Nemoc z povolání, máte zkušenost?

glimmer
23. bře 2017

ahoj holky, máte někdo zkušenosti s nemocí z povolání ... ať už s řešením celé záležitosti, nebo i dalším odškodnění, ...

michaela_hermanice
23. bře 2017

Resila jsem to pred nekolika lety, takze uz to muze byt jinak. Musela jsem si zajet na kliniku, ktera muze udelat pracovne-lekarsky posudek (tak nejak se to jmenovalo). Tam jsem absolvovala vysetreni a po nejake dobe prijeli i zkontrolovat do prace moje pracovni prostredi.
Byla jsem na operaci a 4 mesice v PN. Nakonec mi to neuznali a jeste jsem prisla o praci.

glimmer
autor
23. bře 2017

@michaela_hermanice to je mi líto ... manžel je právě v PN už od 9/2016, byl na operaci a teď mu doktorka řekla, že doporučuje, aby to řešil jako nemoc z povolání ... tak přemýšlíme co a jak ... doktorka prý podá návrh na příslušné pracoviště a pak si manžela pozvou na vyšetření, atd ... spíš mi jde o to, kdyby mu nakonec uznali nemoc z povolání, jak to funguje finančně a tak ...

janulle22
23. bře 2017

Ja jsem se na pracovni lekarstvi objednavala sama dle bydliste. Udelali mi testy a zjistili, ze reagujijen na tu latku se kterou jsem pracovala. Hygiena prijela do prace poprve sepsat protokol o me prac pozici a naplno prace a druhy o prostredi. Nemoc mi uznali, ale tahlose to rok. Klinika mi vypocitala dle jejich tabulek vysi bolestneho. Tusim ze to bylo za 1 bod 250,- a musela jsem zaplatit 1800 posudek, ale to mi prislo s vyrovnanim. Pokud se potvrdi nemoc z povolani muze si jeste uplatnit uslou mzdu na PN...

lovely_creature
24. bře 2017

Kde váš muž pracuje? Obor? A s čím má problémy. Jestli mu bude uznána nemoc z povolání je možné že už v oboru práci nesežene.

glimmer
autor
27. bře 2017

@lovely_creature dobrý den, manžel pracuje ve fabrice přes 5 let, lékař mu řekl, že si to má řešit jako nemoc z povolání, protože to je od jednostranného přetěžování a od práce s vibračními nástroji.

lovely_creature
27. bře 2017

@glimmer Je dobré si zjistit jestli bude moct v práci zůstat ( na jiné pozici ) a nebo si bude muset hledat jinou práci. Protože pokud má zdraovní potíže z práce nebude způsobilí práci vykonávat.
Řešila jsem to v práci jen jednou, klukovi u nás se projevila přecitlivělost / alergie na lanolin ( uplně běžná věc v krémech i pro děti a běžně se vyskytuje k ochraně kuže v chemikáliích ) a oid tý doby kluk nemůže sehnat práci, protože ho nikdo nepustí do výroby.

Netvrdím, že takový problém může nastat i vás, jen to zkuste zvážit.

glimmer
autor
27. bře 2017

@lovely_creature jde o to, že manžel už je po jedná operaci s loktem a jde na další reoperaci, takže už mu ošetřující doktor říkal, že na stejné pozici nebude moci zůstat, protože to prostě s tou rukou nedá ... bohužel nemají v práci pozice, kde mi mohl pracovat s pracovním omezením, tedy pokud by ho nedali někam do kanceláře, a o tom pochybuju 🙂 ... právě nevíme jak to je potom s další prací, jak to funguje ... na netu jsme vyčetli jen pár základních informací, ale raději bych znala i někoho kdo to řešil na vlastní kůži ...

glimmer
autor
27. bře 2017

@janulle22 a jak to celé funguje?
manžel je od 9/2016 v PN, byl na operaci, a teď by měl jít na další ... obvoďačka mu to poslala na úřad tý nemoci z povolání ... ale nikdy jsme nevyčetli jak to má udělat, když mu bude ukončena PN a tohle ještě nebude vyřízené ... to ho z práce propustí a bude na ÚP nebo jak to funguje (protože jde o to, že v práci nebude schopen vykonávat to co do té doby než onemocněl) ... a pak když přiznají nemoc z povolání, na co má nárok ?
Děkuji

lovely_creature
27. bře 2017

@glimmer Já mám jen zkušenosti z pozice zaměstnavatele. U vás, pokud zaměstnavatel nemá možnost přeřadit manžela na jinou pozici měl by dostat odstupné, v případě, že mu bude uznána nemoc z povolání. ( bolestné + náhrada ušlé mzdy za dobu léčení + proplacené výlohy za léčení pokud máte učtenky , odstupné z práce za ztrátu zaměstnaní )
Obávám se, že v další praci při vstupní prohlídce tuhle skutečnost nemůže zamlčet, tudíž už nikdy nebude pracovat na pozici kde by mu ta nemoc působila omezení. Neprojde lékařskou prohlídkou. Na jiné pozice by to mít vliv nemělo

glimmer
autor
27. bře 2017

@lovely_creature tady jde o to, že vlastně přes 5 let pracoval na pozici, kde dělal víceméně levou rukou a s vibračním nástrojem a od toho to celé vzniklo ... bohužel jiné pozice v práce nejsou ☹ jinak by to nebyl problém, že by šel pracovat na jinou pozici.
Je mi jasné, že tohle se nezatají, ale myslím, že se dá najít práce, kde by nemusel být takový nápor na ten loket ...
obracíme to doma zprava doleva a obráceně ... přeci jen máme 2 malé děti, tak nechceme být bez příjmu ... někdo nám říkal, že když to bude uznané jako nemoc z povolání, a pak bude mít méně placenou práci, tak je stávající firma povinna mu dorovnávat příjem, je to tak nebo ne?

lovely_creature
27. bře 2017

@glimmer Pokud má možnost hledatt si jinou práci tam by ho to omezit nemělo. A ano dorovnávají se výdělky když by skončil na úřadu práce, či měl snížené praconí uplatnění tak i v práci.
Hlavně at neodchází na dohodu, to pak nedostane nic než jen bolestné.

Pro tyhle případy musí být každá firma pojištěná a jde to z pojistky, to znamená že zaměstnavatele to v podstatě nepoškodí

glimmer
autor
27. bře 2017

@lovely_creature manžel je v odborech, tak snad mu s tím, nějak pomůžou. Zatím děkuji za rady.