Nástup na RD z PPM dřív než po 28mi týdnech

kajjinka
3. bře 2009

Ahoj devcata, potrebovala bych si ujasnit, co vsechno musim zaridit, kdyz chci po porodu nastoupit na RD driv nez za 28 tydnu. Objevila jsem tady v ruznych diskuzich par informaci, ale nikdy ne vsechny 😅 🙂
Takze mam vic dotazu, doufam, ze se nezlobite a odpovite 🙂

- komu davam vedet po porodu, kdy presne se mimi narodilo? (na personalnim mi p.rekla, ze na socialku, coz mi prijde divne, myslela jsem, ze staci zamestnavateli...)

- po 6 tydnech od porodu muzu uz zazadat o RD, ze? musim dolozit formular zadost o rod.prispevek+volbu delky + jeste nejaky papir o cerpani materske???

Moc dekuju

kacka.va
3. bře 2009

já na sociálku nic nehlásila, jen jsem zaměstnavateli dala kopii rodného listu, na sociálce jsem si akorát zažádala o porodné, ale to jsem udělala, až když jsem tam nesla papíry před nástupem na rodičák.
Jinak jsem zatím neslyšela, že bys mohla o rodičovský příspěvek žádat už 6 týdnů po porodu. z jakého důvodu to chceš udělat?

kajjinka
autor
3. bře 2009

ahoj kacko, protoze se vracim do prace castecne

kajjinka
autor
3. bře 2009

teda ono je to vlastne 8 týdnů, protože ze zákona nesmí být mateřská kratší než 14 týdnů tuším, takže s šesti týdny před porodem je to 8 týdnů po porodu

vojtisek2007
3. bře 2009

jo je to tak, mateřskou můžete ukončit kdy chcete - ale nesmí být ukončena před uplynutím 6-ti týdnů od porodu a celkem nesmí trvat méně než 14týdnů - takže teď záleží na tom, kdy jsi na mateřskou nastupovala jestli 6 nebo osm týdnů před porodem - to si pak lehce spočítáš.
Ten rodný list miminka je jedno kam pošleš - bu´dto zaměstnavateli nebo rovnou na OSSZ, která ti mateřskou vyplácí - protože zaměstnavatel ho tam stejně bude přeposílat....
K žádosti o rodičák - rodný list miminka, volbu délky můžeš učinit hned ale máš čas, když chceš čerpat dva roky - tak volbu délky provést nejpzději ve 21týdnech miminka a když chceš čerpat tříletou tak nejpozději ve 21měsících dítěte....RD budeš pobírat současně s platem - to nemá žádný vliv a na OSSZ ukončíš mateřskou...to´t vše.

kajjinka
autor
3. bře 2009

aha, a staci kdyz ukonceni materske oznamim zamestnavateli a on to da automaticky vedet OSSZ, nebo musim i tam a pokud ano, staci ustne, nebo pismne? predem diky vojti a jeste k te zadosti o rodicak teda musi byt jeste nejaky papir od zamestnavatele o cerpani MD, nebo ne?

vojtisek2007
3. bře 2009

já bych asi písemně dala vědět na OSSZ, že k tomu a tomu datu nastupuji zpátky na část.úvazek do zaměstnání a tím končím pobírání PPM....k žádosti o rodičák nemusíš mít od zaměstnavatele nic

kajjinka
autor
3. bře 2009

diky vojtisku 🙂

jittuss
4. bře 2009

Ahojky,
holky mam taky podobný dotaz, Za nedlouho budu končit mateřskou a budu nastupovat na rodičák, jak dostatečně dopředu mam zanést papíry na sociálku abych nebyla třeba měsíc bez peněz z důvodu pozdního oznámení na úřady.Ani nevím co vše mam a nemam vyplnit?

vojtisek2007
4. bře 2009

stačí když vyplníš žádost o rodičovský příspěvek a je to - ještě se vyplňuje rozhodnutí o délce - to můžeš taky, nebo na to máš ještě čas, podle toho,na kolik let chceš být doma. Žádalal bych tak měsíc dopředu.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
vojtisek2007
4. bře 2009

gedren - ať už jsi u malé nebo velké organizace, to je jedno - tohle potvrzení vydává OSSZ - tam co chodíš odevzdávat přehled osvč - přesně. A stačí když si tam zavoláš, oni ti to pošlou 😉

kacka.va
5. bře 2009

jojo, mně se právě nezdálo těch 6 týdnů, pokud se nastupovalo 6 týdnů před porodem 🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz