Nezaměstnaná na ÚP, nástup 6 týdnů před porodem na PN

zr.ska
2. únor 2012

Ahoj, jsem vedena na úřadu práce a tam mi sdělili, že mám 6 týdnů před porodem nastoupit na PN a odhlásit se z PN 6 týdnů po porodu. Máte to některá taky tak? Nárok na PPM nemám. Rodičovský příspěvek budeme volit podle manžela. Doufám, že to půjde ode dne porodu... Nelíbí se mi, že mám nastoupit na nemocenskou, kde mám možnost vycházek maximálně 6 h denně. Vždyť těhotenství není nemoc!

lokiska
4. únor 2012

jooo to jsem si myslela a to jsem potřebovala potvrdit, děkujiiii 🙂 takže doma budeme 3 a pů roku? nebo jak to je?

andelka
4. únor 2012

@lokiska no teď už si člověk nevybírá délku rodičáku ale jeho výši. Takže můžeš být doma 3 roky, nebo 3,5roku, jak chceš. Dá se to po 3měsících měnit (pokud má nárok na PPM aspoň jeden z rodičů). Já jsem si to u druhého napočítala na 3roky, ale záleží jak najdu práci nebo jak mi ho vezmou do školky, takže pak bych byla operativně doma buď 2 a třičtvrtě roku nebo 3,5r (pokud vezmu že půjdu do školství, tudíž buď od pololetí nebo začátku roku).
Bylo to tak, že když si člověk vybral tříletou variantu, tak když měl nárok na PPM, tak měl prvního půl roku mateřskou a pak do 3let dítěte těch 7600. A kdo neměl nárok na PPM, tak bral těch 7 600 hned od porodu a taky do 3let věku.
Teda když si to vyřídil přes otce dítěte, jinak když neměl nárok na PPM, tak byla ta 4letá varianta.

krtecci75
4. únor 2012

Ahojky holky já už jsem z toho magor, jste na pracáku, ale předtím než jste šli se přihlásit tak jste byli zaměstnané ne? A vy jste nesplňovali těch 270 dní v průběhu 2 let že nemáte nárok na ppm? Já už to vážně nechápu, když to čtu v nějakých článcích, tak z toho chápu, že i když jsem hlášená třeba půl roku na ÚP a jsem těhotná a předtím jsem byla rok zaměstnaná, tak nárok na ppm musím mít ne, protože se do těch 2 let co mi zaměstnavatel platil pojištění vejdu. Tak jsem to měla u prvního, když jsem odmaturovala, otěhotněla, po třech měsících se přihlásila na pracák a když jsem šla 6 týdnů před porodem na mateřskou, tak jsem se pouze odhlásila z pracáku a poslala papír o nástupu na MD do školy kam jsem chodila a ty mi platili ppm.

lokiska
4. únor 2012

jééé tak to už vůbec nevím. andelko když někdo pracuje tak má půl roku mateřskou a potom nastávají 3roky rodičák že? takže doma je 3,5 roku ne? a my nezaměstnané bychom měly být také 3,5 roku, ale brát celou dobu jen 6.100Kč. je to tak? a rozhodnout se může jen pro 2,3 nebo 4roky. já jsem na ÚP už rok

lokiska
4. únor 2012

joooo čtu to znovu a už to chápu.

lokiska
4. únor 2012

@krtecci75 to by mě zajímalo, jak to zjištíš, tak napiš ju?

krtecci75
4. únor 2012

@lokiska jj písnu, protože mi přijde jako úplná blbost když v těch dvou letech co pracuješ a splnila si těch 270 dní a pak přijdeš o práci a přihlásíš se na pracák, že nemáš nárok na ppm

lokiska
4. únor 2012

@krtecci75 a jak dlouho múžeš být na ÚP abys na to měla nárok? nevíš?

elnina
4. únor 2012

to by mě taky zajímalo, jak to budu mít... Od 1.7. jsem vedená na ÚP, skončila jsem na konci června, dala jsem si v červenci, srpnu a září prázdniny (dostala jsem odstupné, tak jsem si chtěla oddechnout, předtím jsem pracovala 19 let), v říjnu jsem začala intenzivně hledat práci, na konci října nebo na začátku listopadu jsem otěhotněla. Na konci února mi končí podpora a pak nevím, jak to bude. Budu pořád vedená na pracáku a ten mi bude platit sociální a zdravotní? Nebo si to budu muset platit sama? Na mateřskou budu nastupovat v červnu, tj. téměř rok od doby, kdy jsem skončila v práci. Budu mít nárok na mateřskou? Manžel je OSVČ. Mám v tom zmatek, byla jsem se zeptat na sociálce a paní ma mě neměla evidentně náladu a ani o tom moc nevěděla. Můžete mi prosím poradit vy? Díky.

lokiska
4. únor 2012

Jo ty baby na úřadě nic neví jen nějaké minimum co dělají zrovna ony, vemena. 🙂 Na ÚP budeš vedená pořád, budou za tebe platiti zdravotní, sociální se neplatí, ale nedostaneš nic, tak, jako já teď, je to síla a pracovat bych chtěla, ale tady fakt nic není
@elnina

elnina
4. únor 2012

taky bych ráda pracovala, ale s břichem mě na 4 měsíce nikdo nevezme... To je fakt hrozný, člověk celý život poctivě platí daně, maká a nakonec nic nedostane!

andelka
4. únor 2012

@lokiska do tří let dítěte to bylo, akorát prvního půl roku braly mateřskou. Prostě do tří let věku dítěte a hotovo. Nebo do čtyř. Nebo do dvou.
Teď je k dispozici 220 tisíc a je na tobě kolik budeš chtít dostávat, takže když na 3 roky, tak 220: 36měsíci (když budeš brát od porodu) a to vychází na 6100. Když budeš chtít být doma 3,5roku, tak ti to vyjde méně.
@krtecci75 já právě teď nevím jistě jak to je, s těmi odpracovanými dny, já jsme před ÚP studovala, takže jsem to neřešila. Komu to vyjde, tak na PPM nárok má.

patrickc
4. únor 2012

@andelka děkuji🙂

krtecci75
4. únor 2012

@lokiska to přesně nevím, když bych měla dát příklad, tak je únor, tak to vezmu od loňskýho ledna, v lednu jsem nastoupila do práce, měla jsem na dobu určitou do října, od listopadu jsem nastoupila na pracák, v prosinci jsem otěhotněla, takže mimčo by se mělo narodit v srpnu, září, takže na ppm bych správně měla mít nárok protože mám odmakáno 270 dní ( pokud jsem nemarodila, to se myslím krátí, ale nejsem si jistá ) v průběhu dvou let i když jsem hlášená na pracáku. Od listopadu do března bych pobírala podporu ( pokud jsem ji nepobírala před nástupem do zaměstnání ) pak bych do června nebrala nic a od 6-8 týdnůpřed porodem by mi bývalý zaměstnavatel platil ppm. Když to vezmu tak jak jsem to měla já, je to teda 8 let zpátky, ale pravidla ve vyplácení ppm se nezměnilo. Tak jsem v květnu maturovala, tentýž měsíc jsem i otěhotněla, termín porodu jsem měla 22.2., 13.8 jsem se přihlásila na pracák ( chtěla jsem si udělat prázdniny ), tam jsem byla hlášená do 11.8.následujícího roku, do 7.1. mi byla vyplácená podpora a od 8.1. jsem nastoupila na MD která mi byla vyplácená školou, byl to ten nejnižší vyměřovací denní základ, už si nepamatuju kolik to bylo, ale mám to někde v papírech. pak jsem od 12.8 nastoupila na RD. Je to sice 8 let zpátky, ale myslím si že pravidla ve vyplácení PPM se nezměnili, jen v době vyplácení podpory.

lokiska
4. únor 2012

to musíme zjistit jak je to přsně 🙂

krtecci75
4. únor 2012

@lokiska jj zkusím napsat na mpsv 😉

lokiska
15. bře 2012

@elnina
@krtecci75
@andelka holkýý jste tu někdo? zjistila jsem něco nového o PPM když jsem v evidenci ÚP

elnina
15. bře 2012

@lokiska Byla jsem se osobně zeptat na Ministerstvu práce, jak to tedy je a abych dostala podporu v mateřství, tak je nutné se nechat zaměstnat na 1-2 měsíce těsně před nástupem na mateřskou. Asi jsi zjistila to samé, že?

lokiska
15. bře 2012

@elnina tak kdo je na ÚP, po porodu zažádá o rodičovský příspěvěk, jakmile uplyne 7týdnů, rodičák se stopne a otec zažádá o PPM, samozřejmě pokud je zaměstnaný, ale nesmí vykonávat tu práci, ze které se PPM vyplácí, ale může zůstat u stejného zaměstnavatele a vykonávat papírově jinou činnost. no a po uplynutí 22týdnů, zažádá o rodičovský příspěvěk. a fakt stačí 2měsíce? vždyť všude se píše o 270dnech běhen dvou let.

elnina
15. bře 2012

@lokiska Těch 270 dnů musíš mít odpracováno v pojištěném zaměstnání (kde za tebe zaměstnavatel odváděl daně) v minulých 2 letech. Takže když já jsem skončila k 30.6.2011, tak bych na to nárok měla, protože od nástupu na mateřskou, tj. v polovině června 2012, od tohoto datumu se odečtou 2 roky, dostaneme se na červen 2010 a od tohoto měsíce do června 2011, kdy jsem skončila, mám odpracováno víc než 270 dnů. Ale podmínka je, že se musíš nechat zaměstnat na měsíc nebo dva ještě před nástupem na mateřskou, jinak ti mateřská náležet nebude. A pak se to vypočítává asi průměrem, to už si nepamatuju. Takhle mi to vysvětlili na tom ministerstvu. Snad jsem to vysvětlila dobře... Takže teď sháním někoho, kdo mě zaměstná, ptám se všech známých. Manžel si nemůže zažádat o PPM, protože pracuje na živnosťák.

lokiska
15. bře 2012

@elnina jo tak to jo, tomu už rozumím

lorreine
15. bře 2012

Ahoj,
len vam chcem napisat par veci>
1. Aj uchazec o zamestnani moze ist na PN. V takom pripade, ale bude mat nemocenskou hrazenou az od 21. dna praceneschopnosti z dovodu ze prvych 21. dni je to povinnost zamestavatele, ktoreho uchazec o zamestnani logicky nema. V tom case teda nemoze byt zena vedena na urade prace.
2. Na PN pred porodem nemoze byt zena donutena ist. Materska dovolena je brana ako vykon prace a ak je narok na PPM, ide sa na matersku 6-8 tyzdnov pred porodom. Ak sa jedna o rodicovsky prispevok, dostava sa od porodu, nie skor. Variantu je mozne volit, ak mala zena narok na PPM (v urcitej vyske) a poskytuje sa do urciteho veku dietata, nie po urcite dlhu dobu.
3. Narok na PPM sice vznika, ked ma zena v priebehu poslednych dvoch rokoch platene socialne poistenie, ale ak pracuje alebo je v ochrannej lehote, ktora je 180 dni od ukoncenia zamestnania...Ak teda datum 8 tyzdov pred porodom spada do 180 dni od ukoncenia zamestnania, nevadi, ze je zena na pracaku, PPM dostane. Ak ale zamestnanie trvalo kratsiu dobu ako 180 dni, ochranna lehote je taka dlha, ako dlho trvalo zamestnanie. Takze ak dva mesiace, tak ochranna lehota je dva mesiace. Teda je potrebne si to vsetko dobre spocitat...Este jedna vychytavka a to je staveni ochrannej lhuty. Pokial niektora z vas odchadzala z posledneho zamestnania ako tehotna, tak od skoncenia pracovneho pomeru zacala bezat ochranna lhuta...ak by ste si teraz zamestnanie nasli, tak sa zastavi a od skoncenia tohoto noveho pracovneho pomeru bude pokracovat - niekedy to teda vychadza tak, ze staci prepracovat len mesiac, dva a kedze pojde len staveni lhuty, PPM dostanete...ale je to o poctoch. Nieje to nic tazke.

jeaneta
16. bře 2012

Ahojky no já jsem vedená také na UP a rodičovský příspěvek budeme mít taky přizpůsobený díky manžela. Ale mi řekla na UP, že tam jsem registrovaná až do porodu. A jakmile porodím, tak jim musím dát vědět do 8 kalendářních dnů. Buď tam zajdu a nebo tam zavolám. Myslím si, že to co ti řekli je pěkná hovadina.

lokiska
10. dub 2012

@lorreine ahoj, prosím prosím poradit. Jsem 3měsíce těhotná a nyní mi nabídli práci na hlavní prac. poměr. Budu mít nárok na PPM nebo jakou výhodu to bude mít, když to vezmu. Děkujíííí

lorreine
10. dub 2012

@lokiska Ahojky, odpoved nebude jednoznacna, pretoze zalezi na tom, ako dlho si na urade prace. Obecne, pokial si predtym pracovala a mas splnene vseobecne podmienky, ze si v poslednych dvoch rokoch mala platene socialne poistenie aspon po dobu 270 kalendarnych dni. Tu treba povedat, ze do tychto dni sa zapocitava aj doba studia na strednej, vysokej skole - hovorim to preto, ze neviem, kolko mas rokov a co si robila predtym. Ak teda splnis podmienku 270 dni ucasti za posledne dva roky a od posledneho zamestnania Ti uz nebezi ochranna lhuta, tak to urcite vezmi. Ochranna lhuta je 180 dni od skoncenia zamestnania. Ak si teda skoncila pracovat len teraz (napriklad s koncom marca), tak nemusis ist do prace, pretoze nastup na matersku Ti spada do ochrannej lehoty.
Ak tuto pracu vezmes, tak by si tam mala vydrzat minimalne tie tri mesiace, pretoze ak zamestnanie trvalo kratsie ako 180 dni, ochranna lehota je iba taka ista, ako dlho trvalo zamestnanie. Ak by si teda bola zamestnana aspon tie tri mesiace, tak ochranna lehota by bola tiez tri mesiace. Skoncila by si teda pracovat v 6. mesiaci tehotenstva a ochranna lhuta by Ti bezala do 9. mesiaca. Takze pohoda.
Nikde ale nieje napisane, ze Ta zamestnavatel po zkusebce vyhodi, mozno si Ta necha a potom Ta uz vyhodit nebude moct. V zkusebce Ta ale moze vyhodit kedykolvek bez dovodu, aj ked si tehotna.
Ak Ti nieco nebude jasne, daj mi vediet. Maj sa pekne

lokiska
10. dub 2012

@lorreine děkuji Ti, já jsem na ÚP už dva roky, takže nárok na PPM mi nevznikne, ale zjistila jsem, že pokud se teď nechám zaměstnat, vznikne mi nárok na nemocenskou v souvislosti s těhu a porodem, na kt. můžu nastoupit 6týdnů před porodem a skončit jí 6týdnů po porodu a i v této situaci si můžu sama zvolit variantu délky rodič. příspěvku. Takže bezva, jestli je to opravdu tak. Víš o tom něco?

lorreine
10. dub 2012

@lokiska Prave preto som pisala, ze odpoved nebude jednoznacna. Samozrejme, ze pokial pojdes pracovat, tak Ti to da to, ze budes mat peniazky a mozes ist na nemocensku. A na nemocensku mozes nastupit aj skor nez 6 tyzdnov pred porodom. Len pripominam, ze ak pojdes na nemocensku v zkusobke, zamestnavatel Ta moze po 21 dnoch na PN vyhodit. Ale samozrejme stat TI bude potom platit nemocensku davky na zaklade vypoctu z Tvojej mzdy, ktoru si mala v praci. Takze z tohoto pohladu sa Ti to vyplati. Ale zakladna podmienka pre volbu rodicovske je, ze si mala narok na PPM. Takze podla mna, si nebudes moct zvolit rodicak podla seba.

lokiska
10. dub 2012

@lorreine fakt? tak to ještě zjistím, jsi hodná kuju!!! a napíšu 🙂

lokiska
11. dub 2012

@lorreine tak opravdu je to tak. Nárok na výber varianty RP má ta, kt. vznikne nárok na PPM nebo nemocenská spojená s těhu a porodem. A stačí být zaměstnaná jen 1den a potom jít na PN. To je bezva 🙂