by byl Ital-pokud se teda nerozejdou☹,žijí spolu už několik let,ségra tam studuje a mimčo dřív plánovali,teď už přítel nějak nechce,má už velkou dceru a on sám je už zdatný 50tník-sice u chlapa žádný věk,ale po jeho bouračce se asi přestává cítit,ale přece jen zadařit se může-ale taky se u nás pro změnu do té doby může změnit legislativa-jinak ségra tady má byt,jak jsem psala pojištění si platí,spoří si-všecko tady,tak jako trvalý pobyt nemá zrušený-je prostě jen češka momentálně žijící v Itálii

janiczka2011
14. únor 2012

Ja se tohle snazim vystudovat na netu a na nic jsem neprisla, z toho co tu pisete holky chapu ze pokud zijeme v jine zemi tak narok nemame automaticky? My zijeme v Egypte (tedy mimo EU, tu zadne davky neexistuji ani), zdravotni pojisteni mam prerusene, ale nahrazene cestovnim pojistenim (tedy tak jak zakon o ZP pozaduje), a pokud bychom meli dite, ja mu vyridila cesky rodny list a zazadala o rodicak, tak mne automaticky odmitnou? Nebo jake dalsi podminky jsou? Diky za radu 🙂

j.a.n.i
14. únor 2012

@janiczka2011 Ano, odmítnou, protože další podmínka je žít v ČR, ono je to i logické, žiješ jinde, daně platíš taky jinde, takže ti stát ani nebude žádné dávky platit.

janiczka2011
14. únor 2012

@j.a.n.i no logika je pekna vec, ale nevydelavam nic takze ani nic nedanim a narok na davky v Egypte nemam protoze tu zadne nejsou. Do soc.systemu CR jsem nacpala hodne moc penez ale tak uz to chodi 😖 A to ziti v CR se prokazuje jak? Diky 🙂

amalko
15. únor 2012

Jo na rodičovskú budeš mít nárok ale jenom podtou podmínku že si v Itálii zažádaš o vrátení sociálneho a zdravotního aby si si ho mohla v Čechách vyplatiť.Já jsem Slovenka pracovala jsem v Čechách ale nárok na rodičák mi tady nevznikl.Tak jsem napsala žádosť na zdravotni a socku v ČR a popsala im muj problem a oplatilo se.Pak jsem si na Slovensku zaplatila s toho zdravotni a sociálni a až pak mi Slováci vyplatili rodičák.Je kolem toho hodne papíru a nervu ale někdy se to oplatí.Skús to tak jinak to nepujde.Mne se tady úradníčky ptali proč jsem si zdravotní a sociálni neplatila aj na Slovensku ale bila bych blbbá abych krmila dva štáti.Ono vše de jenom musíš mať na to silu a nervy.Nevím jak to je v Italii ale ja tu v Čechách jsem se teda nedala .držím ti palce

anrebcz
15. únor 2012

@j.a.n.i No tak na logiku bych moc nespolehala..... a co ti spoluobcane co nikdy nepracovali a jen pobiraji davky, nebo ty maminy co jsou na materskou hned po skole, to ma logiku kde? 😉

j.a.n.i
15. únor 2012

@anrebcz I oni topí, jedí, svítí, jezdí autem, kouří, pijou... apod. takže daně odvádějí, i když někteří pouze nepřímé... ale taková spotřební daň nebo DPH není úplně zanedbatelná.