Nárok otce na volno po porodu. Je to uzákoněno?

lucisa
17. únor 2010

Ahoj, doufám, že se to tady už neprobíralo, nikde jsem to nenašla.
Nevíte, jestli už je uzákoněno, že má otec dítěte možnost zůstat nějakou dobu (týden, 14 dní) doma s matkou po návratu z porodnice? Formou OČR nebo podobně?
Něco takového už proběhlo médií loni, ale nejdřív se mě to netýkalo, a pak jsem to už nikde neslyšela. Máte s tím někdo zkušenost nebo o tom něco víte (jestli už je tento návrh zase u ledu a tak... 😖 )

j.a.n.i
17. únor 2010

Ahojky, mluvilo se o týdnu tzv. otcovské dovolené, ale nedostalo se to vůbec ani do parlamentu, takže nic takového není... Takže má nárok na placené volno k odvozu ženy do porodnice a na neplacené na účast u porodu. Na OČR je nárok v případě, že máte starší dítko, tak na dobu co je žena v porodnici (nemůže pečovat o to starší), po jejím návratu domů už automatický nárok není, musel by ošetřující lékař napsat, že ze zdravotních důvodů není žena schopna o dítko pečovat.

lucisa
autor
17. únor 2010

O tom OČR na starší dítě vím, to jsme už využili, když se narodila druhá dcera, ale nějak jsem si myslela, že už je ta otcovská dovolená schválená. No nic, tak budeme bojovat 😀 Ale bylo by to fajn, mít taťku doma, holky ve škole a školce a my si budeme užívat mrňouska.... 😉
Díky, j.a.n.i 😉

aurecon
17. únor 2010

j.a.n.i: Slyšela jsem, že je teď nově paragraf tak, že první tři dny nejsou placené a pak jsou placené pouze tři dny a pak už končí paragraf. V lednu rodila má známá a jejímu manželovi doktorka nedala vůbec paragraf na starší dítě, tak si musel brát dovolenou.

j.a.n.i
17. únor 2010

lucisa - tak to leda dovolenou... 😉

aurecon - první 3 dny jsou neplacené, pak 6 placených a pak neplacených kolik je potřeba, teoreticky třeba měsíc, dva.... Paragraf vystavují v porodnici, ale možná si člověk musí říct.

janaj0
27. bře 2012

@j.a.n.i Chtěla bych se zeptat, zda stále platí nárok na den volna na porod a na den volna na odvoz a jak je to placené. děkuji Jana

j.a.n.i
27. bře 2012

@janaj0 No, není to nárok na den volna, ale na dobu nezbytně nutnou na odvoz do porodnice a z porodnice, to je placené jako kdyby byl v práci. A pak je nárok na účast u porodu (zas na dobu trvání porodu) a to je neplacené.

janaj0
28. bře 2012

@j.a.n.i děkuji moc

zuzik24
10. zář 2012

@j.a.n.i Mohla bych se zeptat, jak to tedy můžeme udělat, když už máme doma starší dcerku a přítel se o ni po porodu bude starat? Již nemá dovolenou - zaměstnavatel ho nutil si brát dovolenou během zimních měsíců, kdy nebyla práce. Může jít tedy za dětskou lékařkou, aby mu vystavila paragraf na dítě nebo je jiná možnost? Nebo kde se vystavuje papír na ošetřování člena rodiny?

j.a.n.i
11. zář 2012

@zuzik24 Paragraf mu vystaví v porodnici - že se ty nemůžeš starat o starší dítko.

zuzik24
11. zář 2012

@j.a.n.i Děkuji moc za odpověď, jsi zlatá 🙂

pattyo
22. únor 2013

Ahoj všem, potřebovala bych poradit, Může si vzít manžel paragraf,aby s náma ( se mnou a miminkem) mohl zůstat pár dní po porodu doma. V zaměstnání mu nechtějí dát dovolenou,tak manžel přemýšlí, že by si vzal paragraf na mě-jestli to jde a u kterého lékaře si o něj může zažádat, už v porodnici ,u svého nebo u mého praktického lékaře? Rozumím tomu dobře,že paragraf může trvat 9 dní a penízky pak vyplácí sociálka? Děkuji za info.

j.a.n.i
22. únor 2013

@pattyo No, může, pokud ho bude tvůj doktor ochoten napsat, on totiž musí uvést, že ty si ve stavu, kdy potřebuješ ošetřovat nebo že se nezvládáš starat o dítko.

pattyo
23. únor 2013

@j.a.n.i. Děkuji za odpověď 🙂

cibajz
29. čer 2013

Dobry den,narodila se nam dvojcatka a tak by mne zajimalo jaky mam narok na odvoz z porodnice-co znamena na dobu nezbytne nutnou???

j.a.n.i
3. črc 2013

@cibajz No na dobu než dojede z práce domů pro sedačky, pro tebe do porodnice, s tebou a dětmi domu a zas zpět do práce... Ale většinou to zaměstnavatele berou tak, ze otec odjede a ten den už se nevrací.

cibajz
3. črc 2013

dekuji-vyresil jsem to dovolenou 🙂

karolinka456
28. bře 2016

Ahoj holky,nevíte některá jak vyřídit paragraf pro mého partnera,když potřebuju pomoct doma s dvojčátkami?