Nemůžeme topit kvůli ostatním nájemníkům. Poraďte

belatka
5. říj 2010

Ahojky všem,moc vás prosím o radu.Bydlíme v paneláku v malém městečku.Teď se nám opravovalo topení po celém domě,protože pořádně netopilo.No a dopadlo to tak,že netopí stejně.Ale nejspíš to prý není tím,že by nebylo v pořádku,ale tím,že lidé netopí.Problém je totiž v tom,že v tomhle domě jsou buď lidé co nemají děti,nebo přijíždějí pozdě večer domů(se defakto jen vyspat) a nebo jsou tu důchodci,kteří teplo neřeší a v neposlední řadě neplatiči,kteří odsud utekli a na byt se vykašlali tudíš se tam nemůže nikdo dostat ovzdušnit topení.Pak tu jsme my,rodina se třema malýma dětma a ještě si dvě další,kteří by měli zájem si zatopit a nemít v bytě pořád jen 16stupnů a klepat kosu.Jenže protože téměř všichni netopí,nemůže se teplo posunout k nám do 5.-posledního patra.Prý dík nim jsou tam vzduchové bubliny protože netopí jak je rok dlouhej a trubky prostě nefungují tím jak pořád jen "stojí" a k neplatičům se nikdo PRÝ nedostane..takže i kvůli nim k nám nejde teplo.Ptám se vás prosím,nevíte jak tuhle situaci řešit????štve mě,že kvůli lidem,kteří teplo prostě nepotřebují, nevadí jim zima,nemají děti nebo tu nejsou nám je zima a musíme jak blázni topit přímotopem,kterej žere a to i když platíme neskutený zálohy za topení... 😠 Zatím tu je 16stupnů ale nechci pomyslet,jak tu bude až budou venku mrazy... 😠 Díky všem a snad mi někdo poradí.....

mmmk
5. říj 2010

@belatka Zkus se na to poptat na modrastrecha.cz - login i heslo tam mas stejny jako tu na konikovi. Tam by ti mohli poradit 😉

j.a.n.i
5. říj 2010

Já tedy nevím, jak máte udělaný okruh, ale u babičky v paneláku (12 pater) se naopak musí odvzdušňovat u ní v posledním patře, spodní patra to řešit nemusí. A je fakt, že to někdy trvá strašně dlouho, protože musí odvzdušnit celou stoupačku, ale pak je jedno, že ty pod ní netopí, protože jejich radiátory jsou jen odbočky z hlavní stoupačky.
Takže bych spíš tipla, že tam bude ještě nějaká bota na okruhu a jen se vymlouvají.

vojtisek2007
7. říj 2010

@belatka jojo, u nás se taky při začátku topné sezóny odvzdušňuje v posledním patře, jinak to v dolních netopí, pak už je to jedno jestli topí všichni nebo ne....

collette
7. říj 2010

Odvzdušňuje se až nahoře, ale všichni musí během toho odvzdušnění zapnout topení na plno, aby se dostaly ven bubliny i od nich. Protože pak zapnou topení a ty bubliny se zase dostanou nahoru a může se odvzdušňovat znovu. Obávám se, že tady je každá rada drahá a bohužel jinak než domluvou to nepůjde a majitel bytu může byt otevřít pouze v případě, že má jasně doloženo, že byt je opuštěný a složky ZS jen v případě, že jde o život a toto ten případ není ☹

Ale pokud je byt opuštěn, tak je předpoklad, že se tam to topení pouštět nebude, tak by stačila domluva s "obydlenými". Pokud teda ten opuštěný není až nahoře...

baru7
7. říj 2010

Pokud jste v nájmu, rozhodně bych to řešila s pronajímatelem (obec, družstvo) norma pro obytné místnosti je totiž 18 st. a v případě, že norma není splněna, ačkoli máte zapnuto naplno, tak je věcí pronajímatele, aby tento závadný stav odstranil. V případě, že to neudělá, obrátila bych se na hygienickou stanici s podnětem k prošetření.

baru7
7. říj 2010

teď koukám, že přes den je to dokonce 20 stupňů....

collette
7. říj 2010

@baru7 Jenže problém je, že neochota sousedů podílet se na odvzdušnění je pro pronajímatele "objektivní příčinou" a oni je přinutit nemomohou, takže nazdar, problém pro ně vyřešen...

belatka
autor
7. říj 2010

Holky dík za odpovědi 🙂 byt je náš...koupili jsme ho...

j.a.n.i
7. říj 2010

@collette Ale zakladatelka píše, že bydlí v posledním patře, takže by neměl být problém, aby pokaždé odvzdušnila, když někdo další pustí do systému bublinky... to se nikdy nepovede najednou...

collette
7. říj 2010

@j.a.n.i to mi uniklo... Pak teda nevím, kde je problém. Moje babi takhle (sice naštvaná) odvzdušňovala co 14 dní...

j.a.n.i
7. říj 2010

@collette Jojo, moje babička bydlí ve 12. patře (posledním) paneláku 🙂 takže to taky znám...

baru7
8. říj 2010

tak jestli je byt v osobním vlastnictví, tak to je opravdu docela problém...jedině se po sousedech domáhat, aby svým jednání zanechali zasahování do pokojného stavu, což je opravdu na dlouhé lokte a hlavně o nervy...

@collette pronajímatel může po nájemcích požadovat vstup do bytu, v případě potřeby oprav...a může si je svým způsobem vynucovat, samozřejmě tam nemůže vtrhnout jen tak 😀 v případě nájemních (družstevních) bytů se musí starat pronajímetel o sjednání nápravy a tím by tazatelce odpadla tato povinnost

collette
8. říj 2010

@baru7 ano "může", ale otázkou zůstává, jestli "chce" 🙄 U nás už jsou byty soukromé, ale když to bylo družstvo, tak to prý bylo děsný... Většinou to uvázlo na problémové rodině, se kterou se jim nechtělo dohadovat, tak řekli, že se s nimi nemohou domluvit a bylo... Je to vždycky o vůli a problém je, že úředníkovi vůle často chybí...

baru7
8. říj 2010

@collette tak pokud nechce, tak zase musíš požadovat po pronajímateli plnění jeho povinností...je to na palici...ale nějaké páky jsou. Jen je to bohužel na dlouho a když potřebuješ řešit aktuální problém, tak tím pádem docela neefektivní....

collette
8. říj 2010

@baru7 no pjávě ☹

narkoman
2. led 2014

Ahoj všichni, mám dotaz. A i když jsem tak nějak předem smířený (pokud se to tak dá vůbec říct) s bezvýchodnou situací, nebudu předstírat, že mi dobrá rada neudělá radost. Bydlím nyní v panelovém domě (4 patra) úplně nahoře. Abyste mne hned na začátku dobře pochopili, jedná se o spolubydlení, takže mi tu nic nepatří apod. Hodně z vás to jistě zná: vlastní byt si jednoduše nemohu dovolit. K věci: Všechna topení topí "přijatelně" až na jedno. V kuchyni hřeje jen pár centimetrů za trubkou, jinak je celé studené jako psí čumák. Odvzdušnění mne již napadlo, jenže nikde na opačném konci toho topení nevidím žádný ventil či způsob, jak by se to dalo provést. Majiteli prý vše hrozně dlouho trvá a ani ještě nevím, zda je s tímto problémem obeznámen. Nejdříve jsem se chtěl pokusit udělat pár kroků sám, než to třeba definitivně vzdám a odstěhuji se. Takže__předpokládám správně (chápejte - jsem obyčejný kluk - nikoli instalatér), že se odvzdušňuje proto, aby se místem odvzdušnění protáhl všechen vzduch v systému? Protože v případě souhlasné odpovědi by to tady provést vůbec nešlo, anebo...se řešení nalézá úplně jinde. Děcka tu bydlí asi již dlouho a nic neřeší, ale já si myslím, že by funkční kuchyňské topení určitě nebylo k zahození. zvlášť když si uvědomíme, že jsou snad byty konstruovány na základě nějaké vyšší myšlenky, tedy že teplo v celém bytě by mělo být jaksi vyvážené, v harmonii. Zrovna přišla spolubydlící - jdu se jí na to zeptat. Mějte se.