Nesouhlas rodiče s vycestováním dítěte. Jak mu zabránit?

zoufalkazoufala
5. srp 2010

Můj svéhlavý manžel se přes můj výslovný nesouhlas chystá odjet na dovolenou s naší 4-letou dcerou do Tuniska. ☹
Pokus o domluvu se nazdařil.
Existuje nějaký způsob, jak mu ve vycestování zabránit?

zoufalkazoufala
autor
5. srp 2010

Nikdo mi neporadí???????????????????
😒

amorcilla
5. srp 2010

podle mě to můžeš nahlásit jako únos, když o tom nesouhlasíš.. je otázka co by se dál dělo.. 😒

sturnus_vulgaris
5. srp 2010

Myslím, že v ČR není žádný právní předpis, který by podmiňoval vycestování dítěte souhlasem druhého rodiče. Snad leda, kdyby dítě bylo ve výhradní péči jednoho z nich, ale ani tím si nejsem stoprocentně jistá.
Možná by šlo podat návrh k soudu, aby rozhodl, že otec dítěte se s ním smí stýkat jen na území ČR (ale to asi nebude případ manžela, spiš ex-manžela). Každopádně pro takové rozhodnutí by musely být vážné důvody a důkazy, např. riziko, že dítě bude uneseno do zahraničí.

zoufalkazoufala
autor
5. srp 2010

jsme "normální?" manželé, žijící pod jednou střechou. Měla jsem na mysli, jestli neexistuje nějaká povinnost rodiče cestujícího do zahraničí s dítětem, aby se automaticky prokázal souhlasem toho druhého rodiče. ASI NE, ŽE? 😢

Dcera je již po 3. operaci, mám o ni strach. Manžel je strašně umíněný, nechce přistoupit na žádnou diskusi, je rozhodnutý, že s ní odjede. Zatím neřekl, kdy pojedou, mám obavy, že jednou přijdu z práce a už doma nebudou.

Je mi z toho všeho hrozně.

morgan
5. srp 2010

zoufalka a co na to pediatr tvojí dcery? Ten je pro anebo proti? Pokud by to nedoporučil, tak to by snad manžel musel pochopit ne? Na druhou stranu, pokud by to povolil, tak bys aspoň ty byla klidnější.

sturnus_vulgaris
5. srp 2010

@zoufalkazoufala
V tomto pripade se obavam, ze neni moznost, jak mu v tom zabranit. Dovedu si predstavit max. nejake soudni reseni, jakoze ve smyslu, ze se rodice neshodnou na vykonu rodicovske odpovednosti, ale to je na dlouhe lokte. Nejake ucinne a pritom relativne rychle reseni me nenapada.

niki2
6. srp 2010

@zoufalkazoufala pokud ji nechces pustit ze zdravotnich duvodu, asi bys to mela konzultovat s pediatrem, zda je to pro ni vhodne nebo ne. A na to by mel tvuj manzel slyset.
Jinak moc nerozumim, proc nechces, aby jeli.

shaula
6. srp 2010

@zoufalkazoufala Obávám se, že mu v tom nezabráníš. On je stejně tak zákonný zástupce jako ty, a pokud má vyřešeny formality (dceru zapsanou v pasu apod.), tak žádný tvůj souhlas nepotřebuje - tedy z právního hlediska, z morálního by samozřejmě neměl jít proti tvému názoru a přání...
Ale podle mě nic nezkazíš, když si zajdeš k Vám na nějaký sociální odbor, tam ti určitě odpovědí a poradí a představovat se nemusíš 😉
A co kdybys jela s nimi? Tak budeš mít aspoň malou pod dohledem a budeš klidnější... Určitě bych to řešila s pediatrem, v tom mají holky pravdu. Nedoporučí - máš páku na manžela. Doporučí - budeš klidnější 😉

niki2
21. srp 2010

@zoufalkazoufala, tak jak to s vami vypada?

sinix
23. srp 2010

zoufalkazoufala, souhlas s vycestováním dítěte do zahraničí je důsledek mezinárodních dohod o ochraně dětí před únosem a zavlečením. Týká se však rozvedených rodičů. Pokud jsem to správně pochopil, vy jste manželé a o rozvodu ani neuvažujete.

A existuje nějaký objektivní důvod, proč by dcera neměla jet do Tuniska? Popř. proč ty nemůžeš jet s nimi? Pokud ano a manžel tento objektivní důvod odmítá vzít v úvahu, pak máš jednu možnost: Týká se ustanovení zákona o rodině: § 20 " O záležitostech rodiny rozhodují manželé společně. Nedohodnou-li se o podstatných věcech, rozhodne na návrh jednoho z nich soud. " Ale doporučuji ti to opravdu důkladně zvážit...

beruska2x
23. srp 2010

@zoufalkazoufala a proc nesmi dcera jet? mozna by ji to prospelo, jak na zmenu prostredi tak na rekonvalescenci... uzije si, rozptyli se, urcite po nemocnicich potrebuje nejakou vzpruhu ne? 😉

niki2
7. lis 2010

@zoufalkazoufala, tak co, odjeli nakonec?

bubabuba
17. srp 2013

ahoj odjed kde tě nenajde.Ja jsem se po 8 letech rozvedla a mám 5 letou dceru s Tunisanem.Bil mě a byl hnusný.Našla jsem si nového hodného českého kluka.Dcerku jsem měla svěřenou do péče a on měl i přesto,že je trestně stíhán povolen styk.Říkala jsem si,že tak snížím riziko únosu.NEPOVEDLO SE.I přes můj nesouhlas,který jsem řekla jak na sociálce,tak na soudě ,tak na policii mi nevyhověli se slovy,že tam má lamá taky rodinu.Dnes je to 10 den,kdy mi exmanžel oznámil,že už ji nepřiveze a že už ji neuvidím.Spletl se budu bojovat.Ale opravdu jak uřad na ochranu dětí,tak všechny ministerstva mi nepomůžou.Jen kdo se mi snaží pomoci tak je naše ambasáda v Tunise.Pokud s tím nesouhlasíš,tak skus třeba zavolat na letiště,ale myslím,že to k ničemu nebude.Uteč a schovej se,ale i tak si ji může najít.Dnes jen pláču a snažím se reálně najít cestu,jak ji dostanu zpět.Vím jen jedno,že se nevzdám.Jen je mi strašně líto přítele,který se mi snaží pomoct.Sám nemá děti a je mu 32 ,takže je v tom úplě nevině.DOSTANU JI ZPĚT

bubabuba
20. srp 2013

AHOJ BOJUJI O DCERKU A MÁM PRO TEBE RADU.POKUS SE ZAŘÍDIT PŘEDBĚŽNÉ OPATŘENÍ U SOUDU .ZAVOLEJ NA TEL.776 55 38 05

kallpe
20. pro 2013

bubabuba - tak to je šílené, co píšeš. Doufám, že se ti to povedlo a dcerku už máš doma, neumím si představit, že by se mi něco takového přihodilo.